Fotbalisté Itálie potvrdili domácí nadvládu a dokázali porazit i český tým, který ještě bojoval o naději k postupu na mistrovství světa. Přestože Bílkova družina po poločase vedla zásluhou Kozákovy trefy, Italové po přestávce utkání otočili během pouhých tří minut.

Nejprve využil chyby Petra Čecha stoper Chiellini, o chvíli později pak ve vápně fauloval Gebre Selassie Balotelliho a sám postižený hráč se z penaltového puntíku nemýlil. Squadra azzura po zbytek utkání Čechy do vážnější příležitosti nepustila a zaslouženě zvítězila 2:1.

Server IHNED.cz sledoval turínské utkání v podrobné on-line reportáži i s komentářem Dušana Uhrina staršího, jenž dovedl českou reprezentaci ke stříbrným medailím na EURO 1996.

Itálie - Česko 2:1

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
18:00

Vítáme vás u on-line reportáže serveru IHNED.cz, samotné utkání začíná ve 20:45.

18:10
Buffon vyrovná italský rekord

Brankářská jednička domácího týmu dnes vyrovná rekord Fabia Cannavara. Gianluigi Buffon si totiž v duelu s českou reprezentací připíše 136. start v národním týmu, čímž se dotáhne právě na bývalého stopera, se kterým v roce 2006 získal titul mistrů světa.

18:20
V český postup nevěří ani předseda FAČR Pelta

Ani věčný opitimista Miroslav Pelta už nepředpokládá, že by se čeští fotbalisté mohli kvalifikovat na mistrovství světa. Předseda FAČR před odeletem do Itálie připustil, že ztráta v Turíně může znamenat konec pro trenéra Bílka.

"Pokud to v Itálii nedopadne podle našich představ, udělili bychom mimořádné zasedání," sdělil novinářům Pelta.

18:30
Rosického trápí koňar, přesto nastoupí

Z porážky s Arménií si český kapitán Tomáš Rosický odnesl "koňar", ohrozit jeho start v Turíně by ale neměl. "Problém si odnesu skoro z každého zápasu," zlehčuje situaci záložník Arsenalu.

Rosický zároveň připouští, že tým je v nejtěžší situaci za poslední roky. "Ale když ještě nějakou šanci máme, tak za ni stojí bojovat ze všech sil," sdělil novinářům.

19:00
Italský kouč je před utkáním opatrný

Cesare Prandelli si je vědom síly českého týmu a rozhodně Bílkovy muže nepodceňuje. "Výhru určitě nemáme dopředu v kapse. Čechy proti Arménii zradila koncovka," řekl na tiskové konferenci italský trenér.

A zároveň Čechům vysekl poklonu. "Máte jednu z nejkvalitnějších záložních řad v celé Evropě. My do utkání musíme jít s absolutní koncentrací a nesmíme brát ohledy na jejich porážku s Arménií," burcuje své svěřence.

19:10
Jak Italové sestaví obranu?

Itálie žije v očekávání, jestli se záložník Daniele De Rossi opravdu postaví do středu tříčlenné obrany, jak naznačil modelový trénink před dvěma dny. Trenér Cesare Prandelli prohlásil: "Taková varianta je vlastně podporou zálohy."

De Rossi si podobnou roli vyzkoušel před měsícem v přípravném utkání proti Argentině (1:2). Rozestavení 3-5-2 je typické pro Juventus, zatímco De Rossi je hráčem AS Řím. V pátek proti Bulharsku hráli Italové systém 4-3-2-1. "Vybírám podle soupeře," zdůvodnil své varianty Prandelli.

19:20
Postřeh Josefa Káninského přímo z Turína

Kolem stadionu panuje překvapivý klid. Vzhledem k tomu, že sem vedou jen dvě autobusové linky a jedna tramvajová má zastávky do půl kilometru od nejbližší vstupní brány, je tu dost parkovacích míst pro motorizované fanoušky, ale rozlehlé prostranství zatím zeje prázdnotou.

19:25

Nechce se věřit, že klubový fanshop v přilehlém nákupním centru je největší v Itálii, jak se v Turíně proklamuje. Je sice větší než několik "bratříčků" v centru města, ale na evropské poměry vcelku skromný. Ani nabídka zboží není nijak vynalézavá, oproti anglickým, skotským či nizozemským i španělským prodejnám stejného charakteru nabízí jen očekávatelné a zároveň očekávaně drahé zboží.

