Česká fotbalová reprezentace hrála veledůležitý zápas kvalifikace o mistrovství světa s Arménií. V reálné hře o postup na šampionát je měla udržet jen výhra, Bílkův tým ale prohrál a sen o postupu prakticky končí.

Čechům nepomohl ani apel trenéra Bílka, který před zápasem burcoval svůj tým k maximálnímu výkonu. "Hned na pondělním srazu jsem klukům říkal, že nás čeká finále. Poslední čtyři zápasy, ze kterých potřebujeme minimálně tři vyhrát. Ztratili jsme hodně bodů, což nás stálo lepší postavení," prohlásil Bílek.

Utkání jsme na serveru IHNED.cz sledovali on-line.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
15:37
Rosický: Rozhodující bude výkon záložníků

Podle kapitána fotbalové reprezentace bude klíčem k úspěchu proti Arménii hra ve středu pole. "Záloha je samozřejmě srdce každého mužstva. Skoro pokaždé je střed hřiště nejstrategičtější místo a většinou se tam zápasy rozhodují. Určitě se tam proti Arménii odehraje jedna z nejdůležitějších bitev. Jestli chceme vyhrát, tak bychom měli mít v záloze převahu," uvedl Rosický, který si je vědom rychlých protiútoků soupeře: "Je to typický brejkový tým. Když hrají zezadu, tak jsou výborní a mají strašně rychlý přechod do útoku," řekl.

15:51
Policie nasadila stovky policistů

Pražská policie nasadila do ulic několik stovek policistů. Pořadatelé očekávají na zápase 14 tisíc fanoušků, z toho 400 by mělo být příznivců arménské reprezentace. Na policejním webu to uvedl mluvčí Tomáš Hulan.

Podle Hulana se pochod fanoušků v této městské části neočekává, přesto by měli řidiči počítat s možným omezením dopravy. Dohled nad veřejným pořádkem budou zajišťovat příslušníci speciální pořádkové jednotky, dopravní policie, ale například i policisté na koních či psovodi.

16:56
Češi nastoupí s Rabušicem a Hušbauerem

Bílek pošle na hřiště proti Arménii dva útočniky Libora Kozáka a Michaela Rabušice,, kterého čeká soutěžní premiéra za národní tým. Potrestaného Vladimíra Daridu v záloze nahradí Josef Hušbauer ze Sparty.

Česko: Čech - Gebre Selassie, Sivok, M. Kadlec, Limberský - Plašil - Jiráček, Rosický, Hušbauer - Rabušic, Kozák.

Arménie: Berezovskij - Harojan, Arzumanjan, Mchojan, Hovhannisjan - Özbiliz, Mkrtčjan, Edigarjan, Ghazarjan - Mchitarjan - Movsisjan

Rozhodčí: Gautier - Annonier - Cano (všichni FRA)

17:45
Stadion se plní, ale pomalu

V Edenu zbývá čtvrt hodiny do utkání, a stadion se pomalu plní. Moderátor zápasu slibuje, že bude vyprodáno, zatím je ale plný jen z jedné třetiny.

17:54
Hráči nastupují na trávník v Edenu

Obě jedenáctky jsou již na hrací ploše. Nyní následují hymny obou států a poté už bude vše připraveno k zahájení utkání.

17:59
Tribuny se zaplnily

Ochozy vršovické arény jsou takřka naplněny, přesto jsou k vidění ještě stovky volných míst. V sektoru arménských fanoušků je zhruba tisícovka příznivců.

18:00
Glosa Jindřicha Šídla

Hezký, optimismem nabitý večer. Omlouvám svého tradičního kolegu Petra Honzejka, je kdesi u moře, což si jistě zaslouží. Musím si vystačit sám. Jindřichu, jaký soupeř je podle tebe Arménie? Inu, to není lehká otázka, Jindřichu. Ale řekl bych že velmi nevyzpytatelný. Souhlasím, Jindřichu. Dnes si budeme rozumět.

18:01
Utkání bylo zahájeno

Můžeme začít! Výkop mají Arménci.

18:02

1. minuta: Hned v úvodu měli Češi velkou šanci. Po vysokém centru Gerbe Selassieho a přiťuknutí od Hušbauera střílel z deseti metrů Jiráček. Jeho pokus ale hosté zablokovali.

