Fanoušci Sparty mají co slavit. Pondělním výkonem v dohrávce 8. kola Gambrinus ligy proti slabšímu Znojmu se totiž pražský tým posunul do čela tabulky. O dva body předběhla loňského mistra Viktorii Plzeň, která si v 8. kole  připsala druhou remízu - tentokrát proti Liberci.

Sparta rozhodla o svém vítězství dvěma rychlými góly Lafaty a Brabce už v prvních patnácti minutách zápasu a pak už si jen znojemského nováčka hlídala. V brance Znojma se poprvé objevil Petr Drobisz, který figuroval v údajné korupční aféře Olomouce a Bohemians Praha. Znojmo ještě v domácím azylu v Brně ve čtyřech zápasech neskórovalo, před přestávkou neproměnil Nepožitek ani pokutový kop. Nováček je stále bez výhry v tabulce poslední.

1. SC Znojmo - Sparta Praha 0:2 (0:2)

Branky: 4. Lafata, 15. Brabec. Rozhodčí: Ardeleánu - Gallo, Kříž. ŽK: Cihlář, Helísek - Dočkal. Diváci: 2580

Znojmo: Drobisz - Mudra, Hnaníček, Odehnal, Cihlář - Helísek, Zeba (75. Hrošovský), Nepožitek, Buchta (59. Lacko), Okleštěk - Vašíček (40. Crnkič). Trenér: Kalvoda.

Sparta: Vaclík - Kadeřábek, Brabec, Holek, Costa - Vácha, Hušbauer (85. Přikryl) - Dočkal, Vacek (66. Mareček), Krejčí (75. Bednář) - Lafata. Trenér: Lavička.

Slavia prohrála 0:4, trenér Petrouš rezignoval

Domácí trápení slávistických fotbalistů nemá konce. V 8. kole první ligy hrála poprvé po historickém debaklu s Teplicemi na domácím hřišti, ale smůlu neprolomila. Od Mladé Boleslavi obdržela čtyři góly do vlastní branky, zatímco sama se nezmohla na žádnou odpověď. Ze čtyř duelů této sezony na vlastním hřišti si tak zatím odnesla pouhý bod.

Trenér Petrouš na neúspěchy svého týmu odpověděl jasně: po čtyřgólovém debaklu v sobotu večer oznámil rezignaci. V rozhovoru s Českou televizí oznámil, že tým potřebuje někoho, kdo dá trápícímu se mužstvu impulz. "Už před zápasem jsem říkal, že pokud se nezvedneme herně a neuděláme lepší výsledek, tak skončím. Musí přijít někdo jiný, kdo se pokusí mužstvo zvednout. Hráčům jsem to ani ještě neoznámil," uvedl Petrouš po zápase.

Za hostující tým skórovali v Edenu Štohanzl, Ščuk, Nešpor a Chramosta. Mladé Boleslavi pomohlo vyloučení slávistického gólmana Hrubeše, který si při zdravotních problémech Černého odbyl mezi tyčemi ligovou premiéru. V přesilovce vstřelili Mladoboleslavští hned tři branky. Na hřišti Slavie tak zvítězili vůbec poprvé a protáhli neporazitelnost na šest utkání. V tabulce jsou čtvrtí, zato Slavia je až třináctá a na vlastním trávníku má vůbec nejhorší bilanci ze všech celků Gambrinus ligy.

Slavia Praha - FK Mladá Boleslav 0:4 (0:1)

Branky: 34. Štohanzl, 61. Ščuk, 69. Nešpor, 85. Chramosta. Rozhodčí: Jílek - Kordula, Hájek. ŽK: Fabián (MB). ČK: 45.+1 Hrubeš (Slavia). Diváci: 4929.

Slavia: Hrubeš - Nitrianský, Kolařík, Dobrotka, Dostál - Gecov (46. Rakovan), Zmrhal - Koreš, Kisel (81. Šimeček), Hurka - Škutka (62. Škoda). Trenér: Petrouš.

M. Boleslav: Miller - Kysela, Johana, Kúdela, Fabián - Jarolím, Ščuk (84. Eliáš) - Štohanzl (87. Štípek), Štajner, Chramosta - Nešpor (80. Jeslínek). Trenér: Minář.

