Čtyři zápasy, čtyři výhry mají za sebou dohromady fotbalisté Liberce i Jablonce ve třetím předkole Evropské ligy a před sebou už teď jen jediného soupeře na cestě do základní skupiny druhé nejceněnější evropské pohárové soutěže. Los jim ho určí v pátek.

Oba čtvrteční zápasy měly rozdílný průběh. Zatímco Liberec v Curychu s FC prohrával ještě v poločase 0:1 ale dvěma góly po přestávce rozhodl. Jablonec dal v Norsku první gól utkání, ale soupeř po změně stran vyrovnal, ale pak dvakrát inkasoval a Jablonec zvítězil 3:1.

Curych - Slovan Liberec 1:2 (1:0)

Švýcarský FC Curych v odvetě proti Liberci poslal do vedení v prvním poločase Amine Čermiti, po hodině hry vyrovnal Martin Frýdek a pět minut před koncem dokonal obrat Ukrajinec Serhij Rybalka.

Severočeši venku v pohárech přerušili sérii čtyř zápasů bez výhry v normální hrací době a udrželi naději na první účast v základní skupině evropské soutěže od sezony 2006/07.

Liberecký trenér Jaroslav Šilhavý postavil do zálohy místo Huška Ghaňana Sackeyho. Od prvních minut dostali ve Švýcarsku šanci i Kušnír, Kelič, Frýdek a Rabušic, kteří nenastoupili v úvodní jedenáctce nepovedeného nedělního ligového duelu s Mladou Boleslaví (0:4).

Po opatrnějším úvodu se na curyšském stadionu Letzigrund poprvé prosadili domácí. Henrique v 17. minutě poslal přímý kop do pokutového území a bránící Fleišman hlavou nešťastně trefil Tunisana Čermitiho, od něhož se míč odrazil za Kovářova záda.

Ve 25. minutě mohlo být pro Slovan ještě hůř. Po zmatcích v jeho obraně se dostal do zakončení opět útočník Čermiti, ale tentokrát trefil pouze tyčku. "Dostali jsme moc laciný gól po první střele na naši branku. Pak měl soupeř hned další nebezpečnou akci, dal tyč, ale naštěstí jsme to přežili," konstatoval liberecký kouč Šilhavý.

Krátce před pauzou pak hrubě chyboval zkušený obránce Severočechů Kováč, když hlavou "namazal" unikajícímu Schönbächlerovi. Jeho samostatný únik ale překazil pohotovým vyběhnutím Kovář.

Gólman Liberce se musel blýsknout i deset minut po přestávce při střele Henriqueho, kterou vytěsnil na rohový kop. Brazilský záložník se poté dostal do další velké šance, udělal Kovářovi kličku, ale s jeho ránou z úhlu si poradila hostující obrana.

Benito a Frýdek

Slovan po velkém náporu Curychu paradoxně vyrovnal. V 64. minutě se po rohovém kopu dostal míč k volnému Frýdkovi, jenž zakončil umístěnou střelou k tyči. Obrat pak mohl dokonat Rybalka, ale jeho dorážka nebyla uznána pro ofsajd.

"Naštěstí se míč odrazil ke mně. Napálil jsem to levou nohou na bránu a jsem rád, že to tam spadlo. Doufám, že na druhou půli navážeme v dalších zápasech," řekl Frýdek.

Domácí si chtěli vynutit alespoň prodloužení. Blízko byl čtvrt hodiny před koncem Schönbächler, ale liberecký hrdina Kovář ho znovu vychytal. Na druhé straně se blýskl i domácí brankář Da Costa, jenž zneškodnil střelu střídajícího Kalitvinceva po rychlém brejku.

Pět minut před koncem Liberec přeci jen dokonal obrat, když se po Delargeho akci trefil povedenou střelou na zadní tyč záložník Rybalka.

Curyšský kouč Urs Meier byl hodně zklamaný, že dlouhá příprava nepřinesla ovoce. "Dvakrát jsme se ocitli ve stejném filmu. Stejně jako v Liberci jsme vedli 1:0 a zápas prohráli. Po první půli jsme měli vést 2:0, chyběl mi tam od nás větší zabijácký instinkt. To se mi líbilo u Liberce. Myslím, že soupeř měl více mezinárodních zkušeností, líbil se mi třeba Rybalka a jeho gól."

Zato Jaroslav Šilhavý, kouč vítězů, byl hodně spokojený: "Jsem na hráče hrdý. I když první poločas nebyl z naší strany úplně ideální, což teď v našich zápasech poslední dobou bývá. Dostali jsme moc laciný gól po první střele na branku. Pak měl soupeř hned další nebezpečnou akci, dal tyč, ale naštěstí jsme to přežili. Myslím, že vždy musíme dostat ránu, abychom zapnuli na plné obrátky. Ve druhém poločase jsme podali zase vynikající výkon, celý tým zaslouží pochvalu. Přišly i kýžené góly a myslím, že za druhý poločas jsme si postup zasloužili."

