Nic snadného nečeká fotbalisty Liberce a Sparty v odvetách druhého předkola Evropské ligy. Kdo čekal, že půjdou do odvet s pohodovým náskokem, je zklamaný. Sparťané v Praze sice vedli 2:0 a zdálo se, že je výhru nic nemůže překvapit, ale hráči švédského Häckenu dokázali využít nedůsledností v obraně pražského celku a domů k odvetě jedou s remizou 2:2.

Ani fotbalistům Liberce nevyšel vstup do kvalifikace Evropské ligy. Slovan v úvodním utkání 2. předkola prohrál v Rize na hřišti tamního Skonta 1:2 a v domácí odvetě za týden bude muset dotahovat.

Sparta Praha - BK Häcken 2:2

Místo aby zadělali na postup, zpackali fotbalisté Sparty dobře rozehrané první utkání 2. předkola Evropské ligy. Se švédským týmem BK Häcken ztratili Letenští dvoubrankové vedení a nakonec s ním remizovali 2:2. Je to zbytečná komplikace v cestě za očekávaným postupem, odveta se hraje za týden ve Švédsku.

Sparta si i bez opor na švédský Hacken věří, chce vyhrát bez inkasovaného gólu - čtěte ZDE

Sparta vyrukovala na švédský celek odhodlaně a aktivně, dominovala, ale dlouho nemohla trefit bránu. Marné obléhání branky Häckenu tak trvalo třiatřicet minut. Pak Josef Hušbauer přihrál Davidu Lafatovi, ten se rychle zorientoval a střelou po zemi, která byla ještě tečována, překonal švédského gólmana Källkvista.

I ve druhé půli pokračovala snaha a převaha Sparty, byť švédský tým častěji vyrážel na útočnou polovinu. Z výborné pozice pálil Hušbauer, jemuž šanci vypracoval aktivní Václav Kadlec, ale tečovaná střela skončila mimo bránu. V 63. minutě zkoušel rychle rozehraným přímým volným kopem nachytat Lafata švédského brankáře, ale ten se stačil přemístit a jeho střelu vytěsnit.

Za tři minuty však Källkvist naznačil, proč se v minulosti marně snažil uchytit v Anglii. Hušbauer vyslal nepříliš prudkou střelu, švédský gólman ji neudržel a dotírající Lafata zvýšil na 2:0. Radost z uklidnění však na Letné trvala jen tři minuty a dobře rozehraný zápas se začal měnit v blamáž.

Lukáš Vácha v 69. minutě nepochopitelně přihrál soupeři do brejku, který zužitkoval Nasiru Mohammed, když v samostatném úniku prostřelil Tomáše Vaclíka. A za dalších osm minut bylo ještě hůř. Chaos ve sparťanské obraně potrestal vyrovnávajícím gólem střídající René Makondele. Otřesená Sparta se už nevzchopila, byť hlavička střídajícího Jiřího Skaláka skončila na břevně. Odveta ve Švédsku bude ještě hodně náročná.

Branky: 33. a 66. Lafata - 69. Mohammed, 77. Makondele. Rozhodčí: Estrada - Devis, Martín (všichni Šp.). ŽK: Vacek - El Kabir, Lewicki. Diváci: 7445.

Sparta: Vaclík - Kadeřábek, Polom, Holek, Pauschek (90. Costa) - Vácha, Hušbauer (67. Vacek), Matějovský - Přikryl (79. Skalák), Kadlec - Lafata. Trenér: Lavička.

Häcken: Källkvist - Anklev, Björck, Joza, Arkivuo - Chatto, Lewicki - Mohammed (90.+2 Ojala), Ericsson, Gustafsson (60. Makondele) - El Kabir. Trenér: Gerhardsson.

Skonto Riga - Slovan Liberec 2:1

Liberečtí fotbalisté v Lotyšsku vedli od sedmé minuty poté, co s přispěním domácího brankáře Grybauskase skóroval Frýdek. Šabala ale ještě do pauzy vyrovnal a po návratu z kabin otočil skóre Karašauskas.

Liberečtí vstoupili do svého úvodního soutěžního utkání nové sezony dobře a zdálo, že větší rozehranost domácího celku z lotyšské ligy a z prvního předkola Evropské ligy nebude příliš patrná.

Třetí tým uplynulé sezony české ligy na podmáčeném terénu zpočátku diktoval tempo a už po sedmi minutách otevřel skóre. Frýdek napřáhl z hranice vápna a míč se od tyče a zad soupeřova brankáře odrazil do sítě. Trefa byla nakonec označena jako vlastní a jednadvacetiletý záložník si tak první soutěžní gól v libereckém dresu nepřipsal.

V 19. minutě mohli Severočeši zvýšit své vedení. Po rohovém kopu se dostal k hlavičce Kelič a domácího gólmana Grybauskase zachránilo od druhé inkasované branky břevno.

Patnáctinásobný lotyšský mistr, který v evropských pohárech ještě nikdy nepostoupil do základní skupiny, zvýšil svou aktivitu až po půlhodině. K vyrovnání mu stačilo jediné zaváhání liberecké obrany. Po Rybalkově špatné rozehrávce zacentroval v 39. minutě Karašauskas a druhý z domácích útočníků Šabala hlavou srovnal.

