Korupční kauza fotbalových celků Sigma Olomouc a Bohemians Praha definitivně skončila. Olomoucký krajský soud potvrdil zprošťující rozsudek okresního soudu, proti kterému se odvolal státní zástupce. Před soudem se z podplácení zodpovídal olomoucký brankář Petr Drobisz, někdejší hráči střížkovského týmu Miroslav Obermajer a David Zoubek a prezident Bohemians Praha Karel Kapr podle obžaloby úplatek přijali. Podle okresního soudu ke korupci došlo, vina aktérů se však neprokázala.

Podobný názor měl dnes i krajský soud, podle soudců však objektivní důkazy scházejí. "Nepodařilo se provést důkazy, které by přispěly k prokázání viny. Soud nemohl postupovat jinak," uvedl soudce Anton Bucheň. Sám přitom podotkl, že počínání jednotlivých aktérů kauzy bylo podivné. Poukázal například na likvidaci důkazů. "Vše je celé podivné. Může tady být podezření, ale to nestačí. Objektivní důkazy scházejí," dodal soudce.

Aféru rozpoutal Kapr v březnu 2010. Prohlásil, že v květnu 2009 před prvoligovým zápasem Bohemians Praha s Olomoucí nabídl Drobisz jeho hráčům úplatek 300.000 korun. Kapr prý fotbalistům poradil, aby úplatek převzali s tím, že pak pokus o uplácení oznámí policii. To však udělal až po několika měsících. Olomouc si díky výhře 3:0 zajistila účast v Evropské lize.

Podle žalobce Mojmíra Plevy však zproštění není na místě, státní zastupitelství již dříve požadovalo, aby aktéři byli potrestáni podmíněnými a peněžitými tresty. Podle něj okresní soud uznal, že ke korupčnímu jednání došlo, ale aktéry přesto zprostil obžaloby. "Znovu opakuji, že takový výrok považuji za naprosto nelogický. Ze strany Sigmy Olomouc byly peníze fyzicky předány," uvedl žalobce. Po vynesení rozsudku ČTK řekl, že ještě zváží případné dovolání.

Naopak Drobiszův obhájce Petr Konečný uvedl, že pro jejich odsouzení nejsou žádné důkazy. Znovu zopakoval, že na obálce například nejsou otisky, nejsou SMS a brněnský policista z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, který na případu začal pracovat, nyní čelí obžalobě. "Stálo mě to ukončení sportovní kariéry, uvidíme, jestli bude nějaký restart," řekl dnes ČTK Drobisz. Další obhájce naopak tvrdili, že jejich klienti převzetím peněz trestný čin nespáchali. "Měli v úmyslu to oznámit na policii," uvedl obhájce Obermajera.

Fotbal hříšníky potrestal tvrdě

Kvůli údajné korupci potrestala oba kluby fotbalová disciplinární komise. Bohemians Praha dostali pokutu šest milionů korun a přišli o 15 bodů, Olomouc ztratila v ligové tabulce devět bodů a musela zaplatit čtyři miliony.

Brankář Drobisz dostal pokutu 200.000 korun a zákaz činnosti na 18 měsíců. Bývalý sportovní ředitel olomouckého klubu Jiří Kubíček dostal dvouletý zákaz výkonu funkcí ve fotbale. Kubíčkovi, který už z fotbalového prostředí odešel, poté odvolací a revizní komise FAČR trest zrušila.

Zdejší soudy se fotbalovou kauzu zabývaly dva roky. Krajský soud ji měl na stole podruhé za sebou, na podnět žalobce již případ jednou vrátil okresnímu soudu.

Související