Barcelonská superstar Lionel Messi má na krku žalobu kvůli daňovým podvodům. Čtyřnásobný nejlepší fotbalista světa podle státního zástupce připravil společně se svým otcem španělské úřady o více než čtyři miliony eur (přes 102 milionů korun) v letech 2006 až 2009.

V těchto čtyřech letech údajně podali falešná daňová přiznání. Oba vinu popírají. O tom, zda slavný argentinský reprezentant a jeho otec stanou před soudem, rozhodne soudce v Gavě u Barcelony, kde Messi bydlí. Pokud by byli s otcem uznáni vinnými, hrozí jim podle agentury Reuters až čtyři roky vězení.

Nyní se čeká na rozhodnutí soudce zda Messi a jeho otec Jorge Horacio Messi stanou před soudem. Fotbalista měl podle žalobce podat několikrát falešné daňové přiznání. Messi měl podle agentury EFE převádět část svých milionových příjmů na firmy Belize a Uruguayi, tedy lokality známé jako daňové ráje.

Pětadvacetiletý kanonýr vydělává podle magazínu Forbes 15 milionů eur. Ty pak musí zdanit 56 procenty. Dalších 16 milionů eur Messi vydělává reklamou a od firem jako Adidas nebo EA.

"Zrovna jsme se z médií dozvěděli o žalobě podané španělskými daňovými úřady. Jsme tím překvapení, protože jsme se nikdy nic neporušili," uvedl Messi v prohlášení na svém facebookovém profilu.

Messi je přesvědčený, že žádného prohřešku se nedopustil. "Vždycky jsme splnili všechny své daňové povinnosti podle doporučení našich daňových poradců, kteří budou mít na starosti vyjasnění této situace," dodal Messi.

Fotbalista je momentálně s argentinskou reprezentací, která v úterý remizovala v kvalifikaci mistrovství světa v Ekvádoru 1:1. V pátek ji čeká přípravný zápas proti Guatemale.

Španělské úřady se snaží v době ekonomické krize zakročit proti daňovým únikům v rámci snahy o zlepšení stavu veřejných financí. Ministr financí Cristóbal Montoro v dubnu vyzval fotbalisty v zemi, aby se přesvědčili, že mají daňové záležitosti v pořádku.

V loňském roce musel podle agentury AP doplatit někdejší slavný portugalský hráč Luís Figo 2,45 milionu eur na daních. Podle úřadů šlo o daně, které dlužil ze svých příjmů z marketingu z let 1997 až 1999, kdy působil v Barceloně.

Související