Proti vytvoření fotbalové soutěže, v níž by hrály týmy z bývalých zemí Sovětského svazu, se vyslovil prezident Evropské fotbalové unie UEFA Michel Platini. Připojil se tak k prezidentovi FIFA Seppu Blatterovi, jenž možnost podobného projektu odmítl už v lednu.

S ním přišly přední ruské kluby, které nejsou spokojené s úrovní ruské ligy, proto v prosinci přišly s návrhem na vytvoření fotbalové obdoby Kontinentální hokejové ligy. Do projektu by se měly zapojit Petrohrad, Machačkala, moskevské kluby CSKA, Spartak, Dynamo a Lokomotiv, ukrajinské celky Šachtar Doněck nebo Dynamo Kyjev, ale třeba i nejsilnější celky Běloruska, Arménie, Kazachstánu nebo Ázerbájdžánu.

Podle zastánců "sovětské" ligy včetně společnosti Gazprom by větší zisky ze sponzoringu a televizních práv umožňovaly klubům lépe plnit pravidla UEFA o ekonomickém fair-play a vyrovnanosti rozpočtů.

"Nejsem příznivcem této myšlenky," řekl Platini na tiskové konferenci po zasedání výkonného výboru UEFA. "Některé ligy musejí hledat řešení, jak zlepšit svou finanční situaci. Ale to není příklad Ruska, které má velmi silnou ligu," dodal.

Naznačil tak, že spojování menších a ekonomicky slabších lig se UEFA nebrání. To dokazuje i fakt, že UEFA povolila spojení belgické a nizozemské lize žen pod název BeNe liga.

"Nyní spojování lig testujeme na příkladu belgické a nizozemské ligy žen. Po roce či dvou si to vyhodnotíme a následně se tím budeme zabývat na výkonném výboru UEFA," dodal Platini.

O společné lize uvažuje i vedení českého a slovenského fotbalu. V polovině března se obě asociace shodly, že pokud záměr schválí kluby, pustí se do organizačních příprav na společnou soutěž. O spojování lig uvažují i v Chorvatsku, Srbsku, Bosně a Hercegovině, Slovinsku, Makedonii, Černé Hoře, Maďarsku a Bulharsku.