Fotbalisté Plzně jsou zase blíž Evropské lize. V jejím 3. předkole totiž zvítězili na hřišti polského Ruchu Chorzów 2:0 a mají tak před domácí odvetou, která se hraje přesně za týden, nadějný náskok.

Plzeňští polského vicemistra přehrávali a v poslední desetiminutovce svou aktivitu přetavili v góly. Fillo v 80. minutě pronikl po levé straně, pasem napříč vápnem našel střídajícího Štípka a mladý plzeňský záložník, který na kontě nemá ani jeden ligový start, zblízka otevřel skóre.

Navíc pět minut před koncem podtrhl gólman Chorzówa Peškovič svůj nevydařený výkon, když mu střela z úhlu v podání Ďuriše k překvapení všech propadla mezi nohama do sítě.

Plzeň byla v utkání jasně lepší, předváděla pohledné kombinace a chvílemi soupeři vůbec nepůjčovala míč, ale dlouho doplácela na špatnou koncovku. Tu prolomila v závěru a v domácí odvetě si Západočeši mohou dovolit prohrát i o gól.

Boleslav vydržela vzdorovat poločas

Naopak Mladá Boleslav nestačila v prvním utkání na Twente Enschede a na půdě nizozemského celku prohrála 0:2. V oslabené sestavě bez tří stoperů a útočníků Chramosty s Kuličem neměli Boleslavští proti Twente šanci.

Nizozemský tým měl od úvodních minut vytrvalou převahu, hosté se prakticky nedostávali za polovinu. Naopak boleslavský brankář Šeda se musel činit a i přispěním jeho zákroků Středočeši přečkali první poločas bez inkasované branky.

Hned zkraje druhé půle však domácí svůj tlak zužitkovali. Na Tadičův trestný kop si v 52. minutě naskočil Fer, jenž přehlavičkoval vyběhnuvšího Šedu. Za šest minut už vedli domácí o dvě branky. Bulykina z bezprostřední blízkosti sice zázračně vychytal Šeda, ale dorážející Chadli už nedal mladoboleslavskému gólmanovi šanci. V domácí odvetě za týden tak Boleslavské čeká těžká práce, aby se pokusili dvoubrankové manko smazat.

Sparta přestála šance Admiry a nakonec vyhrála

Dobře do letošní sezony evropských pohárů vstoupila Sparta, která vyhrála v prvním duelu na půdě Admiry Mödling 2:0. Pražané v úvodu přestáli několik šancí soupeře, zvláště Sabitzer selhal v jasné příležitosti. Sparťanům dlouho vázla kombinace a do hry jim pomohl až vlastních gól domácích.

Sparta udeřila z první povedené akce. Po rychlém kontru a centru Vidličky si míč do vlastní branky v 29. minutě srazil domácí záložník Mevoungou. První branka byla klíčovým okamžikem zápasu, po němž už Pražané na hřišti vládli.

A třináct minut po pauze se český tým radoval podruhé. Prosadil se Kweuke, který měl jednoduchou pozici, když zblízka doklepl do sítě nadýchaný centr Krejčího. Kaňkou je pro hosty to, že v zápasu přišli o zraněného záložníka Krejčího, který si zřejmě poranil loket a nuceně střídal.

V dalších zápasech se trefili Ondrášek a Dočkal

Český fotbalista Zdeněk Ondrášek se dočkal svého premiérového gólu v evropských pohárech. Útočník norského Tromsö otevřel v 43. minutě skóre dnešního úvodního utkání třetího předkola Evropské ligy s ukrajinským Metalurgem Doněck, na výhru to ale nestačilo. Dvě minuty před koncem si dal vlastní gól Björck a zápas skončil 1:1.

Ve skvělé střelecké formě je Bořek Dočkal, který deset minut před koncem zajistil Rosenborgu Trondheim remízu 1:1 na hřišti Servette Ženeva. Bývalý záložník Liberce dal pátý gól ve svém čtvrtém utkání tohoto ročníku soutěže

Úvodní zápasy 3. předkola fotbalové Evropské ligy:

Ruch Chorzów - Viktoria Plzeň 0:2 (0:0)

Branky: 80. Štípek, 85. Ďuriš. Rozhodčí: Damato - Nicoletti, De Luca (všichni It.). ŽK: Straka, Piech - Limberský, Ševinský. Diváci: 4500.

