Fotbalisté pražské Sparty si po čtyřech letech zahrají ve finále domácí pohárové soutěže. Rozhodli o tom dnešním postupem přes Jablonec, když na severu Čech otočili zápas, zvítězili 3:2 a po domácí výhře 1:0 z minulého týdne jdou dál. Jejich soupeřem bude v plzeňském finále 2. května buď Olomouc, nebo Teplice. Druhý finalista bude znám ve čtvrtek.

Sparta zaútočila na pohárové finále rázně a už po čtvrthodině postavila Jablonec před úkol vstřelit minimálně tři branky. Po rohu Matějovského se hlavou prosadil stoper Jakub Brabec, který se v zahajovací sestavě objevil po krátké odmlce.

Hosté museli přestavět základní jedenáctku, z níž vypadl záložník Holek, na jeho místo se z postu stopera nečekaně vytáhl Jarošík. Rošády v sestavě ale defenzivu Sparty, která už v sobotu dovolila dvě branky Teplicím, nezpevnily. Minutu po vedoucím gólu odpověděl vyrovnáním nejlepší ligový kanonýr Lafata, jehož střelu nechtěně tečoval právě autor první trefy Brabec.

A Jablonec hrozil dál: po zmatcích v obraně se ocitl ve slibné šanci Kopic, Vošahlík mohl jít sám na branku, ale nezpracoval si míč. A v největší šanci vychytal brankář Vaclík hlavičkujícího Jarolíma.

K obratu zavelel Hušbauer

Po pauze už sparťané v obraně nevypadali tak zranitelně a sami si mohli zjednodušit koncovku zápasu, kdyby Sionko a Krejčí nezaváhali v jasných situacích. Místo toho si hosté prožili pořádné nervy: Pitákovu ránu z voleje ještě ustáli, ale na hlavičku stopera Beneše už nereagovali. Severočechům v tu chvíli chyběl jeden vstřelený gól a blízko byl vzápětí tvrdě pálící Kopic.

Hosté se stáhli do defenzivy a při největším jabloneckém náporu je vysvobodil záložník Hušbauer. Ten v 82. minutě zužitkoval práci Kweukeho a nahrávajícího Matějovského a vyrovnáním Spartu nasměroval do finále. Hušbauer tři minuty před koncem skóroval znovu, když mu před odkrytou bránu nahrál Kweuke.

Na Hušbauera, který už v prosinci v ligovém utkání na Střelnici vstřelil dvě krásné branky, Jablonečtí nebudou vzpomínat rádi. Po dnešním vyřazení mají na účast v evropských pohárech už jen minimální vyhlídky.

FK Jablonec - Sparta Praha 2:3 (1:1)

Branky: 17. Lafata, 73. Beneš - 82. a 87. Hušbauer, 16. J. Brabec. Rozhodčí: Jech - Urban, Makovička. ŽK: Vošahlík, Piták, Lafata, Loučka - Přikryl, Jarošík, Hušbauer, Kweuke. Diváci: 3120. První zápas: 0:1, postoupila Sparta.

Sestavy:

Jablonec: Špit - Štochl, Pavlík, Beneš, Novák - Vošahlík (65. Třešňák), Piták, Loučka, Jarolím, Kopic (85. Jablonský) - Lafata. Trenér: Komňacký.

Sparta: Vaclík - Přikryl, J. Brabec, E. Brabec, Pamič - Sionko, Hušbauer, Jarošík, Matějovský, Krejčí - Kweuke (90. Kerič). Trenér: Hašek.