Německo je favoritem dnešního semifinále, ale pro Itálii mluví statistika. Oba soupeři spolu na velkých turnajích sehráli už sedm zápasů a Itálie ani jednou neprohrála. Celkově ze 30 vzájemných zápasů vyhrálo Německo jen sedm, vždy to bylo v přípravě.

Němci si s nepříznivou bilancí nelámou hlavu. "Minulost nás nezajímá a v našich plánech nehraje roli. My se soustředíme na budoucnost a na to, abychom postoupili do finále, ne na bilanci s Itálií," prohlásil trenér Německa Joachim Löw.

V případě vítězství jeho hráčů může dojít k odvetě za zápas o zlato z posledního turnaje, který Španělé gólem Fernanda Torrese vyhráli 1:0.

Poslední utkání turnaje hrané v Polsku začne ve Varšavě ve 20:45 (ČT4). Hlavním rozhodčím je Francouz Stéphane Lannoy.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
09:52
Italové v nejistotě

Trenér Cesare Prandelli rozhodne o základní jedenáctce pro dnešní zápas s Německem až později v průběhu dne. Italové měli o dva dny méně na odpočinek než jejich soupeř a kvůli zranění není jistý stat De Rossiho, Chielliniho a Cassana.

10:27
Němci tají sestavu

Trenér Německa Joachim Löw úzkostlivě tají sestavu. Němci byli naštvaní, že před čtvrtfinále s Řeckem z jejich tábora někdo po obědě vynesl zprávu o základní sestavě, v níž byly překvapivé změny. Proto se teď mají hráči o tom, zda budou hrát, nebo ne, dozvědět až před zápasem. Otázkou je, zda Löw v sestavě ponechá Reuse, Schürrleho a Kloseho, které premiérově nasadil do základní sestavy až ve čtvrtfinále, nebo se na hřiště vrátí Müller, Podolski a Gómez.

10:50
Postup Španělska měl rekordní sledovanost

Vítězství španělských fotbalistů v semifinále Eura nad Portugalskem mělo v zemi úřadujících mistrů světa i Evropy rekordní sledovanost. Výhru v penaltovém rozstřelu podle agentury Reuters vidělo u televizních obrazovek přes 18 milionů lidí.
V normální hrací době se na utkání, které po 90 minutách skončilo 0:0, sledovalo přes 14 milionů. Bezbrankové prodloužení už vidělo 16,484 milionu a během třináctiminutového penaltového rozstřelu utkání hraného v ukrajinském Doněcku bylo u obrazovek 18,141 milionu diváků.

12:05
Ramos jako Panenka

Po Italském fotbalistovi Andreu Pirlovi se na mistrovství Evropy blýskl další penaltu ve stylu Antonína Panenky také Sergio Ramos. Španělský obránce předvedl "dloubák" ve středečním semifinálovém rozstřelu s Portugalskem a přispěl k postupu šampionů do boje o zlato. Hráče Realu Madrid potěšilo, že tím napravil své selhání z neúspěšné penaltové loterie v Lize mistrů proti Bayernu Mnichov.

"Chtěl jsem jít na pokutový kop, zvláště po té špatné zkušenosti v (květnovém) semifinále Ligy mistrů s Realem. Těší mě, že jsem byl schopný vstřelit gól způsobem, na který se bude vzpomínat," řekl Ramos novinářům po zápase, který skončil i po prodloužení 0:0 a na penalty vyhráli Španělé 4:2.

12:33
Němci odmítají italský komplex

Na velkých turnajích Italové s Němci sedmkrát za sebou neprohráli. Trenér současného německého výběru Joachim Löw ale tvrdí, že v semifinále Eura 2012 se to poosmé nestane. "Tohle nebude mít vliv," rezolutně odmítl na tiskové konferenci před dnešním semifinále.

Sám Löw se ještě dnes ošívá při vzpomínce na Vestfálský stadion v Dortmundu. Tehdy v roce 2006 dělal asistenta Jürgenu Klinsmannovi a znovuzrozený německý celek šlapal na domácím šampionátu podobně jako ten letošní. Jenže přišlo semifinále a absolutní kolaps v záěvru prodloužení - Fabio Grosso skóroval ve 119. minutě a v nastavení přidal druhý gól Alessandro del Piero.