18:05

Začalo to slušně, nutno říct. Tohle jsem si připravil a nikdo to určitě nečekal: Úplný šavlový tanec!

18:06

Aha, tak Chačaturjana, jak jsem byl informován, zná i Pavel Čapek. No nic.

18:09

7. minuta: Arménci se po úvodním českém tlaku vzpamatovali a podařilo se jim vyrovnat hru.

18:11

11. minuta: Další obrovská příležitost pro Jiráčka! Gebre Selassie opět posílal centr z pravé strany, jenže záložník Hamburku zblízka minul arménskou bránu.

18:14

14. minuta: Po přímém kopu Plašila vyboxoval brankář Berezovskij balón jen k Rabušicovi, ten ale křižnou ranou minul odkrytou bráku hostujícího týmu.

18:16

Čtvrt hodiny, tři čisté šance, 0:0. Buď ze čtvrté šance dáme gól, nebo to vidím na dost stresující zážitek.

18:19

19. minuta: Po faulu na Hušbauera rozehrávali Češi přímý kop z dvaceti metrů. Exekuce se ujal Michal Kadlec, levou nohou však cíl překopl.

18:22

21. minuta: První žlutou kartou je napomínán hostující Özbiliz, jenž skluzem sestřelil unikajího Limberského.

18:23

22. minuta: Po následné standardní situace se prodral k hlavičce Sivok, brankář Berezovskij však dokázal jeho pokus vyrazit.

18:23

Dobře, opravuji, z páté šance.

18:25

25. minuta: Dalším napomenutým hráčem je Limberský, který zazadu podkopl Mchitarjana.

18:28

28. minuta: S kartami se teď roztrhl pytel, potrestán byl Arzumanjan za faul na Rosického. arménci navíc vystřídali. Ze hřiště odstoupil Özbiliz, místo něj si zahraje Ajrapettan.

18:31
Arménie vede 1:0

31. minuta: Karlen Mkrtčjan využil chyby Kadlece, napřáhl z dvaceti metrů a parádní ranou překonal Čecha!

18:33

Omlouvám se, měl jsem pravdu. Kdo viděl Kadlece před dvěma týdny proti Arsenalu za Fenerbachce, nediví se ničemu.

18:34

Fanoušci Slávie se musejí na stadionu v Edenu cítit jako doma se vším všudy.

18:38

Začínám závidět Honzejkovi jeho dovolenou.

18:41

41. minuta: Česká reprezentace má více ze hry, nedostává se ale k ohrožení hostující brány. Žlutou kartu teď spatřil Movsisjan.

18:46

No, takže systém "dvě věže" vepředu zjevně nefunguje. Nemyslel bych si, že to kdy napíšu, ale dělám to vlastně za sudetského kolegu Honzejka: Pošlete tam Lafatu!

18:48
Konec prvního poločasu

Češi sice byli v první půli častěji u míče a vypracovali si více brankových příležitostí, byla to však Arménie, která skórovala. To když Kadlecova zaváhání využil Mkrtčjan a parádní pumelicí překonal Petra Čecha.

Pokud chce Bílkova družina ve druhé pětačtyřicetiminutovce uspět, bude muset hrát přímočařeji a využívat oba útočníky Rabušice s Kozákem (případně jejich náhrady), neboť zatím hrozí jen po akcích z druhé vlny.

18:49

No. Po první půli z toho mám zhruba stejný pocit jako ze včerejšího filmu "Jak chutná smrt" na ČT1. Nedávají někde něco jiného?

19:07

49. minuta: Češi to zkouší po levé straně přes Limberského a Arméni rázem zahrozili z protiútoku. Movsisjan ale v nadějné pozici nedokázal zakončit.

19:09

51. minuta: Přímý kop Plašila odvrátil první arménský obránce. Češi se pokouší kombinovat, v zahuštěné obraně ale nedokáží udržet míč.

19:13

55. minuta: Michael Rabušic se perfektně uvolnil na malém vápně, křižná střela ale jen těsně minula zadní tyč. V zápětí liberecký útočník střídá, na jeho místo přichází Václav Kadlec.

19:15

Václav Kadlec na plac, pojď synu!

19:17

58. minuta: Obrovskou šanci Arménů nevyužil Ghazaryan, který napálil míč z první vysoko nad Čechovu branku. Češi začínají být nervózní a na stadionu se ozývá pískot.