V Teplicích řádili domácí cizinci

Fotbalisté Teplic v duelu 8. kola první ligy oslavili výhru nad Jabloncem 3:1 a přeskočili Mladou Boleslav na čtvrtém místě soutěže. Tým kouče Zdeňka Ščasného na domácím hřišti vyhrál i čtvrtý zápas v sezoně hlavně díky záložníkovi Francisovi Litsingimu, který první dva góly připravil pro Aidina Mahmutoviče a Nivalda, a třetí v samém závěru vstřelil sám.

FK Teplice - Baumit Jablonec 3:1 (0:0)

Branky: 60. Mahmutovič, 63. Nivaldo, 90+2. Litsingi - 75. Třešňák. Rozhodčí: Ardeleánu - Nádvorník, J. Paták. ŽK: Krob, Mahmutovič - Loučka, Eliáš. Diváci: 4456.

Teplice: Grigar - Hošek, Lüftner, Kaufman, Krob - Litsingi, Ljevakovič, Vachoušek (80. Táborský), Nivaldo - Salami (69. Jindráček), Mahmutovič (89. D. Jablonský). Trenér: Ščasný.

Jablonec: Špit - Eliáš, Kysela, Beneš, Novák - Kopic (82. Čížek), Rossi (75. Vošahlík), Loučka, T. Jablonský (67. Třešňák) - Vaněk - Hubník. Trenér: Skuhravý.

Olomouc drama s Jihlavou vyhrála v poslední minutě

Nad Olomoucí někdo zřejmě držel ochrannou ruku. Jinak se totiž nedá vysvětlit neuvěřitelný zvrat v zápase 8. kola Gambrinus ligy, který Olomoučtí absolvovali na domácím hřišti proti Jihlavě. Výsledek 4:3 je nakonec posunul ze 14. až na 10. místo v tabulce. Pro Olomouc to znamená vůbec první domácí výhru v této sezoně, Jihlava naopak venku už počtvrté prohrála.

Do vedení se hosté dostali už po čtvrthodině hry, kdy za záda olomouckého gólmana poslal míč Koloušek z Vysočiny. Domácí stihli srovnat už v první polovině a v druhé přidali ještě jeden gól navrch, pak ale polevili. Jihlavští napálili bránu dvakrát během dvou minut a vyvedli Olomoucké z konceptu.

Ti se ale vyhecovali - nechtěli Jihlavu pustit z vlastního hřiště s výhrou. Srovnávací gól padl do sítě z nohy Karaše jen sedm minut před koncem. Když už byla remíza na spadnutí a všichni už odpočítávali vteřiny do konce, zařádil ještě olomoucký Doležal a zvýšil na 4:3. Tak narychlo se už fotbalisté z Vysočiny vzpamatovat nestačili a nakonec domů musí s pláčem.

Sigma Olomouc - Vysočina Jihlava 4:3 (1:1)

Branky: 32. a 83. Karaš, 61. a 90. Doležal - 14. Koloušek, 75. Jánoš, 77. Masopust. Rozhodčí: Orel - Jiřík, Zeman. ŽK: Karaš, Ordoš, Vepřek - Vaculík, Karlík, Josl. Diváci: 3752.

Olomouc: Blaha - Vidlička, Koutný, Škerle, Vepřek - Navrátil (69. Schulmeister), Houska (89. Varadi), Karaš, Ordoš, Javůrek (75. Falta) - Doležal. Trenér: Kotůlek.

Jihlava: Hanuš - Marek, Tlustý, Šourek, Josl (87. Kliment) - Jánoš, Karlík (74. Kučera) - Masopust, Koloušek, Vaculík (83. Kopic) - Harba. Trenér: Komňacký.

Slovácko srovnalo a poslalo Příbram domů jen s remízou

Slovácko v 8. kole první fotbalové ligy hostilo Příbram, jež byla v tabulce o jedno místo pod ním. Když v prvním poločase vstřelil gól příbramský Pilík a zajistil vedení, nehodlali se domácí vzdát jen tak snadno. Příbram ze svého trávníku domů pustili po vyrovnávacím gólu Ondřejky pouze s remízou. Středočeši tak stále zůstávají o jednu příčku níže.

