S mistrovstvím Evropy ve fotbale se po základní části vedle Polska rozloučila také druhá pořadatelská země Ukrajina. V závěrečném duelu skupiny D prohrála v Doněcku s Anglií 0:1 a obsadila nepostupové třetí místo. Výběru Albionu vyhrál skupinu a ve čtvrtfinále se v neděli utká s Itálií.

V druhém duelu Francie prohrála se Švédskem 0:2, přesto postoupila. V sobotu změří v play off síly s obhájcem titulu Španělskem.

Fotbalisté Francie postoupili do čtvrtfinále mistrovství Evropy, přestože na závěr skupiny D prohráli v Kyjevě s již vyřazeným Švédskem 0:2. Svěřenci trenéra Laurenta Blanca přerušili sérii 23 utkání bez porážky a v sobotu se utkají s obhájci titulu ze Španělska. O první výhru Švédska nad Francií za 43 let se v druhém poločase postarali Zlatan Ibrahimovic a Sebastian Larsson.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
09:57
Rooney po trestu přichází na scénu

Dva zápasy na Euru jen proseděl na lavičce. Wayne Rooney pykal za vyloučení v kvalifikačním zápase o postup na ME s Černou Horou. Co vlastně Rooney provedl? Na IHNEDu jsme o něm psali zde

Faul, který připravil Rooneyho o dva zápasy na Euru

10:33
Španělsko není jen skvělý útok

Zajímavá statistika čistých kont na mistrovství Evropy ukáže Španělsko v trochu jiném světle. Není to jen skvělý útok, ale i perfektní obrana a brankář Iker Casillas. Ten už na turnajích ME udržel čisté konto v šesti zápasech. Lepší je jen italská legenda Dino Zoff. Ten nedostal gól v devíti zápasech.

Více o Casillasovi zde

10:46
Čechy čeká poslední trénink ve Vratislavi

Od 10.30 čeští fotbalisté naposledy trénují ve Vratislavi. Na utkání s Portugalskem se přesunou do Varšavy. Trénink je uzavřený.

11:04
Ukrajinský kouč: Angličané budou nervózní

Ukrajinský trenér Oleg Blochin věří, že Anglie je před dnešním zápasem pod větším tlakem než jeho tým. Ukrajinci přitom potřebují k postupu vyhrát, Anglii stačí i remíza. "Myslím, že budou nervóznější než my. Nemáme co ztratit. Oni musí postoupit, jsou jedním z favoritů turnaje," prohlásil Blochin.

11:42
Špatná zpráva pro Italy

Italští fotbalisté se ve čtvrtfinále mistrovství Evropy budou muset obejít bez obránce Giorgia Chielliniho. Zkušený stoper italského mistra Juventusu Turín si v pondělním vítězném zápase nad Iry (2:0) poranil stehenní sval a možná pro něj skončilo celé Euro.

11:51
Podle želvy vyhraje Ukrajina

Mezi řadou zázračných zvířat, která věští výsledky Eura, je i želva. Jejích služeb využívá společnost SkyBet. Tip experta s krunýřem ale anglické fanoušky asi moc nepotěšil.

12:03
To je vtip? Ferdinanda naštvala UEFA

Pokutu 100 tisíc eur pro dánského útočníka Nicklase Bendtnera za nepovolenou reklamu na trenkách označil obránce Manchesteru United Rio Ferdinand jako špatný vtip. "To přece nemohou myslet vážně, 100 tisíc eur ve srovnání s tím, jaké pokuty dávají za rasismus," naštvalo anglického obránce.

Faktem je, že zatímco Bendtner musí zaplatit v přepočtu 80 tisíc liber (2,5 milionu korun), UEFA v minulosti za rasistické chování udělovala mnohem menší částky 45 tisíc liber (Španělsko, 2004), 16 500 (Srbsko, 2007), 10 000 (Chorvatsko, 2008).

12:37
Chorvatský trenér Bilič: Na Euru jsou lepší týmy než Španělé

I když se odcházející kouč Slaven Bilič rozloučil s chorvatskou fotbalovou reprezentací už po základní skupině evropského šampionátu, byl na své svěřence za výkon proti obhájcům titulu Španělům pyšný. Je přesvědčený, že kdyby jeho tým proměnil některou ze šancí a otevřel skóre, postup by mu neunikl. Favorizovaný soupeř nakonec zdolal Chorvaty 1:0, Bilič to ale přisuzoval hlavně velkému štěstí.