19:19

Já vím, že v Evropě již není slabých soupeřů, ale Arménie je momentálně 66. ve světovém žebříčku FIFA. Češi jsou šestadvacátí.

19:21

62. minuta: Další střídání trenéra Bílka. Ze hřiště odchází Jiráček, přichází Ondřej Vaněk. Ve stejnou chvíli signalizoval na střídačku zranění Limberský. Nahradí ho Marek Suchý, Češi tak již vyplýtvali všechna střídání.

19:25

65. minuta: Zápas sleduje 17 628 diváků.

19:25

Do brány Arménie jde Kasparov. Jestli je to ten šachista, cítím ještě jistou šanci.

19:26

67. minuta: Čerstvý Vaněk zkusil vystřelit hned ze vzduchu, odražěný míč ale končí na kopačkách hostí. Šancí pro Čechy může být i chystané střídání brankářů Arménie. Zraněného Berezovského nahradí Kasparov.

19:29
Češi vyrovnávají!

70. minuta: Tomáš Rosický napráhl z pětadvaceti metrů a po teči bránícího Harojana míč skončil v brance. Češi spěchají, Rosický burcuje fanoušky.

19:32

Rosický, Rosický, Rosický! Kdo jiný?

19:33

74. minuta: Češi se usadili znovu na polovině soupeře a snaží se o další branku. Stadion se probudil a domácí mohutně podporuje.

19:36

74. minuta: Arméni střídají. Odešel Hovhannisjan, nahradil ho Brazilec s arménským pasem Marcos Pinheiro Pizzelli.

19:37

Čech je skvělý, bez ohledu na to, za koho zrovna pomýleně chytá. S Rosickým jediní dva hráči, kteří by si zasloužili na mistrovství světa jet. Už i proto, že příště už nejspíš bude pozdě. Pro Rosického určitě.

19:38

79. minuta: Rosický se dostal ke střele z dálky. Brankář Kasparov ale jeho nebezpečný pokus vyrazil. Z následného závaru se už nic neurodilo.

19:40

81. minuta: Češi mohli jít do brejku. Rozhodčí ale neponechal výhodu po faulu na Plašila. Přerušil hru a Edigarjanovi udělil žlutou kartu.

19:43

85. minuta: Rosický prostrčil míč na velkém vápně Arménů na Václava Kadlece, ten ale nedokázal odcentrovat před branku, míč mu zblokoval obránce soupeře.

19:44

Ještě pořád je spousta času. Bohužel.

19:45

87. minuta: Češi útočí. Gebre Selassie přestřelil z nadějné pozice branku.

19:46

89. minuta: Po rohu hlavičkoval Michal Kadlec těsně nad branku. Češi se dál tlačí do zakončení. Vaněk následně střílel nepřesně.

19:46

Tak chlapci, konec blbnutí. It's up for grabs now!

19:48

90. minuta: Série rohových kopů. Plašil rozehrával nejprve zleva, Češi se k zakončení nedostali. Další roh k úspěchu rovněž nevedl.

19:50

90. minuta: Po dalším rohu hlavičkoval Sivok těsně vedle.

19:50
Gól Arménie 1:2

90. minuta: Fotbalové klišé "nedáš - dostaneš" se potvrdilo. Po velkém tlaku českých hráčů předvedli Arméni úspěšný brejk a Ghazarjan vstřelil gól.

19:52

Lucembursko je překonáno.

19:53

90. minuta: Kozákovu hlavičku z posledního útoku domácích vychytal Kasparov.

19:54
Konec zápasu, Česko - Arménie 1:2

Češi prohráli v klíčovém zápase s Armény 1:2. Postup na mistrovství světa je v oblasti hodně divoké teorie. Nedá se říct, že by se domácí hráči nesnažili, ale neměli dnes dostatek klidu a nakonec ani kvality k vítězství.

19:59

Konec. V českém fotbale začíná úplně nová éra. Bez Rosického, jednoho ze dvou nejlepších fotbalistů posledních dvaceti let. A doufejme, že s Pavlem Vrbou jako hlavním koučem. Upřímně: tým, jehož klíčoví hráči jako Petr Jiráček nemají jisté místo v průměrném týmu bundesligy, si nezaslouží na světovém šampionátu hrát. Loučím se, pěkný víkend. Jednou budem dál.