Když se dnes fotbalový kouč Dušan Uhrin dozvěděl, že po sezoně skončí éra legendárního trenéra Alexe Fergusona v Manchesteru United, ani nebyl překvapený.

"On (Ferguson) je svéráz. A občas takhle zásadní rozhodnutí vytáhne. Docela chápu, že odchází. Vždyť opouští United na absolutním vrcholu. Udělal to nejlepší, co mohl," řekl ČTK Uhrin, který má na skotského velikána pěkné vzpomínky i z několika vzájemných setkání.

 

Pro Uhrina je Ferguson trenérskou jedničkou všech dob. "Je to Pan trenér, prostě trenér trenérů. Nejlepší, který kdy tohle řemeslo dělal," prohlásil kouč českých vicemistrů Evropy z roku 1996.

Uhrin je jen o rok mladší než jednasedmdesátiletý Ferguson, který na lavičce United strávil 27 let. Český trenér smekl před tím, co Ferguson v Manchesteru dokázal. Třináct ligových titulů a dva triumfy v Lize mistrů, to je podle Uhrina výmluvná vizitka. "Být v takovém velkoklubu takovou dobu, to mluví za všechno. Pro mě je vážně bezkonkurenční," poznamenal Uhrin.

Dokáže se prý vcítit do myšlenek svého vrstevníka, který svým dnešním rozhodnutím zaskočil celý fotbalový svět. "Pokud vím, tak má pan Ferguson velké problémy s kyčlemi a chystá se na operaci. Také jsem si tím prošel a vím, jak to je náročné. Není to legrace, po jedné operaci musíte čtyři měsíce rehabilitovat a těžko si představit, že by Ferguson chodil na tréninky o berlích. Do toho létání, velký zápřah... Stejně to asi vnímal i on," přemítal Uhrin.

Je rád, že se s uznávaným trenérem mohl dvakrát setkat i na neformální večeři. Stalo se to v roce 1998, kdy Uhrin vedl Maccabi Haifa a Ferguson do Izraele přijel s manželkou strávit dovolenou. Při té příležitosti se oba trenéři také sešli. "Byl to úplně normální mužskej a sympaťák, vůbec z něj nebylo znát, že by se choval povýšeně. A to v té době už byla velká persona. Moc dobře jsme si tenkrát popovídali," vzpomínal Uhrin.

"Hodně jsme řešili třeba cestu našeho týmu na stříbrném Euru v Anglii v šestadevadesátém. Pan Ferguson mi schválil i taktiku se zajištěnou obranou a rychlými kontry, jakou jsem tehdy zvolil," podotkl Uhrin.

Později se s Fergusonem spojil, aby svému synovi Dušanu Uhrinovi mladšímu domluvil v United trenérskou stáž. "Všechno bylo domluveno, ale když měl Dušan odjet, přišla mu nabídka z Mladé Boleslavi a museli jsme všechno zrušit," líčil Uhrin.

Sám je zvědavý, kdo v United po Fergusonově odchodu obsadí uvolněné trenérské křeslo. "Docela by mi tam seděl Mourinho, ale ten asi skončí v Chelsea. Také to je velká osobnost. Necháme se překvapit," uvažoval Uhrin.

A také tuší, že nástupce věhlasného kouče nebude mít lehkou úlohu. "Nastoupit po takové legendě není pro nikoho jednoduché. Ale vedení Manchesteru určitě zase bude vybírat kouče, kterému dá prostor na práci. Přijde tam zase top kvalita, nebude to žádný trenérský záskok na půl roku," dodal Uhrin.

Vylučuje, že by se Ferguson někdy k trenéřině vrátil. "To je asi vyloučeno. Když se jednou dospěje k tam závažnému rozhodnutí, už to nebude brát zpátky," mínil Uhrin.

Související