Fotbalisté Liberce v prvním utkání 4. předkola Evropské ligy vyhráli na hřišti Udine nečekaně vysoko 3:1 a mají blízko k postupu do základní skupiny soutěže. O branky Liberce, který tak dosáhl na jednu ze svých nejcennějších pohárových výher, se v Terstu postarali Sergej Rybalka, Dzon Delarge a Ondřej Kušnír, za domácí kontroval Gabriel. Liberec v EL vyhrál čtvrtý zápas za sebou.

Severočeši ustáli i velký nápor favorizovaného Udine, jehož hráči třikrát nastřelili brankovou konstrukci a zahodili několik dalších vyložených šancí, proti nimž se zaskvěl brankář Přemysl Kovář. Odveta se hraje příští čtvrtek v Liberci, domácí si mohou dovolit i prohru 0:2.

Slovan se v Terstu, kde Udine zatím hraje domácí pohárové zápasy kvůli rekonstrukci domovského stánku Friuli, postaral o velkou senzaci. Kouč Liberce Jaroslav Šilhavý před dvojzápasem případný postup přirovnal k zázraku, ale teď ho jeho svěřenci mají na dosah.

Tým Udine, pátý celek minulého ročníku Serie A, jako by před víkendovým startem ligy ještě nechytil pravý zápasový rytmus. Byť měl v celém zápase navrch, ve finální fázi jeho hráči zcela propadli a mohli Liberci závidět jeho vysokou produktivitu. I když zápas mohl mít úplně jiný vývoj, kdyby Kolumbijec Muriel netrefil jen břevno a obávaný kanonýr Di Natale vzápětí nenamířil svůj trestný kop vedle.

Liberečtí hráči poprvé zaúřadovali v 16. minutě. Záložník Rybalka ukázal momentální skvostnou formu a z 25 metrů poslal míč s pomocí břevna za brankovou čáru. Rybalka se proměňuje v klíčovou osobnost týmu, vždyť svými vítěznými trefami rozhodl poslední ligové zápasy s Jihlavou a Brnem.

Vedení ale hosté do poločasu neudrželi. Záložník Gabriel nejprve ve skluzu míč do sítě neusměrnil, ale vzápětí se báječně položil do centru a brankář Kovář proti efektnímu voleji neměl šanci.

Udine se dál vrhalo do útoku, čehož hosté využívali k rychlým kontrům. Pět minut po poločase jeden takový zužitkoval Kušnír a po jeho přihrávce na vzdálenější tyč zaúřadoval druhým gólem Delarge. Domácí pak dopláceli na slabé zakončení, především zahozená příležitost Lazzariho, který na brankové čáře trefil jen stojícího libereckého beka, neměla obdoby.

Záložník Basta pak po rohu hlavičkoval do tyče a při největším náporu Udine si Liberec připravil třetí úder. Bek Kušnír svůj další výpad zakončil krásnou ranou pod břevno a definitivně nalomil morálku domácích hráčů, kteří zřejmě po postupu přes bosenský Široký Brijeg brali i Liberec jako snadné sousto.

Nevídané trápení Udine v závěru ještě podtrhl brankář Kovář dalším reflexivním zákrokem proti Maicosuelovi a tyč nastřelená stoperem Danilem byla symbolickou tečkou za nevídaným zápasem, v němž mohlo Udine nejméně šestkrát skórovat.

Liberci se tak podařilo navázat na jarní úspěch Plzně, která v prvním kole play off EL nasázela na půdě dalšího italského velkoklubu Neapole také tři branky a dokázala postoupit. K tomu má nakročeno i Liberec. Mementem pro něj je ale čtyři roky stará vzpomínka na duel proti Rapidu Bukurešť, kdy Slovanu k účasti v základní skupině nestačila ani kontumační výhra 3:0 ze soupeřova hřiště. Severočeši v odvetě budou postrádat klíčového beka Kušníra, který dnes dostal třetí žlutou kartu v soutěži.

Udinese Calcio - Slovan Liberec 1:3 (1:1)

Branky: 35. Gabriel - 16. Rybalka, 50. Delarge, 83. Kušnír. Rozhodčí: Hagen - Nebben, Lundberg (všichni Nor.). ŽK: Domizzi - Delarge, Kušnír.

Udine: Kelava - Heurtaux, Danilo, Domizzi - Basta, Alan, Pinzi (62. Zieliňski), Lazzari (62. Maicosuel), Gabriel - Muriel, Di Natale. Trenér: Guidolin.