Více čtětě zde

14:02
Alba jde do Barcelony

Líbil se vám ve středečním semifinále Španělska s Portugalskem výkon Jordiho Alby? Talentovaný obránce odchází do Barcelony. Barca se dohodla na přestupu španělského reprezentačního obránce s Valencií. Katalánský klub podle agentury Reuters za třiadvacetiletého fotbalistu zaplatí 14 milionů eur (asi 361 milionů korun) a podepíše s ním pětiletou smlouvu.

17:11
Casillas věnoval postup lidem ze Španělska

Kapitána španělské reprezentace těší postup do finále hlavně kvůli lidem ve Španělsku. Zemi drtí hluboká ekonomická krize, fotbal je prý jediná radost, která Španělům zbyla.

"Jakkoliv špatně se vyvíjejí některé věci v naší zemi, fotbal je takovou oázou, díky které lidé na všechno můžou trochu zapomenout," prohlásil Casillas.

19:19
Negredo: Hráli jsme ošklivé utkání a ve velkém stylu jsme nepostoupili

Mizernou kvalitu prvního semifinále, ve kterém Španělé po bezbrankové remíze s Portugalskem postoupili až v penaltovém rozstřelu uznal i útočník Španělů Alvaro Negredo. "Bylo to velmi ošklivé utkání, hodně vysokých míčů, soubojů a střetů. Musel jsem bojovat o každý centimetr na hřišti. Jsem proto šťastný, že jsme nakonec v takhle těžkém zápase postoupili. Měli bychom být pyšní, i když popravdě v žádném velkém stylu to zrovna nebylo," řekl Negredo.

19:51
Do sestavy Němců se vrací Gómez, hrát bude i Kroos

Sestavy:

Německo: Neuer - Boateng, Hummels, Badstuber, Lahm - Khedira, Schweinsteiger - Kroos, Özil, Podolski - Gómez

Itálie: Buffon - Chiellini, Barzagli, Bonucci, Balzaretti - Marchisio, De Rossi, Montolivo, Pirlo - Balotelli, Cassano

20:14
Německo nastupuje se třemi změnami, Itálie s jednou

Oproti čtvrtfinále udělal trenér Německa Joachim Löw tři změny v základní sestavě. Na lavičce zůstávají Reus, Schürrle a Klose, místo nich budou hrát Kroos, Podolski a Gómez. Kouč Italů Cesare Prandelli nasadil nově jen obránce Chielliniho místo Abateho.

20:39
Hráči nastoupili na hřiště

Hráči obou týmů nastoupili na hřiště na stadionu ve Varšavě, po státních hymnách utkání začne.

20:46
Utkání začalo

1. minuta: Druhé semifinále mezi Německem a Itálií začalo, výkop měli Italové.

20:52
První šanci měl Hummels

5. minuta: První šanci měli Němci. Při rohovém kopu zaváhal italský brankář Buffon, míč propadl k Hummelsovi, jehož nepříliš prudkou střelu odvrátil na brankové čáře Pirlo.

20:56
Italové o něco aktivnější

10. minuta: Semifinále je zatím jako obvykle opatrnější. Míč víc drží a iniciativnější jsou ale zatím Italové.

20:59
Němci měli dvě šance

13. minuta: Němci rychle pronikli před italskou branku. Boateng přihrával před branku, kde Buffon s Barzaglim odvrátili míč na roh. Po něm štiplavě z dvaceti metrů vystřelil Kroos, Buffon byl připravený. Italové se pak po chvilce ze sevření Němců vymanili.

21:04
Zachytal si už i Neuer

17. minuta: První navštívenku na Neuera vyslal z dvaceti metrů Montolivo. Za chvíli pálil z větší vzdálenosti Cassano, Neuer v klidu míč chytil.

21:06
Itálie vede 1:0, trefil se Balotelli

20. minuta: Itálie vede 1:0. Cassano se výborně uvolnil u levé postranní čáry a nacentroval před branku, kde přesně našel Balotelliho, který hlavičkou z malého vápna překonal Neuera.