"Nevidím Španěly jako velké favority. Je tady několik jiných týmů, které hrají ve větším tempu, jsou hladovější po titulu a na hřišti možná více agresivnější než Španělé," prohlásil chorvatský trenér.

14:15
Buffon děkoval Španělům

Brankář italské fotbalové reprezentace Gianluigi Buffon děkoval po pondělním vítězství 2:0 nad Irskem Španělům, že ve svém duelu porazili Chorvatsko. Pokud by obhájci titulu remizovali 2:2 a více, spolu s Chorvaty by prošli dál a Italům by nestačila k postupu ani jakkoliv vysoká výhra. Pyrenejci ale scénář o možné dohodě nepřipustili a spolu se squadrou azzurou se mohou těšit na čtvrtfinále.

"Já jsem byl celé čtyři dny klidný. Jediné, o co jsem se zajímal, byl náš zápas. Měl jsem ve Španěly důvěru a chci jim teď poděkovat. Podobně jako před čtyřmi lety Nizozemcům," připomněl Buffon situaci z Eura 2008.

15:45
V Polsku zmizel irský fanoušek

Jedenadvacetiletý irský fanoušek James Nolan je od neděle pohřešován, když se nevrátil na hotel v polském městě Bydhošť. Nolan jel společně s desítkou kamarádů z Gdaňsku do Poznaně a v Bydhošti si udělali přestávku. Od té doby Ira nikdo neviděl.

16:39
Nastoupí Ševčenko?

Celá Ukrajina sleduje zdravotní stav Andreje Ševčenka. Jediný ukrajinský střelec na turnaji laboruje s bolavým kolenem a podle kouče Blochina jejeho účast 50 na 50.

Na anglické straně měl problémy se zadním stehenním svalem Theo Walcott, trenér Hodgson ale prozradil, že křídelní hráč Arsenalu bude pro večerní zápas v pořádku.

17:01
UEFA potvrdila trest pro Chorvaty

Chorvatský fotbalový svaz dostal pokutu 80 tisíc eur za chování svých fanoušků ve druhém utkání skupiny C proti Itálii. Chorvatští příznivci naházeli na hřiště pyrotechniku, v hledišti také byly k vidění rasistické symboly.

Také ve včerejším zápase proti Španělsku fanoušci Chorvatska použili zakázanou pyrotechniku, za což pravděpodobně přijde další trest.

18:00
Postupová matematika

Francie nyní vyde skupinu D a k postupu jí stačí i prohra o jednu branku proti již jistě posledním Švédům. Pokud by porhrála o více než dva góly, musí spoléhat, že Ukrajinci nevyhrají nad Anglií. Svěřencům kouče Hodgsona k postupu stačí remíza s domácím týmem.

Vítěz skupiny ve čtvrtfinále narazí na Italy, druhý postupující se střetne s úřadujícími mistry světa a Evropy, Španěly.

18:08
Předseda polského svazu slib nedodrží a neodstoupí

Přestože předseda Polského fotbalového svazu Grzegorz Lato před šampionátem slíbil, že v případu nezdaru na svůj post rezignuje, nyní otočil a funkce se odmítá vzdát. Včera ho k odstoupení vyzvala i ministryně sportu Joanna Muchová, Lato však prý nevidí důvod, proč by měl rezignovat. "Já i svaz jsme udělali maximum pro přípravu týmu na Euro," nechal se slyšet.

19:03
Statistiky jsou proti Ukrajině

Ukrajinci v dosavadních dvou zápasech vystřelili jen sedmkrát mezi tři tyče, což je nejmenší číslo ze všech týmů na mistrovství. V Dombass Areně v Doněcku navíc ještě domácí reprezentace nezvítězila. Nastal čas na změnu dnes a zaznamenají zde Ukrajinci první výhru, která by ji navíc vynesla vytoužený postup do čtvrtfinále?

19:37
Vedle Rooneyho nastoupí Welbeck, Ukrajinci jsou bez Ševčenka

Wayna Rooneyho doplní na hrotu anglického útoku jeho týmový spoluhráč z Manchesteru United Danny Welbeck. Ukrajinská reprezentace začne utkání bez kapitána Andreje Ševčenka, jenž nedokázal včas vyléčit poraněné koleno.