Přitom o "jasné góly", nakonec neproměněné, nebyla nouze. Domácí trefili dvakrát tyčku, Středočechy od porážky zachránil i brankář Hruška, jenž trefil nejméně tři vyložené šance. Závěrečných deset minut dohrávali hosté bez vyloučeného Videgly z Toga, zápas rovněž po druhé žluté kartě nedohrál ani kapitán Slovácka Trousil, jenž byl ze hřiště odvolán dvě minuty před koncem.

1. FC Slovácko - 1. FK Příbram 1:1 (0:1)

Branky: 69. Ondřejka - 33. Pilík. Rozhodčí: Příhoda - Štěrba, Hrabovský. ŽK: Kubáň, Trousil - Pilík, Videgla, Danoski. ČK: 88. Trousil - 80. Videgla. Diváci: 3987.

Slovácko: Melichárek - Mezlík, Trousil, Košút, Kubáň - Daníček (82. Haša) - Volešák, Valenta, Petr (57. Havlík), Kerbr - Ondřejka (90. Rada). Trenér: Habanec.

Příbram: Hruška - Jugas (36. Videgla), Hájovský, Zápotočný, Mišůn - Danoski, Pilík (73. Stratil), Tarczal, Andrejevič, Mareš - Švancara (62. Řezníček). Trenér: Straka.

Klokani po dvou letech skórovali venku, proti Ostravě

Fotbalisté Ostravy doma podlehli nováčkovi Bohemians 1905 1:3. Klokani se totiž rozhodli, že negativní skóre ze soupeřových hřišť smažou a konečně venku vyhrají. O bodovém zisku rozhodli v Ostravě během patnácti minut prvního poločasu. Góly střelili Jakub Štochl, Matěj Štochl a Jindřišek.

Domácí ještě před pauzou snížili díky Lukešovi, ale pátou prohru z posledních šesti zápasů neodvrátili. Bohemians tak zvítězili na cizím trávníku poprvé od října 2011, tedy téměř po dvou letech. Radost z toho ovšem neměli ostravští fanoušci, již na bídný výkon svých barev o pauze reagovali odchodem ze svého sektoru. Ochozy pak ostravské fotbalisty do kabin vyprovázely bouřlivým skandováním "My chceme Baník."

Baník Ostrava - Bohemians Praha 1905 1:3 (1:3)

Branky: 35. Lukeš - 10. J. Štochl, 20. M. Štochl, 25. Jindřišek z pen. Rozhodčí: Franěk - Blažej, Vlasuk. ŽK: Baránek, Frydrych, Lukeš - Jindřišek. Diváci: 3980.

Ostrava: Pavlenka - Kraut, Frydrych, Baránek, Sukup - Lukeš, Fantiš, Droppa (46. Petrus), Šichor (87. Dedič), Milosavljev (28. Engelmann) - Rolinc. Trenér: Svědík.

Bohemians 1905: Berkovec - Kalina (68. Růžička), J. Štochl, Šmíd, Šírl - Moravec, Jindřišek, Rada, Bartek - Hora (89. Krch), M. Štochl (66. Ndiyae). Trenér: Weber.

Liberec přinutil Plzeň bránit a dobyl na ní remízu

Slovanu Liberec se otočit výsledek zápasu proti mistrovské Plzni nepovedlo. Severočeši po změně stran pouze dokázali vyrovnat její vedení. Hosté zůstávají v čele tabulky, ale v pondělí se před ně může dostat Sparta, kterou čeká zájezd do Brna proti domácímu Znojmu.

Zápas U Nisy snesl přísná kritéria, i když i v něm se odrazilo několik typických domácích nešvarů jako je nepřesná střelba a chybovost rozehrávky. Částečně to lze přičíst kluzkému terénu, protože se hrálo za vytrvalého deště.

Rychlý Kolářův gól dal Plzni klid, ale už před přestávkou nabrali dech domácí a několikrát ohrozili branku soupeře, jenže nikdo z nich nemířil přesně. Po změně stran byli jasně lepší fotbalisté Slovanu a kapitán Kováč hlavou korunoval jejich úsilí vyrovnávacím gólem.

"Zápas se musel líbit, škoda že se nám nepovedlo udržet výhru," litoval Kolář, jenž se po zranění rychle zapracoval zpět do základní plzeňské sestavy. Ale nijak zvlášť nespokojeně nevypadal. Platilo to i o domácím brankáři Kovářovi: "Zpočátku jsme měli z Plzně zbytečný respekt, po změně stran jsme byli úplně jiným mužstvem."

