Argentinec Lionel Messi získal potřetí za sebou Zlatý míč FIFA pro nejlepšího fotbalistu světa. Hvězdný útočník Barcelony tak vyrovnal rekord současného šéfa UEFA Michela Platiniho, který anketu vyhrál v letech 1983 až 1985. Messi získal 47,88 procenta všech hlasů a porazil Cristiana Ronalda z Realu Madrid (21,6) a svého klubového spoluhráče Xaviho Hernándeze (9,23).

Messi: 55 zápasů, 53 gólů, 24 nahrávek

Argentinská megastar považovaná již ve 24 letech za možná nejlepšího fotbalistu historie minulou sezonu zakončila s bilancí 55 zápasů, 53 gólů a 24 asistencí. V polovině této sezony má Messi nakročeno k tomu, aby svůj výkon ještě překonal, když během 28 startů zaznamenal 31 gólů a přidal 14 asistencí.

I díky tomu vyhrál anketu třikrát za sebou jako teprve druhý fotbalista v historii. Dosud se to povedlo pouze v 80. letech Francouzi Platinimu, tehdy se však Zlatý míč uděloval jen evropským hráčům. Vítěze navíc vyhlašoval pouze magazín France Football, až v loňském ročníku došlo ke spojení s anketou FIFA, která vznikla v roce 1991. Od jejího zavedení se povedlo třikrát vyhrát jen Francouzi Zinédinu Zidanovi a Brazilci Ronaldovi, ani jednomu z nich však za sebou. Právě Ronaldo dnes Messimu Zlatý míč předal.

"Získat tuhle cenu je velká pocta. A vyhrát ji třikrát po sobě je obrovská pocta," uvedl při přebírání Zlatého míče Messi. "Chci se o tu cenu podělit se svým spoluhráčem Xavim a dalšími hráči Barcelony, bez kterých bych nikdy nic nevyhrál," dodal.

Nejlepšího světového fotbalistu určilo hlasování, na kterém se podíleli ze dvou třetin reprezentační trenéři a kapitáni a z jedné třetiny novináři. Messi vyhrál i díky třem českým účastníkům hlasování. Reprezentační kouč Michal Bílek, kapitán národního týmu Tomáš Rosický i redaktor deníku Sport Stanislav Hrabě hlasující za české novináře dali Messiho na první místo. Všichni tři se shodli i na druhé pozici Cristiana Ronalda, Bílek s Rosickým pak na třetí místo dali Andrése Iniestu z Barcelony, zatímco Hrabě Xaviho.

Koučem roku je Guardiola

Triumf Barcelony potvrdil také Josep Guardiola, který dostal cenu pro nejlepšího trenéra. V hlasování získal více hlasů než kouč Realu Madrid José Mourinho a Alex Ferguson z Manchesteru United. Skotská legenda mezi trenéry si odnesla alespoň cenu Prezidenta FIFA Seppa Blattera, který Fergusona odměnil za přínos fotbalu během 25 let na lavičce Manchesteru.

"Rád bych tuto cenu věnoval Mourinhovi, Fergusonovi a dalším trenérům po celém světě, kteří milují fotbal. Především ji chci ale věnovat tisícům lidí, kteří se během minulých sta let starali o to, že je z Barcelony jeden z nejlepších klubů světa," uvedl Guardiola v děkovné řeči.

Guardiolu dali na první místo také všichni tři čeští hlasující. Bílek hlasoval pro Guardiolu, trenéra španělské reprezentace Vicenta del Bosqueho a Mourinha. Rosický pro Guardiolu, kouče Dortmundu Jürgena Kloppa a Del Bosqueho, Hrabě pro Guardiolu, Del Bosqueho a Fergusona.

Fotbalová anketa Zlatý míč FIFA za rok 2011:

Nejlepší fotbalista: Lionel Messi (Argentina/Barcelona).

Nejlepší fotbalistka: Homare Sawaová (Japonsko).

Nejlepší trenér mužského fotbalu: Josep Guardiola (Barcelona).

Nejlepší trenér ženského fotbalu: Norio Sasaki (reprezentace Japonska).

Prezidentova cena: trenér Manchesteru United Alex Ferguson (za přínos fotbalu).

Puskásova cena za nejhezčí gól: Neymar (Brazílie/Santos).

Cena fair play: Japonská fotbalová federace.

Jedenáctka roku FIFA/FIFPro: Iker Casillas (Španělsko/Real Madrid) - Dani Alves (Brazílie), Gerard Piqué (Španělsko/oba Barcelona), Nemanja Vidič (Srbsko/Manchester United), Sergio Ramos - Xabi Alonso (oba Real Madrid), Andrés Iniesta, Xavi (všichni Španělsko/oba Barcelona) - Cristiano Ronaldo (Portugalsko/Real Madrid), Wayne Rooney (Anglie/Manchester United), Lionel Messi (Argentina/Barcelona).

Hlasování českých zástupců v anketě:

Nejlepší fotbalista:

Michal Bílek (trenér české reprezentace): Messi, Ronaldo, Iniesta.

Tomáš Rosický (kapitán české reprezentace): Messi, Ronaldo, Iniesta.

Stanislav Hrabě (novinář, deník Sport): Messi, Ronaldo, Xavi.

Nejlepší trenér:

Bílek: Guardiola, Vicente Del Bosque (reprezentace Španělska), José Mourinho (Real Madrid).

Rosický: Guardiola, Jürgen Klopp (Dortmund), Del Bosque.

Hrabě: Guardiola, Del Bosque, Ferguson.

Související