Chorzów: Peškovič - Djokič, Stawarczyk, Sadlok, Szyndrowski - Zieňczuk, Straka (56. Lisowski), Malinowski, Janoszka (59. Starzynski) - Jankowski - Piech (81. Niedzielan). Trenér: Fornalik.
Plzeň: Bolek - Rajtoral, Ševinský, Procházka, Limberský - Horváth, Darida - Fillo, Kolář (88. Hanousek), Hora (72. Štípek) - Ďuriš (90. Hejda). Trenér: Vrba.

Twente Enschede - FK Mladá Boleslav 2:0 (0:0)

Branky: 52. Fer, 58. Chadli. Rozhodčí: Tohver - Reinvald, Telling (všichni Est.). ŽK: Chadli - Kysela, Mareš, Kúdela. Diváci: 18.500.

Twente: Mihajlov - Rosales, Douglas, Bjelland, Schilder - Brama, Fer, Janssen (73. Gutiérrez) - Tadič, Plet (46. Bulykin), Chadli. Trenér: McClaren.
Boleslav: Šeda - Kysela, Johana, Kúdela, Bořil - Brunclík (84. Táborský), Ščuk - Sivrič, Magera (61. Zbrožek), Mareš - Nešpor (69. Ondřejka). Trenér: Koubek.

Admira Mödling - Sparta Praha 0:2 (0:1)

Branky: 29. vlastní Mevoungou, 58. Kweuke. Rozhodčí: Hansson - Nilsson, Andren (všichni Švéd.). ŽK: Schwab, Hosiner - Kadlec.

Admira: Tischler - Plassnegger (77. Schick), Windbichler, Drescher, Weber - Sabitzer, Schachner, Mevoungou, Ježek (71. Seebacher) - Schwab, Ouédraogo (60. Hosiner). Trenér: Kühbauer.
Sparta: Vaclík - Vidlička, Švejdík, Jarošík, Pamič - Holek - Kadeřábek (80. Přikryl), Hušbauer, Kerič (54. Kadlec), Krejčí (90. Zápotočný) - Kweuke. Trenér: Lavička.

Další výsledky:
Anži Machačkala (Rus.) - Vitesse Arnhem (Niz.) 2:0 (0:0), KuPS Kuopio (Fin.) - Bursaspor 1:0 (0:0), Arsenal Kyjev - Mura (Slovin.) 3:0 (1:0), Dila Gori (Gruz.) - Anorthosis Famagusta 0:1 (0:0), Bnei Jehuda Tel Aviv - PAOK Soluň 0:2 (0:0), Tromsö (Nor.) - Metalurg Doněck 1:1 (1:0) - gól domácích Ondrášek, APOEL Nikósie - Aalesund (Nor.) 2:1 (1:1), AIK Stockholm - Lech Poznaň 3:0 (0:0), Kalmar (Švéd.) - Young Boys Bern 1:0 (1:0), Ried (Rak.) - Legia Varšava 2:1 (0:0), Heerenveen - Rapid Bukurešť 4:0 (1:0), Servette Ženeva - Rosenborg Trondheim 1:1 (0:0) - gól hostů Dočkal, Steaua Bukurešť - Spartak Trnava 0:1 (0:1), Genk - FC Aktobe (Kaz.) 2:1 (2:1), Asteras Tripoli (Řec.) - Marítimo (Portug.) 1:1 (0:0), FC Gomel (Běl.) - Liverpool 0:1 (0:0), Horsens (Dán.) - Elfsborg (Švéd.) 1:1 (0:0), Videoton (Maď.) - Gent 1:0 (0:0), Crvena Zvezda Bělehrad - Omonia Nikósie 0:0, Hajduk Split - Inter Milán 0:3 (0:2), Dundee United - Dinamo Moskva 2:2 (1:0), Saint Patrick's Athletic (Ir.) - Hannover 0:3 (0:1), Eskisehirspor - Olympique Marseille 1:1 (0:0), Athletic Bilbao - Slaven Koprivnica (Chorv.) 3:1 (2:1), Vojvodina (Srb.) - Rapid Vídeň 2:1 (0:0), FK Sarajevo - Zeta Golubovci (Č. Hora) 2:1 (2:1).