Zápas grdaoval tak, že se postupně přiostřovaly i osobní souboje, tím ale jen dostal na zajímavosti a přibyl v něm další prvek, který zvedal diváky ze sedadel. Plzeň si před vstupem do Ligy mistrů ověřila, že s defenzivní taktikou, kterou v poslední době praktikuje docela často, nevystačí.

Trenérovi Pavlu Vrbovi spíš vadily nevyužité šance. "Ve druhé půli byl Liberec lepší, důraznější, agresivnější, dvakrát nás pidržel brankář Kozáčik. V takové části bych vytkl hráčům, že tak zkušené mužstvo by mělo potrestat přečíslení, do kterého se dostalo," řekl. Jeho pritějšek Jaroslav Šilhavý zase prohlásil, že v první půli to nebyli jeho hráči z jiných zápasů. "Druhým poločasem jsme z toho udělali zajímavý a pohledný zápas, dostali jsme Plzeň pod tlak. Nakonec je dělba bodů zasloužená," dodal a shodl se s ostatními.

Slovan Liberec - Viktoria Plzeň 1:1 (0:1)

Branky: 78. Kováč - 8. Kolář. Rozhodčí: Královec - Wilczek, Pelikán. ŽK: Frýdek, Rybalka, Pavelka - Petržela, Hořava. Diváci: 6 412.

Liberec: Kovář - Kušnír, Kováč, Karišik, Fleišman - Šural (74. Kalitvincev), Rybalka, Hušek (61. Frýdek), Pavelka - Delarge (89. Kolár), Rabušic. Trenér: Šilhavý.

Plzeň: Kozáčik - Rajtoral, Hejda (82. Hubník), Procházka, Limberský - Petržela, Horváth, Kolář (72. Ďuriš), Hořava, Kovařík - Bakoš (59. Tecl). Trenér: Vrba.

Dukla otočila proti Brnu, opět řádil Pospěch

Na lavičce Zbrojovky nevyšla soutěžní premiéra trenéru Václavu Kotalovi, jehož tým nebodoval pošesté za sebou. V úvodu poslal Brno do vedení Markovič, těsně před přestávkou vyrovnal Pospěch a nejlepší střelec Dukly po změně stran druhou trefou dokonal obrat.

Před utkáním legendy Dukly v čele s Josefem Masopustem symbolicky převzaly historické trofeje, které nový majitel klubu Petr Paukner v týdnu odkoupil od Příbrami. Tam poháry putovaly před šestnácti lety poté, co na Julisce načas skončil vrcholový fotbal.

Brnu dokonale vyšel úvod zápasu a hned z první šance šlo do vedení. Skalák v deváté minutě přešel přes Vrzala a přesnou přihrávkou našel tvrdě zakončujícího Markoviče. Nejlepší týmový střelec si proti svému bývalému klubu připsal čtvrtý zásah v sezoně.

Domácí měli i další šance, ale dvě minuty před koncem volejem vyrovnal Pospěch. Někdejší útočník Brna ukončil pětizápasovou sérii bez gólu a skóroval popáté v tomto ročníku. Pošeste sé trefil deset minut po změně stran a sahal po hattricku, jeho oblouček však Hladký chytil.

Dukla Praha - Zbrojovka Brno 2:1 (1:1)

Branky: 43. a 54. Pospěch - 9. Markovič. Rozhodčí: L. Kovařík - Mencl, Filípek. ŽK: Štetina - Janotka, Husár, Pernica, Fischer. Diváci: 2052.

Dukla: Rada - Romera, Štetina, Božič, Vrzal - Kalouda (74. Malý), Gedeon, Hlinka (46. Marek Hanousek) - Néstor, Pospěch, Mareš (87. Vorel). Trenér: Kozel.

Brno: Hladký - Janotka, Schuster, Pernica, Husár - Fischer - Pašek (77. Hyčka), Zavadil (72. Přerovský), Frejlach, Skalák (87. Škoda) - Markovič. Trenér: Kotal.

1. Sparta 8 7 1 0 21:5 22
2. Plzeň 8 6 2 0 21:6 20
3. Liberec 8 6 1 1 10:7 19
4. Teplice 8 5 2 1 21:9 17
5. Mladá Boleslav 8 4 3 1 16:6 15
6. Dukla 8 3 3 2 12:7 12