Čeští fotbalisté porazili ve svém letošním posledním utkání Kanadu 2:0 a okořenili svému dočasnému kouči Josefu Pešicemu loučení s reprezentační lavičkou. O tři body českého týmu se v chladném olomouckém podvečeru postarali Ondřej Čelůstka a Tomáš Hořava. Nulu udržel Petr Čech, který v závěru první půle zlikvidoval penaltu soupeře.

Pešice tak udržel stoprocentní bilanci, národní tým dovedl už v říjnu k výhrám na Maltě a v Bulharsku, které ale už nic nezměnily na tom, že Češi v kvalifikaci mistrovství světa neuspěli. Národní tým se dnes také dočkal prvního domácího vítězství v letošním roce.

Pešice nečeká, že by u týmu pokračoval, byť se jednání o novém trenérovi protahují. "Jsem rád, že jsme vyhráli všechny tři zápasy, to se dá určitě považovat za úspěch. Nevím, jak se to bude vyvíjet dál. Fakt je, že mi končí smlouva. Nevím, co bude dál. Může se stát, že třeba něco budu dělat tady. Byl bych mile překvapen, kdyby se něco zajímavého objevilo," uvedl Pešice.

Domácí se ujali vedení krátce po úvodním hvizdu, před kterým šéf FAČR Miroslav Pelta a kapitán Čech na hrací ploše dodatečně pogratulovali bývalému reprezentačnímu trenérovi Karlu Brücknerovi ke středečním 74. narozeninám. Čelůstka se prosadil ve třetí minutě hlavou po přímém kopu Ladislava Krejčího.

Gól řadí k nejcennějším v kariéře. "Takhle jsem si to nepředstavoval, že se trefím tak brzo. Jsem rád, že se mi to povedlo zrovna při debutu tady v reprezentaci. Určitě gól věnuji babičce, která bohužel před dvěma týdny zemřela," uvedl obránce anglického Sunderlandu.

Pak trochu překvapivě převzala díky častějšímu držení míče iniciativu Kanada, ale bez konečného efektu. První příležitost si hosté vypracovali v 19. minutě, hlavička Pedra Pacheca ale skončila přímo v Čechově náručí. Stejně dopadl o několik okamžiků poté i Libor Kozák po centru Václava Kadlece z levé strany. V 35. minutě se po Kadlecově přihrávce ocitl v šanci Bořek Dočkal, sám před brankářem ale neuspěl.

V závěru poločasu přišly velké chvíle brankáře Čecha. Nejprve zlikvidoval střelu Tosainta Rickettse, který se dostal sám za obranu. Následně si poradil i s penaltou kanadského kapitána Dwaynea de Rosaria a přispěl k prodloužení střelecké nemohoucnosti soupeře, který už devět zápasů za sebou neskóroval.

"Je vidět, že i proti slabším soupeřům musíte ze sebe vydat vše. Říkal jsem klukům i v poločase, že pokud nezačnou běhat, budou mít starosti," podotkl Pešice.

Do druhého poločasu nastoupil český tým s třemi změnami v sestavě, na hřiště přišli Matěj Vydra, Ondřej Mazuch a Petr Jiráček. Do první nebezpečnější akce se domácí dostali až po hodině hry, kdy Kadlecovi sebral míč v nadějné pozici na vápně včasným skluzem jeden z obránců a Vydrovu technickou střelu o chvíli později vyrazil gólman Lars Hirschfeld.

Kanadský brankář uspěl i v 65. minutě proti dalšímu pokusu pronikajícího českého útočníka, po kterém fanoušci navzdory uvadajícímu tempu rozjeli mexickou vlnu, nadšení tribun se však na trávník nepřeneslo. Oživení přišlo až devět minut před koncem, kdy rychlou kombinaci k velké radosti téměř deseti tisíc příznivců zakončil přesnou trefou bývalý hráč Olomouce Hořava.

"Musím poděkovat olomouckým fanouškům, kteří byli bezvadní. Pomohli k tomu, že po příchodu Hořavy se to trošku zvedlo. Celkově ale nic moc. Můžu být spokojený akorát s výhrou, výkon nebyl optimální," řekl Pešice.

Na posledních 16 minut přišel na hřiště také záložník Josef Šural, který tak poprvé nastoupil za národní tým.

Česko - Kanada 2:0 (1:0)

Branky: 3. Čelůstka, 81. Hořava. Rozhodčí: Bryn - King, Thomas (všichni Wales). Bez karet. Diváci: 9749.

ČR: Čech - Gebre Selassie, Sivok (46. Mazuch), Suchý, Čelůstka - Hübschman - Dočkal (86. Rajtoral), Vaněk (46. Jiráček), Krejčí (57. Hořava) - V. Kadlec (75. Šural), Kozák (46. Vydra). Trenér: Pešice.

Kanada: Hirschfeld - Ledgerwood, Henry, Hainault, De Jong (62. Morgan) - Straith - Ricketts (73. Attakora), Pacheco (73. Bekker), Osorio (62. Teibert), Jackson (24. Porter) - De Rosario (82. Clarke). Trenér: Floro.