Za méně než deset eur, a to jen lehce, lze zakoupit doplňky jako přívěsek na klíče. Naproti tomu dětská tepláková souprava v barvách domácího klubu přijde v přepočtu skoro na dva tisíce korun. Předměstská čtvrť, kde stadion Juventusu stojí, je sice lidnatá, nicméně lehce ospalá.

19:30

V hledišti bude i jeden z nejvěrnějších mužů novodobé historie Juventusu, český internacionál Pavel Nedvěd. Na pondělní trénink přišel pozdravit své následovníky v reprezentaci. "Každý o mě ví, že budu fandit Čechům," usmál se, ale dát si na krk vlajku v národních barvách, jak to dělává při zápasech Juve, to tentokrát nehodlá, aby "zbytečně neprovokoval".

19:32
Bílek nasadil Suchého s Procházkou, na chyby doplatil Kadlec

Sestava ČR: Čech - Gebre Selassie, Sivok, Suchý, Limberský - Procházka - Rosický, Plašil, Darida, Jiráček - Kozák.

19:50

Stadion nevypadá nijak monstrózně ani zvenku ani zevnitř. Například od toho v pražském Edenu se liší vlastně jen užším druhým patrem. Do diskuse o charakteru případného národního stadionu v Česku to napovídá, že rozdíl mezi dvacetitisícovým a čtyřicetitisícovým hledištěm (podobně 30, nebo 50 tisíc) není zvlášť podstatný, když už se jednou staví...

19:52
Dánsko vyhrálo v Arménii a je druhé

Fotbalisté Arménie nedokázali navázat na vítězství proti Česku a před vlastním publikem podlehli Dánsku 0:1. O jedinou branku utkání se postaral z pokutového kopu kapitán Seveřanů Daniel Agger.

Arménci zatím v kvalifikaci doma neuhráli ani bod, když prohráli dokonce i s Maltou.

20:40
V italské obraně je De Rossi

Buffon - Chiellini, De Rossi, Bonucci - Pasqual, Montolivo, Pirlo, Maggio - Giaccherini, Balotelli, Candreva

20:45
Utkání bylo zahájeno

Výkop měli domácí Italové.

20:47

2. minuta: Italové začali velkým náporem, nepodařilo se jim ale přidat povedenou finální přihrávku. Jejich akci nakonec ukončil ofsajd.

20:54

9. minuta: Podruhé v dnešním zápase si za italskou obranu zaběhl útočník Kozák, ale vždy ho zastavil praporek pomezního sudího.

20:57

12. minuta: Suchý váhal s odkopem a pak nabídl míč na zlatém podnose Balotellimu. Proti jeho střele se ale Petr Čech vyznamenal.

21:03

17. minuta: Češi čekají v Turíně na brejky, zatím se ale do nich vůbec nedostávají. Dvakrát zastavil Kozáka ofsajd, nyní akci uťala nepřesná přihrávka Rosického na Jiráčka.

21:04
Češi vedou 1:0!

19. minuta: Tentokrát už ale rychlý brejk vyšel! Jiráček utekl po levé straně a ideálním centrem oslovil Libora Kozáka. Útočník Aston Villy pak v akrobatické pozici zakončil neomylně k tyči!

21:09

24. minuta: Mohlo být vyrovnáno. K Balotellimu totiž propadl balón na zadní tyč, jenže úplně osamocený útočník AC Milán zblízka napálil břevno Čechovy brány.

21:11

25. minuta: Další obrovská šance pro Balotelliho! Petr Čech neudržel skákající střelu zpoza šestnáctky a balón mu vypadl přímo na kopačky černošského útočníka. Ten ale z deseti metrů branku přestřelil.

21:11
Postřeh Dušana Uhrina st.

Myslím, že to zatím vypadá velice dobře, kromě minely Suchého brání Češi skvěle, neudělali jedinou chybu. Nebezpečný je sice Balotelli, a hlavně Pirlo, který ho zásobuje skvělými míči. Naši zatím plní úkol a taktika vychází. Obrana je dobře zorganizovaná, v záloze vyčnívá Darida s Rosickým. Rychlé protiútoky se daří, což ukázal gól Kozáka. Je to přesně ta cesta, která má šanci na úspěch.