Branky: 17. Čermiti - 64. Frýdek, 85. Rybalka. Rozhodčí: Strömbergsson - Flink, Gustavsson (všichni Švéd.). ŽK: R. Koch - Sackey. Diváci: 5915. První zápas: 1:2, postoupil Liberec.

Curych: Da Costa - P. Koch, R. Koch, Djimsiti, Benito - Rikan (75. Buff) - Schönbächler (85. Kukuruzovič), Chiumiento, Gavranovic (75. Etoundi), Henrique - Čermiti. Trenér: Meier.

Liberec: Kovář - Kušnír, Kováč, Kelič (53. Šural), Fleišman - Sackey (71. Karišik) - Frýdek (75. Kalitvincev), Pavelka, Rybalka, Delarge - Rabušic. Trenér: Šilhavý.

Strömsgodset IF - Baumit Jablonec 1:3 (0:1)

Jablonečtí slaví v pohárech teprve svůj třetí postup a pro páteční los závěrečného předkola budou mezi nenasazenými celky.

Jablonecký kouč Skuhravý, pod jehož vedením Severočeši prohráli jediný z dvanácti soutěžních zápasů, musel v Norsku improvizovat v obraně. Kvůli zdravotním problémům postrádal tři zadáky a tak na levé straně defenzivy netradičně zaskočil zkušený Čížek.

V záloze nastoupili Kopic s Vošahlíkem, kteří v prvním duelu jako střídající hráči obstarali vítězný gól, také ve středu pole si odbyl pohárovou premiéru v základní sestavě dvacetiletý Kubista. A po jedenácti minutách mohla být gólová. Hostující mladík napřáhl za vápnem a Larsenovi málem propadl míč až do sítě.

Michal Hubník se raduje po úvodním gólu v Norsku

Severočechům nedělal umělý trávník v Drammenu, kde Strömsgodset hraje domácí utkání, žádné problémy a po čtvrthodině už vedli. Hubník si narazil s Vošahlíkem, Piták mu chytře mezi nohama pustil balon a domácí gólman neměl šanci zasáhnout.

Druhý celek norské ligy potřeboval v tu chvíli vstřelit dvě branky, aby si vynutil aspoň prodloužení. V druhé polovině první půle tak získal převahu. Nejdříve ale zahrozil Vošahlík, jehož hlavičku vytáhl Larsen nad břevno. Na druhé straně měl na hlavě vyrovnání Horn, ale nemířil přesně. Pak Baumit děkoval Špitovi, který hned po sobě zlikvidoval Kovácsovu střelu i Wikheimovu dorážku.

V poločase Skuhravý poslal do hry Vaňka místo Zoubeleho, domácí kouč střídal dokonce dvakrát. A čerstvý Kamara dělal jablonecké obraně problémy. Hosty ale proti němu v 56. minutě opět podržel Špit.

V 71. minutě už Norové mírný tlak zužitkovali. Špit vyrazil Vilsvikovu střelu jen do strany, kde stál Kamara a ten doklepl balon do sítě. Domácí ožili, tlačili se za druhým gólem, ale Jablonec v závěru jejich elán razantně utnul.

Nejprve v 81. minutě po rychlé akci přiťukl Třešňák v pádu dalšímu střídajícímu hráči Vaňkovi a ten prostřelil Larsena. V 90. minutě pak kapitán Piták ukázkovým obloučkem přeloboval domácího gólmana.

Jablonecký kouč Roman Skuhravý chválil hlavně gólmana Michala Špita: "Zachytal fantasticky," rozplýval se. "Dovedu si představit, že naše hra bude lepší hlavně v držení míče. Zbytečně jsme se dostávali pod tlak. Přesto jsme věděli, že soupeř má okénka v obraně. Chtěli jsme jich využít. Jsem spokojený, že jsme tady vyhráli 3:1, že jsme to zvládli i za nepříjemného stavu 1:1, kdy jsem viděl na klucích trošku obavy o výsledek. Pro mě osobně je to největší úspěch trenérské kariéry, ale moje díky patří klukům. Oni to odpracovali. Vyhrát dvakrát s takovýmhle soupeřem je dobrá a chvályhodná práce."

Jablonecký kapitán Karel Piták chválil kombinační hru soupeře. "Dali jsme gól, ale místo toho, abychom se uklidnili, to bylo chvílemi naopak. Špiťák nám dneska zachytal výborně, měl plno zákroků. A koho bych chtěl za příštího soupeře? Někoho, přes kterého by šlo postoupit. Líbil by se mi takový Salcburk, kde jsem něco prožil."

Branky: 71. Kamara - 16. Hubník, 81. Vaněk, 90. Piták. Rozhodčí: Mažeika - Šimkus, Kazlauskas (všichni Litva). ŽK: Johansen - Kysela, Vošahlík, Hubník, Kopic, Třešňák, Loučka. První zápas: 1:2, postoupil Jablonec.

