Přetahovaná o gambrinusligový titul ve 29. kole neskončila. Plzni, která má před druhou Spartou náskok pěti bodů, k tomu sice stačilo před vlastními diváky porazit Liberec, se Slovanem však prohrála. Pražané navíc museli vyhrát v Teplicích, což se jim povedlo.

V záchranářských bojích se museli činit fotbalisté Hradce Králové a Českých Budějovic, kteří dvě kola před koncem ztráceli na nesestupové příčky tři, respektivě pět bodů. Východočeši však prohráli na Slavii a Dynamu nepomohla ani výhra nad Jihlavou.

Server IHNED.cz sledoval celé kolo v podrobné on-line reportáži s důrazem na klíčové duely.

• uhraje v posledních dvou kolech alespoň bod, a zároveň Sparta nestáhne pětigólový deficit ve skóre
  • Sparta nevyhraje poslední dva zápasy (v Teplicích a s Duklou)

Sparta získá titul příští týden, pokud

• Vyhraje oba své zápasy, a zároveň Plzeň oba prohraje
  • Vyhraje vysoko oba své zápasy, a zároveň Plzeň získá maximálně bod
15:20
Cesta k záchraně

České budějovice potřebují vyhrát obě svá utkání (s Jihlavou a v Olomouci) a doufat v kolaps Příbrami.

Hradec Králové potřebuje získat v zápasech na Slavii a s Plzní o tři body více než Příbram v duelech s Brnem a v Liberci, případně dvakrát vyhrát a doufat v kolaps Teplic či Ostravy.

15:45
Sparta čelí Teplicím s oslabeným útokem

Sparťané se budou muset na severu Čech obejít bez distancovaných kanonýrů Kweukeho s Lafatou. Kamerunský útočník (na snímku) pyká za faul na mladoboleslavského Dosoudila, kterému zlomil nohu, nejlepší střelec ligy Lafata zase nemůže hrát kvůli vyloučení v minulém kole na hřišti Brna.

16:55

Úvodní sestavy:

Teplice: Grigar - Vondrášek, Kaufman, D. Jablonský, Chovanec - Litsingi, Vůch, Matula, Vachoušek, Litsingi, Krátký - Mahmutovič

Sparta: Vaclík - Polom, Švejdík, Vidlička, Pamič - Krejčí, Vácha, Matějovský, Hušbauer - Kadlec, Bednář

Rozhodčí: Příhoda - Wilczek, Kotík

17:14

Plzeň: Kozáčik - Řezník, Procházka, Čišovský, Limberský - Rajtoral, Horváth, Kolář, Darida, Kovařík - Tecl

Liberec: Kušnír, Kelič, Kováč, Frýdek - Šural, Rybalka, Pavelka, Delarge - Štajner - Rabušic

Rozhodčí: Jech - Kovařík, Blažej

17:30
Letenští omladili lavičku

Spraťanský trenér Lavička při absenci potrestaných Kweukeho a Lafaty logicky staví do útoku Bednáře. Na lavičce jsou i obránce Simon Deli a záložník Tiemoko Konate, kteří v lize dosud nehráli. Další náhradník Aleš Čermák má na kontě dva starty.

17:35
Teplice se musí obejít bez hráčů na hostování

Podle dohody obou klubů Teplice nechávají na tribuně dvojici Jakub Podaný, Andrej Kerič, která na severu Čech hostuje právě ze Sparty. Admir Ljevakovič je v trestu po dvanácti žlutých kartách v tomto ročníku. "Vynucené změny jsou pro nás komplikací, kádr není tak široký," posteskl si trenér Zdeněk Ščasný.

17:50
V Plzni se čeká něco velkého

Plzeň žije v očekávání velkého triumfu. Hráči Viktorie před chviličkou odešli po rozcvičce do kabiny, se všemi si tradičně tleskl generální manažer Adolf Šádek a také majitel Tomáš Paclík.

18:00
Všechny duely byly zahájeny.

Na všech stadionech se rozehrálo předposlední kolo letošního ročníku.

18:04
Plzeň - Liberec 0:0

Kromě poloprázdného sektoru pro hostující fanoušky je plzeňský stadion nabitý. Kotel nejvěrnějších plzeńských fandů vyjádřil mistrovské očekávání choreem, stříbrnými kartónky a transparentem v klubových barvách s nápisem "99% loading".

18:05

2. minuta: Velká nepříjemnost pro Liberec. Hned po pár desítkách vteřin se ve vzdušném souboji zranil na hlavě Martin Frýdek. Byl otřesený a musel střídat.

18:11
Slovácko - Ostrava 1:0

6. minuta: Baník od úvodu prohrává. Na rohový kop Kerbra vyskočil nejvýše vytáhlý Libor Došek a přesnou hlavičkou otevřel skóre.

18:13
Teplice - Sparta 0:0

12. minuta: Teplice udeřily rychlým kontrem po desetiminutovce sparťanské převahy a Litsingi trefil tyč. Šanci měl ještě dorážející Vůch, ale přestřelil jak padajíhoího brankáře Vaclíka, tak celou branku.