21:13

28. minuta: Darida táhl další český kontr, jenže nepřihrál včas a Italové ho následně před pokutovým územím odzbrojili.

21:14

30. minuta: První žlutou kartou je potrestán Mario Balotelli, který prošlápl skluzujícího Sivoka. Jen pro připomenutí: Balotelli byl v posledním vzájemném utkání po dvou žlutých vyloučen.

21:17

Po druhé neproměněné Balotelliho šanci zaskandovala část publika za Čechovou brankou "Mario, Mario". Je to rozhodně nejhlučnější část hlediště, které není zcela vyprodáno, částečně i v sektoru hostů.

21:20

Trenér Prandelli popochází neustále na hranici tzv. technického území před lavičkou a donekonečna gestikuluje. I když je hra od něj vzdálena nejvíc, jak může, pokouší se koučovat. Po další chybné rozehrávce Limberského vyrazil dopředu i Bílek, ale zůstal v půli cesty s rukama v bok.

21:21

36. minuta: Andrea Pirlo zakroutil ideální centr na nabíhajícího Balotelliho, hlavičku "Super Maria" ale bravurně vyrazil gólman Čech.

21:23
Rosický jde ze hřiště

37. minuta: Tomáš Rosický musel kvůli zranění vystřídat, zřejmě se ozval naražený sval z utkání proti Arménii Místo záložníka Arsenalu vyběhl na hřiště plzeňský Daniel Kolář.

21:26

41. minuta: Montolivo napřáhl z třiceti metrů, jeho pumelice ale přeletěla českou bránu.

21:31

45. minuta: Candreva se odhodla ke střele zpoza velkého vápna, Petr Čech ji musel vytěsnit na roh.

21:32

45. minuta: Obrovská šance pro český tým v samotném konci první půle. Rychlý brejk táhl Limberský, balón se pak přes Daridu dostal na vrchol pokutového území k Liboru Kozákovi, jenž však tvrdou střelou těsně minul Buffonovu bránu.

21:33
První poločas skončil

Český tým si vypracoval dvě velké šance, jednu z nich Libor Kozák proměnil, tu druhou v závěru poločasu však zazdil.

Italové měli tři vážnější příležitosti a u všech byl Mario Balotelli. Nejprve napálil břevno, poté poslal odražený míč zblízka nad a napotřetí ho vychytal Petr Čech.

Jinak ale mají domácí jednoznačně více ze hry. Češi však trpělivě čekají na brejky. Ve druhé půli se bude muset kouč Michal Bílek obejít bez kapitána Rosického, jenž po půlhodině musel kvůli zranění střídat.

21:43

Po inkasované brance Italové patnáct minut byli velice nebezpeční. Balotelli měl vyložené šance, měli jsme štěstí, že jsme udrželi skóre. Bude hlavní neudělat chybu v obranné činnosti. Petr Čech jednou vyrazil ošemetně balon, po nebezpečné střele soupeře. Na to si naši musejí dávat větší pozor, ohlídat střely ze střední vzdálenosti. V bránění Balotelliho rezervy nejsou, Sivok i Procházka ho hlídají dobře, ale je to tak kvalitní hráč, že se do šancí dostane. Můžeme ho spíš otrávit, aby zbytek zápasu jenom odchodil.

V závěru byli nebezpeční i naši hráči. Brejk, který zakončoval Kozák těsně vedle branky, byl pěkný. Italové hrají vzadu na riziko, po obdržené brance obranu trochu otevřeli a naši mohli postupovat ve čtyřech proti třem.

21:49
Začal druhý poločas

Rozehrávku tentokrát obstarali čeští fotbalisté.

Italové poslali do hry útočníka Osvadla, na hřiště už se nepodívá Giaccherini.

21:50

46. minuta: Balotelli dal o sobě vědět hned zkraje druhé půle, jeho přízemní pokus ale Čech vytlačil mimo tři tyče.

21:55
Italové vyrovnali na 1:1

51. minuta: Po rohovém kopu neodhadl dráhu míče brankář Petr Čech, který proplachtil vzduchem. Balón pak spadl na hlavu Chielliniho, jemuž stalo jen poslat míč do opuštěné brány.

21:57
Penalta pro Itálii

54. minuta: Balotelli si posunul míč před Gebre Selassiem, který ho pak ve vápně podkopl. Pokutový kop pro Itálii.

