Šestnácté kolo Gambrinus ligy, které se ještě hraje v podzimním termínu soutěže, vyneslo do čela Plzeň, která vyhrála nad Jihlavou 1:0.

V dalších zápasech aktuálního kola opět prohrála Slavia, která tak natáhla nelichotivou sérii bez bodu už na čtyři utkání. Nedařilo se ani mistrovskému Liberci, který podlehl Dukle vysoko 0:3. V neděli se zadařilo Teplickým, kteří na vlastním stadionu porazili brněnskou Zbrojovku 2:0.

Pavel Horváth dal v tomto utkání zastáncům jeho účasti v reprezentaci další argument. V lize momentálně není fotbalista, který by dokázal kopnout míč tak, jak to předvedl sedmatřicetiletý záložník v případě první trefy proti Jihlavě.

Plzeň proti oslabenému soupeři (ze hry Koloušek i nejlepší střelec Tecl) kontrolovala hru, ale branku dokázala dát až ve 24. minutě. Horváth poslal vysoký kopec do vápna Jihlavy a do mezery mezi obranu a brankáře Blažka si přesně naběhl Bakoš. Jihlava měla také své možnosti, ale Jungr trefil v prvním poločase jen tyč a nováčkovi není nic platné ani to, že soupeře přestříleli.

Viktoria Plzeň - Vysočina Jihlava 1:0 (1:0)

Branka: 23. Bakoš. Rozhodčí: L. Kovařík - T. Kovařík, Kříž. ŽK: Bakoš, Čišovský, Ďuriš - Josl, Vaculík. Diváci: 9862.

Plzeň: Kozáčik - Rajtoral, Čišovský, Ševinský, Řezník - Horváth, Darida - Štípek (80. Zeman), Hora (64. Malakjan), Ďuriš - Bakoš (90. Černý). Trenér: Vrba.

Jihlava: Blažek - Obert, Tlustý, Šourek, Josl - Masopust (76. Kosak), Rada - Kučera, Jungr, Vaculík - Sedláček (83. Gavrič). Trenér: Komňacký.

Sparta v Příbrami bez branek

Bezbrankovou remízou na půdě poslední Příbrami zakončili fotbalisté Sparty podzimní část první ligy. Pražané tak propásli šanci alespoň dočasně jít na první místo tabulky. Teď ztrácejí jeden bod na vedoucí Jablonec a v pondělí se jim ještě víc může vzdálit Plzeň. Pokud Západočeši vyhrají dohrávku s Jihlavou, na Spartu budou mít tříbodový náskok. Příbram přezimuje na úplném chvostu tabulky.

1. FK Příbram - Sparta Praha 0:0

Rozhodčí: Jech - Mencl, Blažej. ŽK: Danoski, Mišůn, Hájovský (všichni Příbram).

Příbram: Hruška - Jugas, Hájovský, Mišůn, Pleško - Šlapák (72. P. Pilík), Krbeček, T. Pilík (90. Divíšek), Danoski - Wágner, Střihavka. Trenér: Marko.

Sparta: Vaclík - Vidlička (72. Skalák), Zápotočný, Švejdík, Pamič (79. Balaj) - Holek - Přikryl, Hušbauer, Matějovský, Krejčí (17. Kadeřábek) - Kweuke. Trenér: Lavička.

Teplice se dostaly ze sestupových příček

Fotbalisté Teplic stráví zimní přestávku mimo sestupové příčky. Potřebné tři body jim zajistila v 16. ligovém kole výhra nad Brnem 2:0. Zápas zlomily dva úniky domácího Mahmutoviče - poprvé nahrál Chovancovi, podruhé se trefil sám. Brno přezimuje ve středu tabulky.

FK Teplice - Zbrojovka Brno 2:0 (0:0)

Branky: 61. Chovanec, 67. Mahmutovič. Rozhodčí: Paták - Moláček, Košec. ŽK: Jarolím, Ljevakovič, Jursa - Škoda, Fall, Pašek, Pernica. Diváci: 3318.