18:14

9. minuta: Obrovská šance Plzně. Kovařík zleva poslal nabídku do malého vápna, Kolář však libereckou bránu netrefil.

18:16
Jablonec - Olomouc 0:1

14. minuta: Navrátil si zaběhl za jabloneckou obranu a povedeným obloučkem přehodil brankáře Špita.

18:17
Slavia - Hradec 1:0

14. minuta: Neradostná zpráva na východ Čech. Slavia jde do vedení zásluhou kapitána Kisela, jenž zakončil rychlý kontr červenobílých.

18:21
Plzeň - Liberec 0:1

17. minuta: Liberec vede v Plzni 1:0. Mizernou rozehrávku Čišovského vystihl Štajner, který ihned vyslal Rabušice. Ten nebyl v ofsajdu a šel sám na Kozáčika a nadvakrát ho překonal.

18:22
Teplice - Sparta 0:1

22. minuta: Sparťanská převaha vyústila ve vedoucí gól po rohovém kopu. Byl přetažen na zadní tyč, odkud se míč vrátil ke středu branky a Švejdík ho ze dvou kroků nasměroval do domácí branky.

18:24
Dukla - Ml. Boleslav 0:0

22. minuta: Na pražské Julisce je zatím k vidění vyrovnaná partie bez vážnějších šancí. Na ukazateli skóre tak svítí jen dvě velké nuly.

18:28
Teplice - Sparta 0:2

28. minuta: Kadlec zvýšil vedení hostů na 0:2. Po chybě teplických zadáků, kteří zaspali při centru, se dostal sám před brankáře Grigara a obstřelil ho z pozice za hranicí velkého vápna podél jeho pravé ruky.

18:30
Jablonec - Olomouc 1:1

30. minuta: Na severu Čech je po půlhodině vyrovnáno. Domácí skórují zásluhou Čížka.

18:34
Příbram - Brno 1:0

32. minuta: Důležitý gól pro Příbram. Dalekonosný centr Pilíka ztečoval za brněnského brankáře útočník Wágner. Za současné situace jsou Středočeši zachráněni.

18:37
Dukla - Ml. Boleslav 1:0

28. minuta: Pospěch se zkoušel krkolomně probít do šestnáctky, to se mu sice nepovedlo, balón se ale odrazil k Néstorovi, jenž utaženou střelou levou nohou otevřel skóre.

18:41
Slavia - Hradec 2:0

36. minuta: S Hradcem to nevypadá vůbec dobře. V Eden Areně prohrává už 0:2, když se trefil obránce Čonka.

18:42
Č. Budějovice - Jihlava 0:1

41. minuta: Nedaří se ani Dynamu, které nutně potřebuje tři body. V duelu s Jihlavou ale inkasovalo chvíli před poločasem z kopačky Jungra.

18:44

39. minuta: Votroci se mohli dostat zpět do hry, když Čontofalský neudržel Hochmeisterovu střelu, jenže dorážející Harba balón do sítě nedokázal doklepnout.

18:45
Č. Budějovice - Jihlava 1:1

42. minuta: Budějovice ale ještě neskládají zbraně. Po obré práci Táborského ihned po gólu srovnává Wermke.

18:47

45. minuta: Hušbauerova střela z předposlední minuty byla jedinou zaznamenáníhodnou událostí konce první půle. Domácí gólman Grigar vyrazil na roh.

18:47
Dukla - Ml. Boleslav 2:0

44. minuta: Pražané zvyšují na 2:0, když se parádním angličanem prosadil Luboš Kalouda.

18:48

42. minuta: Obrovský závar a chaos před brankou Liberce. Plzeňští několikrát pálili do změti těl, ale vždy buď někoho nastřelili, nebo mířili hodně nepřesně. Liberec se tak ubránil.

18:51
Poločas

Na všech prvoligových stadionech právě probíhá poločasová přestávka.

18:52

Plzeň prohrává po poločase s Libercem 0:1. Mohlo být pro ni ještě hůř, v závěru první půle vychytal Kozáčik Fleišmana, který se po rychlé akci ocitl přímo před plzeňským brankářem. Plzeňský trenér Pavel Vrba během poločasu několikrát zlostně rozpřáhl ruce, když jeho hráči kazili přihrávky.

18:56

Až na ojedinělé protiútoky Teplic měla aktivnější Sparta více ze hry. Sice chyběla častější střelba, ale když se povedou dvě gólové akce, občas se tomu také říká vysoká efektivita či produktivita. Z ochozů, jejichž obsazení neodpovídá důležitosti zápasu, už začali lidé odcházet i domů...

18:57

Dukla si v posledních dvaceti minutách prvního poločasu díky převaze vytvořila více šancí a dvě z nich i proměnila. Také Boleslav sice dostala jednou míč do branky, gól však kvůli ofsajdu nemohl být uznán.

19:03
Druhé půle začínají

Postupně se rozběhly druhé pětačtyřicetiminutovky. Jako první se začalo v Teplicích, které hostí Spartu.