Liberec: Kovář - Kušnír, Kováč, Kelič, Fleišman - Sackey (84. Hušek), Pavelka - Delarge (90. Hadaščok), Rybalka, Frýdek (65. Šural) - Rabušic. Trenér: Šilhavý.

Jablonec na nevyužité šance doplatil

Fotbalisté Jablonce prohráli v úvodním utkání 4. předkola Evropské ligy s Betisem Sevilla 1:2 a vzdálil se jim vysněný premiérový postup do základní skupiny pohárů. Severočeši prohrávali po Molinově dorážce, ještě do pauzy sice srovnal Kopic, ale čtyři minuty před koncem rozhodl o triumfu hostů Cedric. Odveta se hraje za týden ve Španělsku.

Jablonec se favorita, který o víkendu až gólem čtyři minuty před koncem prohrál na půdě Realu Madrid, nezalekl a vstoupil do utkání s elánem. Sedmý celek uplynulé sezony španělské ligy sice více držel míč, ale jablonecké brejky byly mnohem nebezpečnější.

Ve 12. minutě si na Novákův centr z levé strany naskočil Hubník a za již překonaným brankářem Sarou vykopl balon z čáry Paulao. Za chvíli měl šanci i Piták, tísněn obránci ale v úniku pálil jen do středu branky.

Vzápětí domácí neproměněných možností litovali. Nachův nákop v 21. minutě totiž mezi stopery propadl k Molinovi, který se zničehonic dostal sám před Špita. Jablonecký gólman ještě první střelu vyrazil, na dorážku do odkryté branky už ale reagovat nemohl.

Hosté se vedoucí trefou uklidnili a domácí obraně dělal problémy především rychlonohý Cedric. Baumit se snažil probrat Piták, ve své třetí slibné šanci ale opět netrefil prostor mezi tyčemi.

A tak mohl být Jablonec rád, že neprohrával o dvě branky. Po hrubce při rozehrávce přímého kopu se dostal před Špita Molina, ale domácího gólmana nepřekonal.

Vzápětí udeřilo na druhé straně. Novák po obléhání hostující šestnáctky přiťukl Kopicovi a ten přesnou střelou navázal na dvě branky z víkendového duelu se Znojmem. Jablonec dokonce mohl ještě do pauzy skóre senzačně otočit, kdyby Pitáka v obrovské šanci nevychytal Sara.

Další gólovou možnost Severočeši zahodili hned po přestávce, Hubník z vápna pouze napálil Saru. V 59. minutě už půlka stadionu zvedala ruce nad hlavu, jenže Vaněk v další obrovské šanci Baumitu zamířil sám před hostující brankou těsně vedle.

Vítězi Poháru České pošty neubývaly síly a dál hrál s favoritem minimálně vyrovnanou partii. V útoku byl dokonce nebezpečnější, jenže narážel na skvěle chytajícího Saru. Ve své čtvrté velké šanci v utkání na něm ztroskotal Piták a z následného rohu i Beneš.

Domácí v závěru přišly zahozené možnosti hodně draho. Střídající Chuli ještě ve dvou šancích nemířil přesně, ale v 86. minutě po chybě na levé straně vystřelil Juan Carlos a Cerdic doklepl míč do prázdné branky.

"Zápas se mi dnes nehodnotí lehce. V individuálních dovednostech a rychlostně jeden na jednoho byl soupeř někde jinde, ale my jsme měli velmi dobrou přechodovou fázi," řekl po zápase trenér Jablonce Skuhravý. "Když si s takovýmhle soupeřem vypracujete tolik šancí, je škoda je neproměnit. Pramení to z toho, že nejsme zvyklí hrát takovéhle zápasy. Je to o zkušenostech," dodal.

Branky: 43. Kopic - 21. Molina, 86. Cedric. Rozhodčí: Tudor - Nica, Onita (všichni Rum.). ŽK: Kopic, Novák, Piták - Cedric. Diváci: 5852.

Jablonec: Špit - Eliáš, Kysela, Beneš, Novák - Loučka - Kopic (84. Jablonský), Vaněk, Piták (89. Vošahlík), Čížek (74. Třešňák) - Hubník. Trenér: Skuhravý.

Betis: Sara - Steinhöfer, Perquis, Paulao, Nacho - Nosa, Verdú, Xavi Torres (70. Matilla) - Vadillo (67. Chuli), Molina (79. Juan Carlos), Cedric. Trenér: Mel Pérez.