19:45
Švédsko - Francie

Základní sestavy:

Švédsko: Isaksson - Granqvist, Mellberg, J. Olsson, M. Olsson - Larsson, Svensson, Källström, Bajrami - Ibrahimovič, Toivonen

Francie: Lloris - Debuchy, Rami, Mexés, Clichy - Ben Arfa, Nasri, Diarra, M'Vila, Ribéry - Benzema

19:48
Anglie - Ukrajina

Anglie: Hart - Johnson, Terry, Lescott, A. Cole - Milner, Parker, Gerrard, Young - Rooney, Welbeck

Ukrajina: Pjatov - Gusev, Chačeridi, Rakickij, Selin - Jarmolenko, Tymoščuk, Garmaš, Konopljanka - Děvič, Milevskij

20:45
Obě utkání byla zahájena
20:50
Švédsko - Francie 0:0

4. minuta: V první šanci zápasu byli Švédové. Konkrétně to byl Toivonen, kdo hlavičkoval těsně vedle. O minutu se k další hlavičce dostal i Larsson, Lloris ale pohodlně zasáhl.

20:54

8. minuta: Švédská defenzíva zcela zapomněla na Karia Benzemu, jenž se dostal za obrannou linii a z úhlu nechal prudkou střelou vyniknout Isakssona.

20:57

10. minuta: Po obrovské chybě Mexése, který podskočil dlouhý centr, se řítil na Llorise Toivonen. Francouzskému brankáři ještě stihl udělat kličku, byl už ale hodně z úhlu a balón poslal do tyče.

20:57
Anglie - Ukrajina 0:0

10. minuta: Ze vzájemného oťukávání a přenášení hry od vápna k vápnu se vymkla pouze Garmašova dalekonosná střela ze sedmé minuty, která těsně přelétla břevno anglické branky.

21:00
Angličtí fanoušci v Doněcku "uložili" Campbella do rakve

Angličtí fanoušci se dnes v Doněcku před zápasem evropského šampionátu s domácím výběrem vysmáli bývalému kapitánovi fotbalové reprezentace Solu Campbellovi, který je varoval před cestou na Ukrajinu.

Bývalý obránce prohlásil, ať raději zůstanou doma u televize, jinak riskují, že se vrátí v rakvi. Místo toho v ní skončil sám - asi dvacítka příznivců ho dnes symbolicky pochovala do rakve s nápisy "Campbelle, pleteš se" a "Budeme si dělat, co chceme".

21:04

18. minuta: Ribéry se elegantně prosmýkl po levé straně a nabil Benzemovi na střelu z hranice pokutového území. Útočník Realu Madrid však vypálil hrozivě nad.

21:06

20. minuta: Šance nejsou žádné. Ke střelám se zatím dostali jen Ukrajinci, ale skoro všechny zblokovala anglická obrana, jedna opět skončila nad břevnem, tentokrát o metr nebo víc. Rooney skoro nebyl ve hře.

21:15

28. minuta: Na straně Ukrajiny stála za zaznamenání opět jen rána těsně nad břevno, kterou vypálil Gusjev, zato Anglie měla šanci. Rooney si vyskočil na centr zleva, ale byl v mírném záklonu, nebo už z výskoku začal klesat, takže hlavičkoval dva metry vedle.

21:16

30. minuta: Francie po uvodní pasáži hry, kde se balón přeléval ze strany na stranu, převzala iniciativu, k ohrožení švédské brány se ale zatím nemůže dostat. Fotbalisté ve žlutém zatím pozorně brání.

21:17

30. minuta: Střela Ukrajiny mezi tyče. Jarmolenkovu placírku však brankář Hart pádem vytěsnil.

21:21

35. minuta: Ben Arfa vypálil zpoza šestnáctky těsně nad. Na druhé straně chvíli předtím zahrozil aktivní Toivonen, byl mu však odmáván ofsajd.

21:31

45. minuta: Ribéry si chytře stáhl míč na vrchol velkého vápna, jeho následnou střelu ale srazil Mellberg na roh.

21:32

Poločas: Anglie zvýšila aktivitu, ale Ukrajinci se nechtěli své převahy vzdát. K vidění byl až na výjimky dál fotbal mezi vápny, občasné výpady dovnitř k ničemu nevedly.

21:34

Poločas: Vyrovnanou první půli mohl převážit na stranu Švédů útočník Toivonen, dvakrát mu byl ale v nastaveném čase odmáván těsný ofsajd.

21:47
Začala druhá půle

Na obou ukrajinských stadionech vstupujeme do druhé půle za stavu 0:0.

21:50
Anglie - Ukrajina 1:0

48. minuta: Dvakrát tečovaný byl centr Gerrarda z pravé strany a míč vypadl brankáři Pjatovovi z rukou, dostal se za jeho záda k Rooneymu, jenž ke svému gólu přišel trochu zdarma. Stačilo být tam a ťuknout balón hlavou.