19:06

49. minuta: Sigma, která ještě hraje o pohárové příčky, mohla v Jablonci opět vést. Schulmeisterovu střelu ale bravurně vytěsnil Špit.

19:11

52. minuta: Severočeši otáčejí výsledek. Chvíli po velké šanci Olomouce se z dorážky prosazuje Kopic.

19:14

60. minuta: Tohle už Teplice nerozdýchají. Kotel fanoušků z Prahy vyvěsil ve svém sektoru transparent, jehož součástí bylo i heslo "navždy mistři", pravděpodobně připravený pro případ, že by se mistrem stala Plzeň.

Situace se však zatím vyvíjí příznivěji pro Spartu. Dvojí Litsingiho šance ji po desetiminutovce letargie probudila a ujal se první útok, při němž se hráči hostů trochu rozpohybovali. Volný Hušbauer z pravého křídla propálil Grigara ke vzdálenější tyči. Vzápětí značně zesílil vytrvalý déšť.

19:16

51. minuta: Plzeňští se složitě prokousávají do libereckého pokutového území a když všechno vyjde, skončí rána na zádech libereckých obránců jako teď v případě Rajtorala.

19:17

56. minuta: Boleslavi se vyplatila zvýšená aktivita v druhé půli. Po centru Jarolíma zblízka skóruje holohlavý stoper Johana.

19:19

61. minuta: Libor Došek zaznamenal svou druhou branku v utkání, když byl na konci Trousilovy akce.

19:25

67. minuta: České Budějovice se mohly dostat do vedení, velkou šanci Hory ale zlikvidoval jihlavský gólman Hanuš.

19:31

75. minuta: Po dalších nezáživných minutách se Teplice přece jen dostaly ke střelám, ale Litsingiho pokus byl sražen na roh a náhradník Čajič netrefili branku.

19:32

75. minuta: Středočeši jsou po změnách v sestavě výrazně aktivnější a domácí mají co dělat, aby se ubránili druhé inkasované brance.

19:37

82. minuta: Sparta si se skóre zahrává, vůbec už neútočí a Teplice sice nemají vyložené šance, ale při troše větši přesnosti by mohly snížit.

19:39

75. minuta: Plzeňská snaha je bez většího nápadu. Horváth zahrozil z přímého volného kopu ze sedmnácti metrů, Kovář byl však pozorný a jeho pokus lapil.

19:41

80. minuta: Příbram míří za záchranou. Vedení 2:0 nad Brnem zařídil Koukal, který do sítě doklepl Azizovu střelu.

19:45
Plzeň - Liberec 1:1

82. minuta: Plzeň vyrovnává na 1:1. Rychlý přechod do útoku zakončil ranou zpoza vápna Kovařík, liberecký gólman Kovář míč jen vyrazil před dobíhajícího Štípka a ten do prázdné brány vyrovnal. Fanboušci hned vycítili, že se to přeci jen dnes může povést.

19:47
Sparta vítězí nad Teplicemi 3:0

Hrálo se bez nastaveného času. Asi deset sekund před závěrečným hvizdem místní hlasatel dost necitlivě oznámil výsledky z ostatních stadionů a závěrečný hvizd přišel sparťanům asi vhod. V závěru se sice pokusili zaútočit, ale jejich akcím už scházely důraz i přesnost.

19:48
Slavia - Hradec 3:0

88. minuta: Hradec hrál v závěru vabank a využil toho slávistický kapitán Kisel. Ten obešel brankáře Lindra a naservíroval míč zcela volnému Hurkovi, jenž už neměl problém zakončit do prázdné brány. Hradec sestupuje.

19:49

89. minuta: Naději ale mají Budějovice. Halama byl na konci Sandrova centru, který uklidil hlavou do brány.

19:52
Pět zápasů již skončilo

Hraje se už jen v Příbrami, která vede o dvě branky nad Brnem, a v Plzni.

19:52
I v Příbrami je konec, Hradec s Budějovicemi sestupují

Příbram si třemi body v duelu s Brnem zajistila záchranu. Po prohře na Slavii sestupuje Hradec Králové, který má před posledním kolem nedostižitelnou ztrátu čtyř bodů. Do druhé ligy putují i České Budějovice, kterým nepomohla ani výhra nad Jihlavou.

19:57

90. minuta: Plzeň vsadila všechno na útok a je za to potrestána. Liberec se ujímá vedení 2:1. Branku vstřelil Hušek.

19:58
Utkání v Plzni skončilo

Plzeň prohrává s Libercem kvůli gólu z posledních vteřin nastaveného času. O mistrovském titulu se rozhodne až v posledním kole.

20:03
Shrnutí kola

Plzeň má po prohře s Libercem náskok už jen dvou bodů na Spartu, která vyhrála v Teplicích. Západočeši budou k jistotě titulu příští kolo muset porazit Hradec Králové.

Ten naopak v předposledním kole dostal definitivní úder a příští sezonu bude hrát jen druhou nejvyšší soutěž. Druhým sestupujícím jsou České Budějovice, kterým nepomohla ani výhra nad Jihlavou.