Zase bude ticho po pěšině. Dagmar Damková, předsedkyně komise rozhodčích Fotbalové asociace ČR, přestala zveřejňovat tresty pro sudí. Zakazují jí to pravidla UEFA, což uvedla v rozhovoru pro deník Právo. V opačném případě by prý hrozil FAČR postih. Damková rovněž odmítla, že by ve své funkci stranila fotbalistům Plzně, odkud pochází.

"Tyto spekulace jsou opravdu nesmyslné. Je pravda, že žiji v Plzni, ale ostatní členové komise jsou odjinud, například i z Prahy. Takže v případě hlasování mohu prohrát 1:6," prohlásila Damková v reakci na kritiku, která se rozbouřila poté, co Plzeň v poslední době zahrávala dvakrát tolik penalt než ostatní ligové týmy.

Ačkoli tedy v posledních měsících přestala FAČR zveřejňovat tresty pro rozhodčí, Damková ujišťuje, že sudí za své chyby pykají. "Věřte mi, že pokud komise zjistí, že rozhodčí udělal chybu, omezí mu delegaci, ať to bylo v jakémkoliv utkání," prohlásila Damková.

Důvodem, proč se tresty nezveřejňují, je podle Damkové zákaz od Evropské fotbalové unie. "UEFA zveřejňování takových informací zakazuje a porušení tvrdě trestá. U nás jsme hodně podezíraví a za každou chybou něco hledáme. Omezení jsme zveřejňovali, ale dostala jsem dvě velmi důrazná varování, že pokud s tím nepřestaneme, přijdou tvrdé sankce," řekla Damková. "Ostatní země zákaz respektují. My jsme byli opravdu výjimkou," dodala.

Pokud by se zveřejňováním informací pokračovala, mohla by prý komise přijít o peníze od UEFA na výchovu a rozvoj rozhodčích. "A ty jsou pro nás velice důležité. Bez nich bychom nemohli program na výchovu rozhodčích naplňovat," dodala Damková.

Související