21:55

51. minuta: Karim Benzema přelstil ofsajdovou past a pak zkoušel obstřelit Isakssona, což se mu sice povedlo, současně s ním ale minul i jeho levou tyč.

21:58
Švédsko - Francie 1:0

54. minuta: Paráda od Ibrahimoviče! Larrson nacentroval zprava přímo na volného Zlatana Ibrahimoviče, jenž se do pasu položil pohledným volejem, který namířil přesně k tyči. Lloris neměl nárok.

22:01

57. minuta: Střídající Wilhelmsson se dostal až před Llorise, ale francouzský gólman jeho ránu dokázal vyrazit na roh. A po něm se vyznamenal ještě jednou, když zlikvidoval střelu Mellberga.

22:03

Za současné situace jde z prvního místa Anglie, Francie si nyní může dovolit i prohrát a doplní Albion ve čtvrtfinále.

22:05

61. minuta: Ukrajinský nápor se nekoná, přesto se domácí dostali do šance, a to po rohovém kopu. Jenže Milevski v dobrém postavení hlavičkoval nad. Angličané jsou povzbuzeni vedením, jímž se ještě víc přiblížili postupu, a dál zaměstnávají obranu soupeřova týmu, ačkoli o šancích z jejich strany se hovořit nedá.

22:07

62. minuta: Rychlý kontr Ukrajiny vyústil v největší tutovku utkání. Po kombinaci dvou hráčů se Milevski dostal kličkou do střeleckého úhlu a Terry vykopl míč ze vzduchu ven z branky. Rozhodčí u zadní čáry sledoval situaci pozorně, ale určitě z toho bude velká a bouřlivá diskuse, zda míč byl celým objemem v brance, či ne.

22:08

64. minuta: Samir Nasri vyslal utaženou střelu zpoza šestnáctky, ta však proletěla o metr vedle pravé Isakssonovy tyče.

22:12

68. minuta: Zápas nabírá na tempu. Pjatov nebyl zcela jistý při vyrážení míče a Cole zamířil k jeho pravé tyči. Ukrajinský brankář však rychlým skokem vyrazil na roh.

22:13

70. minuta: Andrej Ševčenko jde do hry. Dokáže pětatřicetiletý kanonýr během dvaceti minut převážit misky vah na ukrajinskou stranu?

22:20

75. minuta: Na každé straně po jedné šanci - nejprve Hart skvěle zareagoval na náhlou změnu směru míče, vypáleného Konopljankou, pak Rooneyho hlavičku s jistotou zneškodnil Pjatov.

22:21

76. minuta: Francie přitápí pod kotlem, chvílemi házenkářský zámek chtěl v gól proměnit Benzema, avšak jeho střelu Švédové lehce ztečovali mimo tři tyče. Poté se do zakončení dral stoper Mexés, ale těsně před ním balón odpálil Jonas Olsson.

22:26

82. minuta: Střídající Ménez se prodral až před Isakssona, zblízka ale nedokázal švédského brankáře prostřelit.

22:27

83. minuta: Po následném rohu hlavičkoval další střídající hráč, kterým byl Giroud. Dokázal se odpoutat od bránícího hráče, ale z hranice malého vápna balón poslal trestuhodně mimo.

22:36
Švédsko - Francie 2:0

90. minuta: Wilhelmsson se prosmýkl po pravém křídle a perfektně nacentroval na zadní tyč, kde byl Holmén. Ten sice "koníčkem" napálil břevno, balón se ale odrazil k osamocenému Sebastianu Larssonovi, jenž ho nekompromisně poslal do sítě!

22:36

Konec utkání. Angličané zvládli závěr hlavně takticky. Ševčenko se sice jednou natlačil do náznaku šance, ale dva obránci ho vzali do presu a nedovolili mu vystřelit, jak by ukrajinský kanonýr chtěl. V nastaveném čase ještě vystřelil Jarmolenko, ale byla to další z mnoha střel, které mířily nad branku.

22:38

94. minuta: Wilhelmsson měl další obrovskou šanci, když se dostal až před Llorise. Francouzský brankář ale jeho kličku vystihl a balón chytil.

22:38

Konec utkání. Švédové kompaktním výkonem vyhráli 2:0, ale není jim to nic platné. Ve skupině končí poslední a Francouzi stejně postupují.

22:40
Konečné pořadí

Anglie si výhrou zajistila první místo v tabulce D a ve čtvrtfinále ji čeká Itálie, ze druhého místa postupuje i přes prohru Francie, která narazí na Španěly. Spolupořádající Ukrajinci na turnaji končí, stejně jako Švédové.