Teplice: Grigar - Vondrášek, Lüftner (86. Lukáš), Rosa, Podaný - Jursa, Ljevakovič - Kerič (46. Vachoušek), Jarolím, Chovanec - Mahmutovič (80. Jindráček). Trenér: Ščasný.

Brno: Doležal - Kaufman, Brabec, Pernica, Pašek - Glaser (69. Šíma), Zavadil, Fall, Lutonský (87. Hyčka) - Přerovský, Škoda (78. Stehlík). Trenér: Čuhel.

Jablonec otočil proti Hradci

Fotbalisté Jablonce porazili v 16. ligovém kole Hradec Králové 3:2 a minimálně do neděle poskočili na první místo. Severočeši v zápase dvou obratů rozhodli o výhře na začátku druhé půle, kdy se z penalty prosadil svým druhým gólem v utkání Lafata, který se s třinácti trefami posunul do čela střelecké tabulky. Hradec hrál od 47. minuty bez vyloučeného Holeše a znovu srovnat už nedokázal.

Baumit Jablonec - FC Hradec Králové 3:2 (2:2)

Branky: 6. a 47. z pen. Lafata, 45.+2 Štochl - 16. Harba, 27. Halilovič. Rozhodčí: Zelinka - Pelikán, Kotík. ŽK: Kopic - Halilovič, Zelený, Poděbradský. ČK: 47. Holeš (Hradec).

Jablonec: Valeš - Kysela, Beneš (37. Štochl), Novák - Kopic (79. Třešňák), Čížek, Piták (87. Simerský), Loučka, Jablonský - Lafata, Kovařík. Trenér: Kotal.

Hradec: Koubek - Holeš, Jánošík, Fukal, Poděbradský - Harba, Šisler (85. Zec), Hochmeister (87. Pávek), Strnad (71. Zelený), Štěpán - Halilovič. Trenér: Plíšek.

Olomouc veze jen bod

Fotbalisté Slovácka remizovali se Sigmou Olomouc 1:1. Vedoucí branku Slovácka vstřelil ve 25. minutě Kerbr, o šest minut později srovnal skóre Doležal. Po změně stran měla favorizovaná Olomouc výraznou územní převahu, gólově se ale neprosadila.

1. FC Slovácko - Sigma Olomouc 1:1 (1:1)

Branky: 25. Kerbr - 31. Doležal. Rozhodčí: Matějek - Dobrovolný, Urban. ŽK: Daníček, Kuncl, Došek - Hořava, Škerle, Navrátil. Diváci: 5043.

Slovácko: Melichárek - Kuncl, Trousil, Mezlík, Reinberk (81. Košút) - Hlúpik, Daníček, Valenta, Kerbr (87. Volešák) - Došek, Kovář (59. Trávník). Trenér: Habanec.

Olomouc: Zlámal - Janotka, Dreksa, Škerle, Rossi - Hořava - Schulmeister, Pospíšil, Navrátil, Petr (76. Hubník) - Doležal. Trenér: Pivarník.

Budějovice opět bez Řepky

Mladá Boleslav zakončila podzimní část sezony výhrou 1:0 v Českých Budějovicích. Duel rozhodl svým gólem stoper Petr Johana, který se trefil potřetí během týdne. Boleslav tak bodovala popáté za sebou z toho počtvrté vyhrála a vrátila na páté místo tabulky, na čtvrtou Olomouc ztrácí tři body.

V sestavě Budějovic podle očekávání nefiguroval Tomáš Řepka, kterému již vypršel disciplinární trest, ovšem trenér Soukup ho zřejmě kvůli plánovanému zimnímu odchodu nenasadil.

Dynamo České Budějovice - FK Mladá Boleslav 0:1 (0:1)

Branka: 11. Johana. Rozhodčí: Příhoda - Kordula, Vysloužil. ŽK: Otepka, Machovec, Linhart - Ščuk, Opiela, Bořil. Diváci: 1825.

