Takový luxus české kluby v evropských pohárech neměly už roky. V polovině základních skupin měly jak Sparta, tak i Plzeň náskok pěti bodů na svého nejbližšího soupeře. Viktoriáni si po výhře nad Tel-Avivem odestup udrželi, Sparta remizovala s izraelskou Šimonou. Na jistý postup to ale zatím stále nestačí.

Pražané pro jistotu postupu potřebovali uspět na hřišti izraelské Šmony a zároveň čekat na selhání Bilbaa proti Lyonu. Ani jedno se nestalo. Sparťany trápila rozsáhlá marodka, kromě Václava Kadlece nenastoupil ani Manuel Pamič.

Viktoria Plzeň - Hapoel Tel-Aviv 4:0

Branky: 23. Kolář, 39. Štípek, 76. Kolář, 84. Bakoš.

Šmona - Sparta 1:1

Branky: 3. Tasevski, 24. Kweuke

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
18:47

Vítáme vás u on-line reportáže. Duel Plzně s Hapoelem Tel-Aviv začne v 19:00, utkání Sparty ve Šmoně je na programu od 21:05.

18:56

Tribuny plzeňského stadionu se zaplňují, podle posledních zpráv bude vyprodáno. Do začátku utkání zbývá jen několik desítek vteřin.

19:00
Utkání Plzně s Hapoelem bylo zahájeno
19:01

1. minuta: Hned v úvodu mohli jít Plzeňané do vedení. Štípek, jenž v sestavě nahradil zraněného Rajtorala, se na pravém křídle dostal k míči. Z mírného úhlu se mu už ale nepodařilo propálit gólmana Apoulu.

19:06

6. minuta: Po úvodní šanci Viktorie se hra uklidnila, týmy kombinují v okolí středového kruhu.

19:09

10. minuta: Po faulu na Gordanu zahrávali hosté přímý kop z dvaceti metrů. Exekuce se ujal Toama a jen těsně minul Kozáčikovu bránu.

19:17

16. minuta: Po akci Koláře střílel z levé strany Ďuriš, na arménského brankáře ve službách izraelského týmu si však nepřišel.

19:20

20. minuta: Domácí mají míč častěji pod kontrolou, obrana Hapoelu ale zatím funguje spolehlivě a daří se jí zastavovat plzeňské ataky.

19:23
Plzeň vede 1:0!

23. minuta: Po centru z pravé strany od Řezníka byl ve vápně nejdůraznější Daniel Kolář a hlavičkou otevřel skóre utkání!

19:29

29. minuta: Plzeň teď zavřela Hapoel v jeho pokutovém území. Řezníkovu střelu srazil Djemba-Djemba jen ke Štípkovi, jehož pumelici musel z brankové čáry vykopávat jeden z hostujících obránců.

19:30

30. minuta: Na Horváthův rohový kop si vyskočil nejvýše Ďuriš, zblízka však izraelskou svatyni přestřelil.

19:31
Postupová matematika

V současně hraném utkání skupiny B vede Academica nad Atléticem Madrid 1:0. To za nynější situace znamená, že Plzeň by si uchovala pětibodový náskok právě na portugalský celek, ale postup by ještě jistý neměla.

19:35

36. minuta: David Limberský se vysunul až na levé křídlo, odkud překvapivě vypálil. Hostující gólman míč vytěsnil na roh. Po něm střílel nepřesně Darida.

19:39
Plzeň vede 2:0!

39. minuta: Horváthův rohový kop posnul Bakoš na Davida Štípka, jehož křižná rána z pravé strany skončila až v síti!

19:41
Červená karta pro Djembu-Djembu

41. minuta: Eric Djemba-Djemba potvrdil pověst horké hlavy, když u středového kruhu zajel vysokou nohou do Daridy, a po červené kartě je bývalý hráč Manchesteru United vyloučen.

19:45

45. minuta: Na hřišti se přiostřuje. Po tvrdém faulu Cohena na Limberského se do sebe oba hráči pustili. Výsledkem jsou žluté karty pro oba kohouty.

19:47
Konec první půle. Plzeň vede 2:0
20:03
Druhý poločas byl zahájen

Plzeň vede 2:0.

20:09

51. minuta: Plzeňští vstoupili do druhé pětačtyřicetiminutovky aktivně. Limberský střílel zpoza vápna nad.

20:13

56. minuta: V prvních deseti minutách druhého poločasu má hra stále stejný obraz. Plzeňští se snaží rychlými kombinacemi vyšachovat izraelskou obranu, ta se ale zatím drží.

