Teprve patnáctiletý český fotbalista Jiří Miker je na testech v londýnské Chelsea. Slavný celek si hráče Hradce Králové pozval na týdenní kemp, který by měl napovědět, zda bude chtít talentovaného záložníka v budoucnu angažovat.

Miker odehraje za tým Chelsea do šestnácti let derby s Fulhamem,za který by mohl nastoupit další český patnáctiletý fotbalista na stáži v zahraničí - brankář Jiří Ciupa z Karviné.

"Jedná se o utkání s o rok staršími kluky. Následně pak ještě projde důkladnými zdravotními prohlídkami. Je to vlastně stejné, jako by si testovali dospělého hráče. Nejedná se o nějaký výběr, kam by přicestovalo 20 fotbalistů z různých koutů světa, ale přímo test Jirky se vším všudy," řekl generální ředitel Hradce Richard Jukl.

Miker přišel do Hradce Králové před dvěma roky ze Zbrojovky Brno a v současnosti nastupuje s o dva roky staršími spoluhráči za hradeckou sedmnáctku.

"Jirka okamžitě hráče stejného ročníku předčil a dnes hraje o dvě kategorie výš," řekl ředitel klubu Richard Jukl o fotbalistovi, který byl v zimě na halovém mistrovství republiky starších žáků vyhlášen nejlepším hráčem i střelcem turnaje.

Nedávno Miker absolvoval také stáž v předním nizozemském klubu Twente Enschede, za které má hrát koncem května turnaj Marveld Cup, v němž jsou i týmy Realu Madrid, Manchesteru United. "Jirka byl v Holandsku testován s o rok staršími kluky a klub o něj okamžitě projevil eminentní zájem. Jenže zájem projevila i Chelsea, takže teď je na testech tam," dodal Jukl.

Miker ovšem na Twente ještě nezanevřel a v závěru května se zúčastní v jeho dresu prestižního Marveld Cupu, kde hrají i Real Madrid, Manchester United a další přední evropské kluby.

"Jirka je ohromný talent českého fotbalu, podobný jako třeba Václav Černý, Dominik Mašek nebo dříve Václav Kadlec. Záleží jen na něm, jak svoji příležitost využije. Velké kluby o něm dobře vědí," řekl hráčský agent Viktor Kolář ze společnosti Sport Invest Internacional, která Mikera a Ciupu zastupuje a testy jim zprostředkovala.

Chelsea dlouhodobě sleduje české mládežnické fotbalisty. Kromě Petra Čecha, kterého kupovala už jako brankářskou jedničku, v roce 2010 získala z Olomouce tehdy sedmnáctiletého obránce Tomáše Kalase. Momentálně je Kalas na hostování v Arnhemu. V klubu chvíli působil i brankář Jan Šebek, který se však po třech letech v juniorce Chelsea vrátil zpět do české ligy a nyní obléká dres Dukly.

Nedávno se zase Ajax Amsterodam dohodl s Příbramí na přestupu patnáctiletého útočníka Václava Černého. K transferu dojde 1. ledna 2014, kdy mladému útočníkovi bude potřebných šestnáct let.

Související