Č. Budějovice: Daněk - Riegel, Halama, Lengyel, Machovec - Klesa, Javorek, Otepka (46. Linhart), Rakovan, Sandro (46. Hanzlík) - Markovič (87. Němec). Trenér: Soukup.

M. Boleslav: Miller - Kysela, Johana, Kúdela, Bořil - Ščuk, Brunclík (17. Opiela, 90.+3 Zbrožek) - Mareš (89. Fillo), Magera, Štohanzl - Nešpor. Trenér: Minář.

Slavia prohrála s Baníkem

Fotbalová Slavia v zápase s Ostravou vyběhla na hřiště bez útočníka. Na lavičce zůstal i loučící se Stanislav Vlček a domácí se k první nebezpečné akci dostali až po přestávce, když se na hrot posunul stope Martin Latka.

V té době už domácí museli dohánět jednogólové manko. Těsně před koncem poločasu propadl míč po centru k Zdenko Kaprálikovi, který mezi nohama brankáře Berkovce dostal míč do sítě.

Benevolence rozhodčího Královce, který přehlédl ve vápně penaltový faul Dobrotky, udržela Slavii ve hře. Naděje ukončila až přesná střela Zehera z přímého kopu.

Vlček dal v lize dohromady málem víc gólů než všichni jeho spoluhráči dohromady, a tak, když přišel v 64.. minutě na hřiště vysloužil si mohutný aplaus. Slavii ovšem tento večer ze současné bídy nevytrhl, příznivce červenobílých rozehřály jen vzpomínky na Vlčka.

Slavia Praha - Baník Ostrava 0:2 (0:1)

Branky: 42. Kaprálik, 77. Zeher. Rozhodčí: Královec - Slyško, Wilczek. ŽK: Juhar, Nitrianský - Zeher. Diváci: 7080.

Slavia: Berkovec - Dostál, Latka, Dobrotka, Čonka - Nitrianský, Petrák, Zmrhal, Juhar (64. Vlček) - Kisel (77. Frejlach) - Mičola (46. Koreš). Trenér: Rada.

Baník: Bárta - Vašenda, Frydrych, Kaprálik, Mach - Kraut (74. Zeher), Lukeš (70. Vomáčka), Droppa, Milosavljev (86. Kukec) - Majtán, Fantiš. Trenér: Pulpit.

Liberec se trápí, podtrhla to Dukla

Fotbalisté Liberce zakončili podzimní část první ligy porážkou. Obhájce titulu v předehrávce 16. kola podlehl Dukle na jejím hřišti 0:3 a nebodoval ve čtvrtém z posledních pěti utkání. Pražskému celku naopak zajistily třetí výhru ze čtyř zápasů dva góly Zbyňka Pospěcha a jeden Jana Vorla. Dukla poskočila v neúplné tabulce na páté místo, Slovan zůstal devátý.

Dukla Praha - Slovan Liberec 3:0 (1:0)

Branky: 34. a 86. Pospěch, 75. Vorel. Rozhodčí: Franěk - Jiřík, J. Paták. ŽK: Božič, Engelmann - Bosančič, Fleišman. Diváci: 1641.

Dukla: Rada - Romera, Vorel, Štetina, Vrzal - Malý (78. Božič), Gedeon, Borek - Berger (87. Engelmann), Pospěch, Přeučil (64. Pázler). Trenér: Kozel.

Liberec: Bičík - Ljulka, Kelič, Nezmar, Fleišman - Janů - Delarge (84. Daniel), Bosančič, Souza (70. Hadaščok), Blažek - Rabušic (86. Coufal). Trenér: Šilhavý.

1. Plzeň 16 10 4 2 27:11 34

2. Jablonec 16 9 5 2 29:16 32

3. Sparta 16 9 4 3 23:12 31

4. Olomouc 16 7 6 3 24:15 27

5. Mladá Boleslav 16 7 3 6 19:20 24

6. Dukla 16 5 7 4 26:22 22