Slovan mohl ještě do přestávky znovu strhnout vedení na svou stranu, novou ukrajinskou posilu Kalitvinceva ale po přímém kopu vychytal domácí gólman.

Vstup do druhé půle favoritovi hrubě nevyšel. Kušnírovu nedůraznou malou domů dostihl ve 47. minutě Mingazov a po jeho centru se gólově prosadil také druhý útočník Skonta Karašauskas.

Libercem inkasované branka otřásla a chvíli se na hřišti hledal. Až v 67. minutě napřáhl Frýdek, ale Grybauskas si s jeho střelou poradil. Slovan v závěru sevřel domácí před jejich vápno, vyrovnat se mu však nepodařilo. V evropských pohárech pošesté za sebou nedokázal v základní hrací době zvítězit.

"Myslím, že jsme do zápasu vstoupili dobře, kombinovali jsme a zatlačili domácí. Nakonec jsme z toho vstřelili vedoucí gól. Při té druhé šanci Keliče se pak asi lámal chleba. Kdybychom ji proměnili, asi bychom utkání zvládli. Od té chvíle jsme byli nepochopitelně pasivní, prohrávali jsme osobní souboje, ale hlavně jsme oba góly nabídli soupeři úplně jako dorostenci," řekl po zápase trenér Šilhavý.

Branky: 39. Šabala, 47. Karašauskas - 7. vlastní Grybauskas. Rozhodčí: Stefanski - Rostkowski, Myrmus (všichni Pol.). ŽK: Mingazov, Laizans, Sinelnikovs - Delarge, Kušnír.

Skonto: Grybauskas - Gabovs, Rode, Bulvitis, Rugins (84. Osipovs) - Mingazov, Fertovs, Laizans, Sinelnikovs (89. Isajevs) - Karašauskas (68. Klimiašvili), Šabala. Trenér: Pertia.

Liberec: Kovář - Kušnír, Kováč, Kelič, Fleišman - Hušek, Rybalka (81. Szabó) - Kalitvincev (64. Delarge), Pavelka, Frýdek - Rabušic. Trenér: Šilhavý.

Další výsledky 2. předkola Evropské ligy:

Irtyš Pavlodar (Kaz.) - Široki Brijeg (Bos.) 3:2 (2:0), Dila Gori (Gruz.) - Aalborg (Dán.) 3:0 (0:0), Ventspils (Lot.) - Jeunesse Esch (Luc.) 1:0 (1:0), Mladost Podgorica (Č.H.)- Senica 2:2 (0:1, za hosty gól Kalabiška), Karabach Agdam (Ázer.)- Piast Gliwice (Pol.) 2:1 (1:1), Honka Espoo (Fin.) - Lech Poznaň (Pol.) 1:3 (1:1), Šachtar Soligorsk (Běl.) - Milsami (Mold.) 1:1 (1:0), Dinamo Minsk - Lokomotiva Záhřeb 1:2 (0:2), Zrinjski Mostar - Botev Plovdiv 1:1 (1:0), Stara Zagora (Bul.) - Hapoel Tel Aviv 1:4 (1:2), Strömsgodset (Nor.) - Debrecín (Maď.) 2:2 (0:1), Malmö - Hibernian (Skot.) 2:0 (2:0), Petrolul Ploješť (Rum.) - Víkingur (Faer.ostr.) 3:0 (1:0), Maccabi Haifa (Izr.) - Chazar Lenkoran (Ázer.) 2:0 (1:0), Hödd (Nor.) - Aktobe (Kaz.) 1:0 (1:0), Rosenborg Trondheim - St. Johnstone (Skot.) 0:1 (0:1), Anorthosis Famagusta (Kypr) - Gefle (Švéd.) 3:0 (2:0), Tromsö (Nor.) - Inter Baku 2:0 (1:0, gól Ondrášek), Černomorec Oděsa (Ukr.) - Dacia Kišiněv 2:0 (0:0), IFK Göteborg - Trenčín 0:0, Differdange (Luc.) - Utrecht 2:1 (1:1), Valletta - FC Minsk 1:1 (1:1), Kukësi (Alb.) - FK Sarajevo 3:2 (2:2), Thun (Švýc.) - Čichura (Gruz.) 2:0 (2:0), Jagodina (Srb.) - Rubin Kazaň 2:3 (0:2), Žalgiris (Lit.) - Pjunik Jerevan 2:0 (0:0), Xanthi (Řec.) - Linfield (Sev. Irsko) 0:1 (0:1), ), Hajduk Split - Turnovo (Maked.) 2:1 (1:1), Astra Ploješť - Omonia Nikósie 1:1 (1:0), Trabzonspor (Tur.) - Derry City (Ir.) 4:2 (3:2), Vojvodina Novi Sad - Honvéd Budapešť 2:0 (1:0), CZ Bělehrad - ÍBV Vestmannaeyjar (Isl.) 2:0 (1:0), Olimpija Lublaň - MŠK Žilina 3:1 (2:0), Slask Vratislav (Pol.) - Rudar Pljevlja (Č.H.) 4:0 (2:0), ), HNK Rijeka - Prestatyn Town (Wal.) 5:0 (2:0), KR Reykjavík - Standard Lutych 1:3 (1:1), Breidablik (Isl.) - Sturm Štýrský Hradec (Rak.) 0:0.