Rozlousknout letitý spor tří fotbalových Bohemek se rozhodla Fotbalová asociace ČR. Z úterního zasedání výkonného výboru vzešel jasný závěr. Asociace odkoupí akcie FC Bohemians Praha podnikatele Michala Vejsady a jeho pohledávky v konkurzním řízení.

Návazně na to má dojít k podpisu dohody mezi FAČR a vršovickými Bohemians Praha 1905, na jejímž základě přejdou odkoupené akcie a konkurzní pohledávky právě do vlastnictví Bohemians Praha 1905. Vše má být dořešeno do 14. listopadu.

"Jedná se o kompromisní řešení a hodnota transakce nebude po dohodě zúčastněných stran zveřejněna. Jsme především rádi, že se nám podařilo najít východisko v jedné z priorit, kterou jsme slíbili vyřešit," řekl v prohlášení Pelta, který si dal vyřešení kauzy za jeden z hlavních cílů při svém zvolení v roce 2011. "Situace by se měla uklidnit," uvedl na tiskové konferenci generální sekretář Rudolf Řepka.

O mimosoudním vyrovnání s šéfem FC Bohemians Vejsadou a střížkovským klubem Bohemians Praha v čele s Karlem Kaprem se jednalo už v únoru. "Pan Pelta dal mně a panu Kaprovi konkrétní nabídku 20 milionů korun s tím, že se o ně máme rozdělit. To nepovažuji za nabídku, protože to zavání hochštaplerstvím, a zajisté jsme s tím nesouhlasili," řekl tehdy Vejsada.

Tentokrát FAČR našla společnou řeč s Vejsadou a Bohemians Praha 1905. Konkrétní suma zveřejněna nebude, jedná se však o částku v řádech milionů. "Jde o částku, která pokryje mé náklady za osm let řešení kauzy. Nebudu z toho mít zisk," řekl Vejsada deníku Sport.

Pro Vejsadu je klíčové, že dojde k narovnání se všemi věřiteli v konkurzu. "Nemohu říct, že mám z dohody velkou radost, ale ani nebrečím. Hlavní je, že došlo k nějaké dohodě. Soudní cestou by to mohlo při současném stavu soudnictví, kdy ani jasné důkazy nehrály roli, trvat dalších deset let a mohlo by to skončit i zánikem Bohemky jako takové, včetně té 1905," komentoval Vejsada rozhodnutí asociace.

FAČR, která se v minulosti rovněž podílela svými rozhodnutími na vzniku sporu, prý bude na dohodě tratit. "Každá ze stran musí přinést do situace svou část viny. Na řešení nějakou částku proděláme," připustil Řepka.

Vyřešení sporu umožní bundesligovému Schalke 04 konečně zaplatit za přestup Jana Morávka z Bohemians 1905. Jde o zhruba 50 milionů korun, které německý klub v roce 2009 pozdržel, jelikož kvůli soudnímu sporu nevěděl, komu má částku uhradit. Peníze mají pomoci uhradit zbývající závazky z konkurzu, které Bohemians Praha 1905 převezme, a dořešit osm let trvající soudní spor.

Kauza Bohemians se tak omezí na dva činitele. Střížkovský celek FK Bohemians Praha, hrající druhou ligu, totiž do vyrovnání zahrnut není. Nadále tak poběží spor o to, zda může používat jméno Bohemians. "Pro nás bylo klíčové vyřešit spor kolem konkurzu. To je alfa a omega celé kauzy. Pro fanoušky Bohemians Praha 1905 by mělo být nejdůležitější, že jejich tým díky tomuto bude mít rozvázané ruce a může dál fungovat," dodal Řepka.

Také vedení Bohemians Praha 1905 bere rozhodnutí výkonného výboru jako důležitý krok k vyřešení sporu. "Klub rozhodnutí FAČR vítá a do uzavření konečných smluv a souvisejících úkonů nebude zaujímat podrobnější stanoviska. Lze však konstatovat, že situace z posledních týdnů směřuje k ukončení této dlouholeté kauzy," stojí v prohlášení prvoligového klubu.

Související