21:58
Italové otáčejí na 2:1

54. minuta: Sám Mario Balotelli se chopil exekuce pokutového kopu a míč poslal na druhou stranu, než kam skákal Petr Čech.

21:59

55. minuta: Pro dnešek dohrál i Vladimír Darida, jehož kvůli zranění musel nahradit Ondřej Vaněk.

22:04

61. minuta: Plašil nepřesně přihrál a následný brejk Italů zastavil ostrým skluzem Kolář, za což spatřil žlutou kartu.

22:08

Je to obrovská smůla. Podobný gól dostal Petr Čech v utkání s Tureckem na EURO 2008. Je to veliká škoda, hra byla rovnocenná, Italové nevytvořili žádný větší tlak, a dostali jsme smolnou branku ze standardní situace. Obrana byla postavená dobře, ale když brankář vybíhá na míč, tak ho prostě musí mít. Hráči mu ustupují a nechávají mu prostor. Čechovi se to nepodařilo, netrefil ten míč. Chiellini to navíc trefil skvěle.

Pro penaltu si Balotelli došel. Nebyla sice stoprocentní, ale Balotelli si na ni dobře počkal. Bez Rosického a Daridy to bude hodně těžké. Odešli nám ze hřiště dva nejlepší hráči. Pro Vaňka to bude složité, je to jeho teprv druhý zápas v reprezentaci a zkušenosti mu chybí.

22:08

65. minuta: Kolář se dostal ve vápně k míči, místo střely ale volil ještě pas na Kozáka. Ten se mu ale vůbec nepovedl a Češi tak přišli o možnost vyrovnat.

22:11

67. minuta: Z hranice šestnáctky vyslal přízemní ránu Jiráček, Buffon byl ale na zemi včas a střelu zastavil.

22:17

73. minuta: Italové v posledních minutách naprosto kontrolují hru a postupnými útoky se dostávají do šancí. Češi jsou v těchto chvílích bezradní.

22:20

76. minuta: Libor Kozák při hlavičkovém pokusu loktem sestřelil Pasquala, kterému rozsekl čelo. Kozák vidí po zásluze žlutou kartu, Pasqual musí střídat.

Poslední změnu udělal trnér Michal Bílek, který místo Gebre Selassieho nasadil útočníka Rabušice.

22:25

81. minuta: Po standardní situaci vypálil z druhé vlny Candreva, jeho střela letěla těsně vedle pravé Čechovy tyče.

22:31

88. minuta: Český tlak se nekoná. Italové pohodlně brání těsný náskok, do šance se teď navíc protlačil Balotelli, ale stál v ofsajdu a navíc minul Čechovu bránu.

22:32
Červená karta pro Koláře

89. minuta: Už to vypadalo, že Balotelli ztratil míč, ale italský útočník rychle vsat a předkopl si míč. Poté přišla Kolářova kosa a po druhé žluté kartě se jde český forvard sprchovat.

22:35

92. minuta: Rabušic se dostal k míči ve vápně, ale byl prakticky na zemi a už nedokázal dát střele potřebnou razanci.

22:36

Zatímco trojice italských náhradníků se rozcvičovala od první minuty, Kolář neměl na rozehřítí moc času. Až po vynucené změně v sestavě se začali u čáry připravovat i další čeští rezervní hráči.

22:38
Konec utkání

Italové otočili výsledek během tří minut a zaslouženě vítězí 2:1. Naděje českých fotbalistů na postup na mistrovství světa se dostaly jen do roviny matematické teorie.

22:40

Ve druhé půli bohužel přišla ta nešťastná desetiminutovka, kdy jsme dvakrát inkasovali. Přitom tlak Italů v tu dobu nebyl takový, ale byla to samozřejmě velká chyba Petra Čecha a pak i ta penalta... Italové pak hráli hodně defenzivně, ale zároveň i uvolněně. My jsme mohli vyrovnat, ale bohužel se to nepovedlo a po červené kartě už to bylo jasné.

Celkově naši nepodali špatný výkon, ale Italové vyhráli zaslouženě. I když jejich vítězství nebylo tak jednoznačné, tak kontrolovali hru. Musíme jít dál, do budoucna máme perspetivní hráče jako Darida nebo Vaněk, ti by mohli tvořit dobré mužstvo.