20:19

Academica stále doma vede nad Atléticem Madrid 1:0. Pokud současný stav v obou duelech vydrží i po závěrečném hvizdu, budou na čele tabulky Viktoriáni společně s Atléticem mít devět bodů, třetí bude Academica se čtyřmi a pouzej jediný bod by měl na kontě Hapoel.

20:21

64. minuta: Horváth chytrým pasem za obranu hledal Koláře, ten míč sice dostihl, v krkolomné pozici už ale nezamířil přesně.

20:24

67. minuta: Střelec druhé branky David Štípek je stažen ze hry, místo něj vyběhne na trávník Jakub Hora.

20:31

73. minuta: Hapoel už využil všechny možnosti ke střídání. Hra je ale zatím stále pod taktovkou Plzně.

20:33
Plzeň vede 3:0!

76. minuta: Pavel Horváth nadýchaným centrem oslovil na malém vápnu Daniela Koláře, jenž nikým nehlídán zvyšuje už na 3:0!

20:34

V Portugalsku už Academica vede 2:0, když se z penalty prosadil Eduardo. Už je tak prakticky jasné, že ani vysoká výhra Viktoriánům automatický postup nezajistí.

20:36
V Plzni je vyprodáno

Na plzeňský stadion přislo 11 389 diváků, což v evropských pohárech znamná vyprodáno.

20:37

80. minuta: Pavel Horváth má padla. Autora dvou gólových asistencí střídá Martin Zeman.

20:41
Plzeň vede 4:0!

84. minuta: Slovenský kanonýr Marek Bakoš se konečně gólově prosadil, když si naběhl na centr Řezníka a zamířil přesně k tyči!

20:47

89. minuta: Zápas se jen dohrává, Hapoel nemá ani snahu zaútočit, raději se soustředí na to, aby popáté neinkasoval.

20:50
Plzeň vyhrála 4:0

Utkání skončilo, Plzeň zaslouženě zvítězila 4:0.

20:56
Sparta nastoupí bez Pamiče

Trenér Sparty Vítězslav Lavička se bude muset obejít bez levého obránce Manuela Pamiče, kterého nahradí nováček na evropské scéně Matěj Hybš. Spartě chybí od zápasu s Mladou Boleslaví také Václav Kadlec.

21:03
Na stadionu je prázdno

Na stadionu, jehož kapacita převyšuje 14 tisíc sedaček je jen několik set diváků. Hymna Evropské ligy působí komicky.

21:05
Zápas Sparty se Šimonou začíná
21:05

1.minuta: Sparťané se po výkopu ihned vydali dopředu, akci zastavil až odpískaný útočný faul a hrát může Šimona.

21:07
Šimona vede 1:0!

3.minuta: Sparta hned v prvním útoku domácích inkasuje. Obrovskou chybu v rozehrávce využili pro příležitost útoku dvou proti jednomu hráči Šimony. Z pravé strany zakončoval Darko Tasevski. Brankáři Vaclíkovi střela prošla mezi nohama.

21:11

7.minuta: Sparta je po brance otřesená a Šimona ji nepouští do útoku. Domácí teď zahrávali rohový kop, míč ale odvrátil Švejdík.

21:13

10.minuta: Kombinace Matějovského se Zápotočným na levé straně vyústila v centr do pokutového území. Jeden z domácích obránců ho ale zblokoval a brankář Amos ho ukryl bezpečně v náručí. Šímona následně spěchala do útoku, akci ale přeručil Jarošík.

21:16

12.minuta: Další z fatálních chyb ve sparťanské rozehrávce. Domácí se opět hnali na Vaclíka v přesile, na poslední chvíli hasil Švejdík.

21:19

15.minuta: V rozehrávce z vlastní poloviny Sparta hoří. Holek už několikrát odevzdal míč na nohy napadajících útočníků Šimony. Jarošík se snaží důrazně apelovat na záložníky, aby si plnili defenzivní povinnosti.

21:23

19.minuta: Až v devatenácté minutě se k zakončení dostali také Sparťané. Kweukeho hlavičku alš jistil brankář Amos.

21:26

21.minuty: Sparťané se dostávají do herní pohody, individuální akcí to teď zkoušel Kweuke. Mezi dvěma obránci se neprotlačil a z následného protiútoku zahrozili domácí. Tasevski vyslal Lencseho, ale Vaclík včas vyběhl.

21:28
Sparta vyrovnává na 1:1!

24.minuta: Sparťané udeřili nečekaně - Kweuke se s míčem otočil daleko před vápnem a lobem překvapil brankáře Amose, který byl daleko z branky.

21:32

28.minuta: Vyrovnání Spartu probudilo, Kweuke na sebe navázal dva hráče domácích a posunul do levé strany na Hybše. Jeho střela však končí vysoko nad brankou.