Strömsgodset: Larsen - Vilsvik, Horn, Madsen (46. Diomande), Hamúd - Ibrahim, Johansen, Boateng - Storflor, Kovács (65. Keita), Wikheim (46. Kamara). Trenér: Deila.

Jablonec: Špit - Zoubele (46. Vaněk), Kysela, Beneš, Čížek - Loučka, Kubista - Kopic, Piták, Vošahlík (87. Jablonský) - Hubník (68. Třešňák). Trenér: Skuhravý.

Další odvetná utkání 3. předkola

MŠK Žilina - HNK Rijeka 1:1 (0:0), první zápas 1:2, postoupila Rijeka
Rubin Kazaň - Randers (Dán.) 2:0 (1:0), první zápas 2:1, postoupila Kazaň
Dila Gori (Gruz.) - Hajduk Split 1:0 (0:0), první zápas 1:0, postoupil Dila Gori
Astra Ploješť - Trenčín 2:2 (0:0), první zápas 3:1, postoupila Ploješť
Trabzonspor - Dinamo Minsk 0:0, první zápas 1:0, postoupil Trabzonspor
Stuttgart - Botev Plovdiv 0:0, první zápas 1:1, postoupil Stuttgart
Differdange (Luc.) - Tromsö (Nor.) 1:0 (0:0), na pen. 3:4, první zápas 0:1, postoupilo Tromsö
Bursaspor - Vojvodina Novi Sad 0:3 (0:2), první zápas 2:2, postoupila Vojvodina
Thun - BK Häcken 1:0 (0:0), první zápas 2:1, postoupil Thun
Malmö - Swansea 0:0, první zápas 0:4, postoupila Swansea
Lech Poznaň - Žalgiris 2:1 (0:1), první zápas 0:1, postoupil Žalgiris
Hapoel Tel Aviv - Pandurii Targu Jiu (Rum.) 1:2 (1:1), první zápas 1:1, postoupilo Pandurii
Kubaň Krasnodar - Motherwell 1:0 (0:0), první zápas 2:0, postoupil Krasnodar
Milsami (Maked.) - St. Etienne 0:3 (0:2), první zápas 0:3, postoupilo St. Etienne
Gefle (Švéd.) - Karabach Agdam (Ázer.) 0:2 (0:1), první zápas 0:1, postoupil Karabach
Hapoel Ramat Gan - Estoril-Praia 0:1 (0:1), první zápas 0:0, postoupil Estoril
Metalurg Doněck - Kukësi (Alb.) 1:0 (1:0), první zápas 0:2, postoupilo Kukësi
Maccabi Haifa - Ventspils (Lot.) 3:0 (2:0), první zápas 0:0, postoupilo Maccabi
CZ Bělehrad - Černomorec Oděsa 0:0, první zápas 1:3, postoupila Oděsa
Mladost Podgorica (Č. Hora) - Sevilla 1:6 (0:5), první zápas 0:3, postoupila Sevilla
Standard Lutych - Škoda Xanthi 2:1 (0:0), první zápas 2:1, postoupil Lutych
Rapid Vídeň - Asteras Tripolis (Řec.) 3:1 (1:0), první zápas 1:1, postoupil Rapid
Udine - Široki Brijeg (Bosna) 4:0 (1:0, poslední gól Vydra), první zápas 3:1, postoupilo Udine
FC Bruggy - Slask Vratislav 3:3 (0:1), první zápas 0:1, postoupil Slask

Účastníci 4. předkola Evropské ligy:

Nasazené kluby: Tottenham, Dynamo Kyjev, Braga, Rubin Kazaň, Stuttgart, Sevilla, Standard Lutych, Fiorentina, Udine, Spartak Moskva, Alkmaar, APOEL Nikósie, Besiktas, PAOK Soluň, Salcburk, Genk, St. Etienne, Dněpropetrovsk, Trabzonspor, Betis Sevilla, Partizan Bělehrad, Swansea, Frankfurt, Feyenoord Rotterdam, Maccabi Haifa, Rapid Vídeň, Nordsjaelland, Estoril, Nice, Sheriff Tiraspol, Černomorec Oděsa.

Nenasazené: Liberec, Jablonec, Atromitos, Elfsborg, Hapoel Tel Aviv, Molde, Grasshopper Curych, Thun, Slask Vratislav, Waregem, Apollon Limassol, Tromsö, Karabach Agdam, Breidablik/Aktobe, St. Gallen, Vojvodina Novi Sad, Dinamo Tbilisi, Esbjerg, Pasching, HNK Rijeka, Pardurii Targu Jiu, Petrolul Ploješť, Astra Ploješť, Hafnarfjördur, Nomme Kalju, Dila Gori, Skënderbeu Korcë, Žalgiris, Kukësi, Kubaň Krasnodar, St. Johnstone/FC Minsk.