Olomoucká radnice chce kvůli aférám prosadit změny ve vedení fotbalového klubu SK Sigma. V jeho představenstvu by ještě před začátkem jarní části ligy měli usednout noví manažeři, na které dohlédne dozorčí rada složená ze zástupců akcionářů.

Německý model

Na zavedení takzvaného německého modelu řízení se na pondělním jednání představenstva a dozorčí rady SK Sigma Olomouc dohodli akcionáři klubu. Z představenstva by měl odejít například místopředseda Jaromír Gajda, jehož jméno figuruje v poslední aféře s údajným vybíráním poplatků od hráčů odcházejících ze Sigmy do zahraničí.

Požadavek na zavedení německého modelu, kdy představenstvo složené z manažerů volí dozorčí rada, předložila olomoucká radnice, která má v klubu menšinový podíl. Primátor Olomouce a předseda dozorčí rady Martin Novotný po jednání řekl, že ostatní akcionáři společnosti SK Sigma s návrhem souhlasili, takže změnu lze provést.

Zatímco nyní jsou zástupci akcionářů v představenstvu i dozorčí radě, nově by měli sedět pouze v dozorčí radě. "Představenstvo bude profesionálním vedením klubu. Složeno bude z lidí, kteří jsou profesionály v oblasti fotbalové, ekonomické a právní a budou našimi zaměstnanci," řekl novinářům Novotný s tím, že jména zatím neprozradí. "Musíme se na nich nejprve shodnout s ostatními akcionáři," podotkl Novotný.

Podle předsedy představenstva Josefa Lébra by změny v organizaci vedení fotbalového klubu měly být dokončeny do 10. února příštího roku.

Za přestup museli hráči zaplatit

Situaci rozvířil bývalý fotbalista Radim Kučera, když pro Mf Dnes uvedl, že v roce 2005 se kvůli přestupu do německého Bielefeldu musel ze Sigmy vykoupit částkou 35 000 eur bez dokladu. Peníze měl převzít místopředseda představenstva a ředitel klubu Gajda. Také další bývalý hráč Sigmy Radek Špiláček na začátku listopadu vylíčil, jak musel zaplatit 50 000 eur, aby jej Sigma pustila hrát do Německa.

Gajda uvedl na webových stránkách klubu, že aféra je součástí dlouhodobé kampaně vedené proti němu. "Je to velké nedorozumění a tvrzení proti tvrzení. Myslím si, že postupem času se to vysvětlí a nebude to tak dramatické. Musím znovu zopakovat, že si žádného převzetí jakýchsi peněz vědom nejsem," řekl novinářům. Dohodu o změně řízení SK Sigma přivítal, poslední dva a půl roku prý čelil obrovskému tlaku.

Strůjcem současné aféry může být podle Lébra ředitel Exekutorského úřadu Přerov Robert Runták, který je akcionářem SK Sigma Olomouc a prý chtěl koupit kompromitující materiály na Gajdu. "Všechno mi to zavání bojem o moc," komentoval Lébr dění kolem SK Sigma.