21:34

31.minuta: A další šance! Krejčí unikal po levé straně, zastavil se a našel z druhé vlny nabíhajícího Kweukeho. Jeho střela byla zblokována a končí v náručí domácího brankáře. Sparta je aktivní, zvlášť na levé straně dělá Šimoně problémy.

21:40

36.minuta: Hušbauer založil akci ve středu hřiště a následně centroval Matějovský. Proti Kweukemu však vyběhl Amos.

21:42

38.minuta: Krejčímu se otevřala dálnice ve středu pole, nikdo se mu ale nenabídl a po pár metrech míč ztratil. Sparta se snaží napadat a nutit Šimonu k chybám.

21:46

42.minuta: Matějovský obešel obránce a přibližoval se vápnu. Doleva posunul na Zápotočného a ten se snažil rychle zakončit. Brankář Amos si tyč pohlídal a míč končí v zámezí.

21:49

45.minuta: Hybšovu přihrávku si Kweuke pokryl tak agresivně, až mu byl odpísknán nedovolený zákrok. Z následné standardky zahrozili domácí únikem po pravé straně. Kostrbatá akce ale skončila na hlavě Jarošíka, který míč odvrátil do bezpečí.

21:51
Konec prvního poločasu, Šimona - Sparta 1:1
22:05
Začíná druhý poločas

46.minuta: Do druhé půle vstupuje s míčem na kopačkách domácí Šimona a postupně se usazuje na útočné polovině. Začíná druhý poločas, který může Sparta proměnit v postup ze skupiny.

22:07

48.minuta: Sparta začala napadat a domácí obránci pod talkem chybují. Hra se ale odehrává v rohu hřiště a brankář Amos může být klidný.

22:10
Žlutá karta pro Kweukeho

50.minuta: Kweuke to s napadáním přehnal a právem vidí žlutou kartu.

22:14

54.minuta: Hra teď výrazně ztratila na tempu, nejprve se nechal ošetřovat Kweuke, chvíli na to domácí Hassarma, který nakonec musel vystřídat. Sparťané sportovně vracejí míč.

22:19

59.minuta: Matějovský si narazil s Hušbauerem a těsně před střelou byl zfaulován. Sám Matějovský zahrával standardku, ale trefil jen ve zdi stojícího Tasevskiho.

22:23

63.minuta: Hušbauerova akce po levé straně se vyvíjela slibně, domácí obránci se ale sparťanskému záložníkovi postavili včas do cesty a celá akce končí faulem Matějovského. Trávník opouští Krejčí, nahradí ho Přikryl.

22:29

68.minuta: Hru kontrolují Sparťané, zastavil je až ofsajd. Po Kweukeho akci se míč odrazil k aktivnímu Přikrylovi, rozhodčí si ale jeho postavení pohlídal a hru včas zastavil.

22:31

71.minuta: Ke střele se mohl dostat na pravé straně nehlídaný Zápotočný, netrefil ale míč a následný protútok domácích musel zastavit taktickým faulem až Matějovský. Standardka se domácím nepovedla a Sparťané jsou zpět v držení míče.

22:35

75.minuta: Po hluchém období zahrozila opět Sparta. Hušbauer hledal z pravé strany chytrým obloučkem Přikryla. Brankář Amos byl ale u míče dřív.

22:38

78.minuta: Švejdík zahrával malou domu na Vaclíka a nevšiml si číhajícího Lencseho. K miči měl však daleko. Šimona přebírá otěže zápasu. Lavička stahuje ze hry Kweukeho, nahradího ho Balaj.

22:41

80.minuta: Domácí obránce překvapil Bekin Balaj, který se bez ropaků vydal mezi dva protihráče a vybojoval standardku. Tu zahrával Matějovský, jehož střela se otřela o boční síť.

22:45

85.minuta: Šimona začíná riskovat a soustředí se na útok. Sparťané se nemohou dosat k míči.

22:47

87.minuta: Švejdík pod nátlakem domácího útočníka zahrává do autu, Spartě se nedaří usadit se v útoku.

22:49

89.minuta: Sparťané konečně drží míč, domácí jim ale nic nedarují zadarmo a bojují o každý souboj. Běží poslední minuta zápasu a Sparta se snaží za každou cenu zaútočit.

22:52

90.minuta: Rozhodčí nastavil čtyři minuty, Sparta se usazuje na ptočné polovině, nedaří se jí ale proniknout do pokutového území.

22:54

90.minuta: Dlouhý nákop na Balaje je zřejmě poslední šancí zápasu.