21:13
Özilova střela nebezpečná nebyla

27. minuta: Němci se snaží přebrat iniciativu. Gómez narazil Özilovi, jeho střelu po zemi zpoza hranice velkého vápna Buffon bez potíží kryl.

21:20
Khedira protáhl Buffona

35. minuta: Boateng centroval zprava, před Podolskim na poslední chvíli zasáhl Balzaretti. Na druhé straně nepustila před Neuera. Khedira pak protáhl Buffona.

21:24
Itálie vede 2:0, skóroval opět Balotelli

36. minuta: Itálie vede nad Němci 2:0 a přibližuje se finále. Montolivo poslal krásný pas na Balotelliho, ten osamocen potáhl míč na hranici pokutového území a pak tvrdou ranou propálil Neuera.

21:27
Balotelli dostal žlutou kartu

37. minuta: Balotelli si při oslavě gólu svlékl dres, dostal za to žlutou kartu.

21:33
Skončil první poločas, Itálie vede nad Německem 2:0

45. minuta: Do konce prvního poločasu se už nic zajímavého nestalo, Itálie vede nad Německem 2:0.

21:48
Německo střídá, na hřiště jdou Reus a Klose

Německo střídá, v zápase končí Podolski a Gómez, na hřiště jdou Reus a Klose.

21:50
Začal druhý poločas

46. minuta: Začal druhý poločas, Němci dotahují dvougólové manko.

21:51
Reus se uvedl střelou

48. minuta: Reus se z levé strany lehce dostal přes italského obránce k zakončení, střela mu ale vůbec nesedla, Buffon s ní neměl velké potíže.

21:53
Němci začínají tlačit

49. minuta: Rychlá kombinace Němců, na jejímž konci nepřesně střílel kapitán Lahm. Německo ale začíná přebírat aktivitu.

22:00

56. minuta: Bonucci na poslední chvíli zasáhl před Klosem. Němci se tlačí do šestnáctky, ale Italové je zatím hlídají.

22:02
Diamanti nahradil Cassana

57. minuta: Italové poprvé vystřídali, Diamanti nahradil Cassana.

22:03
Balotelli pálil nepřesně

60. minuta: A Italové taky nechtějí zapomínat útočit, Balotelli teď z úhlu pálil vedle. Následně dostal Bonucci žlutou kartu za faul na Kroose.

22:05
Buffon skvěle vytáhl ránu Reuse

62. minuta: Reus zahrával přímý volný kop z třiadvaceti metrů, vystřelil povedeně, ale Buffon s pomocí břevna vytáhl míč na roh.

22:07
Druhé střídání Italů

64. minuta: Italové podruhé střídají, Montoliva nahrazuje Motta.

22:11
Němci přečkali šanci Italů

67. minuta: Marchisio mohl zvýšit náskok Italů, ale v dobré pozici netrefil bránu. Německo si musí dávat pozor, Italové vyrážejí do nebezpečných protiútoku, ačkoliv jinak se brání.

22:13
Balotelli odešel ze hřiště

70. minuta: Italové naposledy vystřídali, odešel jejich hrdina Balotelli, přišel Di Natale.

22:15
Německo vrhá síly do útoku

71. minuta: Němci jednoznačně posilují ofenzivu, odchází obránce Boateng, přichází Müller.

22:19
Marchisio měl velkou šanci

75. minuta: Marchisio měl další dobrou šanci, ale opět selhal, tentokrát ještě ve výhodnější pozici. Jinak je italská obrana zkonsolidovaná a odráží bez větších potíží nájezdy Němců.

22:26
Italové měli další velkou šanci

82. minuta: Di Natale šel sám na Neuera, ale trefil jen boční síť. Italové využívají už jen minimálně bránící německé defenzivy.

22:29
Italové obětavě zastavují německé šance

86. minuta: Reusovi není přáno, do další dobré střely mu obětavě vpadl Balzaretti.

22:33
Italové se se štěstím ubránili

90. minuta: Italové si tleskají, ubránili další závar před svou bránou, v šanci byl Hummels.