Vedení TOP 09 na čtvrtečním zastupitelstvu nepodpoří návrh na rekonstrukci. Zakázky mohou podle něj být šité na míru konkrétním firmám. Výběrové řízení proto navrhuje zrušit a udělat jinak. Předseda ústecké ČSSD Arno Fišera to v rozhovoru pro ČTK odmítl a označil to za politikaření.

Okolo městského stadionu, využívaného především druholigovými fotbalisty, se vedou spory už přes deset let. V letech 2004 až 2007 za 40 milionů korun zmizely staré betonové ochozy a místo nich vyrostly tribunky pro 400 stojících a 526 sedících diváků. Prakticky nová je i atletická dráha a trávník, ale i to stačí v nejlepším případě na třetí fotbalovou ligu.

O výraznější přestavbě se mluví už dlouho, ale několikrát z ní sešlo. Dominantou stadionu zůstává dřevěná tribuna z roku 1927 a hráči se převlékají ve stavebních buňkách na druhém konci areálu.

Na jaře se zdálo, že se stavět opravdu začne, bylo vypsáno výběrové řízení. TOP 09 vadí, že zakázky se nemůže účastnit neomezený počet firem. "Budí to dojem, že zakázka je vypsaná na tělo spřáteleným firmám, jako tomu bylo v minulosti, kdy ve městě vládla koalice ČSSD a ODS," uvedla zastupitelka Karola Haasová.

Plán primátora Víta Mandíka (ČSSD) počítá s cenou okolo 165 milionů korun, další úspory chce město dosáhnout elektronickou aukcí. Vítězná firma nedostane peníze hned, ale postupně během deseti let. Vzniknout by měla nová hlavní tribuna, umělé osvětlení, vyhřívání trávníku a kapacita by se zvýšila na 4000 sedících diváků, aby se v Ústí mohla hrát první a druhá liga.

Druhý projekt, přeměna plaveckého areálu na Klíši na akvapark, má stát podobné peníze. Sám záměr na jejich rekonstrukci přitom v červnu TOP 09 pomáhala schválit.

Fotbalistům stadion chybí

Kvůli nevyhovujícímu stadionu letos přišli fotbalisté Ústí o postup do nejvyšší soutěže, přestože druhou ligu vyhráli. Na jejich úkor se pak mezi elitu dostalo Brno. Do první ligy postoupilo Ústí i v roce 2010, ale kvůli špatnému stadionu ji hrálo v nedalekých Teplicích. V Ústí byl od 90. let podporovaný hlavně hokej; rekonstrukce zimního stadionu stála asi 300 milionů korun.

Stotisícové Ústí má velké dluhy, které se odhadují na 1,6 miliardy korun. Letos na jaře se tam rozpadla koalice ČSSD, ODS a SZSP a od té doby vládne ČSSD sama. Její vládu umožnily KSČM a TOP 09, které podporu podmiňují úsporami v nákladech města.