Neprůhledné financování fotbalového mistrovství světa v Brazílii a astronomické peníze na jeho přípravu rozčilují Brazilce včetně samotných fotbalistů. Do kritiky svazu, vlády a FIFA se čerstvě pustil hvězdný Romário, bývalá hvězda a současný kongresman. Mistr světa z roku 1994 dokonce vyzval občany, aby příští rok během mistrovství světa vyšli do ulic a protestovali proti korupci.

"Chci, aby lidé viděli, za co se utrácejí jejich peníze. A myslím, že se to povedlo," citovala někdejšího útočníka Barcelony, Flamenga či Vasco da Gamy agentura Reuters. "Jsem rád, že už nějaké demonstrace proběhly a doufám, že lidé budou protestovat až do voleb v příštím roce," uvedl v narážce na protesty během letního Poháru FIFA.

Romáriovi se nelíbí, že brazilská vláda utrácí za organizaci fotbalového mistrovství, místo aby se starala o špatnou sociální situaci v zemi. "Nejsem proti pořádání šampionátu, ale ne za takové částky. Brazilští občané si nezaslouží, aby byly jejich peníze takhle zjevně znásilňovány," uvedl.

Terčem Romáriovy kritiky se stal také sekretář FIFA Jérome Valcke, prezident brazilského svazu José Maria Marin a jeho předchůdce Ricardo Teixeira. "Jsou to zloději, kteří nemají ani špetku slušnosti," prohlásil bývalý nejlepší fotbalista světa.

Ožehavá situace kolem organizace mistrovství a výstavby stadionů si aktuálně vybrala další hlavu. Ministr sportu Aldo Rebelo ohlásil, že půl roku před začátkem turnaje odstoupí z funkce. Skončí v prosinci poté, co bude dokončeno všech dvanáct stadionů, na nichž se bude vrcholný turnaj hrát.

Komunistický kongresman Rebelo usedl do ministerského křesla v roce 2011 poté, co jeho stranický kolega musel rezignovat kvůli obvinění z korupce.

Související