Postup ze základní skupiny Evropské ligy si zkomplikovali fotbalisté Slovanu Liberec. V domácím utkání s Freiburgem podlehli 1:2 a nechali soupeře bodově se dotáhnout v tabulce. Skóre otevřel v 23. minutě Ginter, v 73. minutě zvýšil Coquelin a domácí už stihli jen snížit díky Rybalkovi. Slovan měl v utkání několik slibných šancí, ale nedokázal je proměnit.

Slovan utrpěl první porážku v pohárech po devíti zápasech, německý celek má teď s Libercem lepší vzájemnou bilanci. Pokud chtějí Severočeši do jarní části, musejí 12. prosince v závěrečném duelu v Estorilu získat víc bodů než Freiburg doma s už jistým postupujícím Sevillou. Pokud německý celek zvítězí, nemá už Liberec šanci na postup.

Liberec dlouho svazovala tíha okamžiku, vidina možného zajištění postupu do jarní fáze Evropské ligy pro Severočechy byla zjevným břemenem. A rychle se vytratily i vzpomínky na předchozí povedená vystoupení na pohárové scéně. Liberec, který v české lize čeká už pět zápasů na vítězství, se s Freiburgem dlouho trápil a znovu promrhal první poločas.

Bundesligový tým, který pod Ještědem hrál o zachování naděje, vypadal kompaktněji. Liberecké trápení předznamenaly problémy brankáře Kováře, který s potížemi vytáhl na břevno Günterův vysoký lob. Následný roh už domácí neustáli: Kovář centr vyrazil jen kousek před sebe a Ginter vzápětí uspěl s chytrým obloučkem, který už domácí zadáci ve skrumáži neodvrátili. Freiburg se venku v pohárovém klání střelecky prosadil po třech zápasech.

Až obdržená branka Liberec vybudila k větší útočné aktivitě. Hned po inkasovaném gólu se do slibné možnosti dostal Rybalka, který špatně trefil Pavelkovu přihrávku. Útočník Rabušic pak nestačil tečovat Rybalkovu ránu a byl smolařem i na startu druhé půle.

Rabušic totiž propásl dvě velké šance na vyrovnání: v 51. minutě nejprve pálil do tyče po Kušnírově pasu a za šest minut usměrnil Pavelkovu pobídku znovu jen na vnější část brankové konstrukce. Liberec nejednou dostal šestnáctý tým německé ligy do úzkých, měl míč ve své moci, ale po Rabušicových nepovedených momentech už měl problémy s finální fází.

Freiburg si nachystal pádnou odpověď na 73. minutu: Günter skvělým slalomem přešel přes tři liberecké hráče a jeho centr z levé strany zblízka zatloukl do brány záložník Coquelin. Liberec na takový vývoj dokázal reagovat jen částečně, byť v sezoně mnohokrát uměl zvrátit nepříznivý stav.

V chladném večeru Slovan nerezignoval a soustředěná obrana Freiburgu, v níž si solidně vedl i Krmaš, povolila devět minut před koncem. Střídající Pimpara, který se v ligové sezoně jako střídající hráč už dvakrát blýskl vstřeleným gólem, tentokrát sklepl centrovaný míč k Rybalkovi a ukrajinský záložník Liberci vdechl novou šanci.

Na vysněnou remízu však Slovan nedosáhl a dál čeká na úspěch v soubojích s německými kluby, které nedokázal porazit ani jednou z osmi pokusů.

Slovan Liberec - SC Freiburg 1:2 (0:1)

Branky: 81. Rybalka - 23. Ginter, 73. Coquelin. Rozhodčí: Hansson - Wittberg, Andren (všichni Švéd.). ŽK: Sackey, Kušnír, Rabušic - Krmaš, Fernandes, Coquelin. Diváci: 8800.

Liberec: Kovář - Kušnír (72. Pimpara), Kováč, Kelić, Fleišman - Šural (77. Kalitvincev), Pavelka, Sackey, Rybalka, Delarge (58. Frýdek) - Rabušic. Trenér: Šilhavý.

Freiburg: Baumann - Sorg, Diagne, Krmaš, Günter - Coquelin, Fernandes, Ginter (89. Albutat), Kerk (60. Freis), Lorenzoni (90. Höhn) - Hanke. Trenér: Streich.

Postupuje Sevilla i Necidova PAOK Soluň

Fotbalisté FC Sevilla v pátém kole "liberecké" skupiny H sice přišli v poslední minutě o domácí výhru nad Estorilem, ale i remíza 1:1 jim stačila k postupu do vyřazovací fáze Evropské ligy.

Postup si zajistily také Frankfurt s reprezentačním útočníkem Václavem Kadlecem ve skupině F, PAOK Soluň s dalším českým forvardem Tomášem Necidem a Alkmaar ve skupině L, Trabzonspor s Laziem Řím ve skupině J, Lyon s Betisem Sevilla ve skupině I, Machačkala ve skupině K a Genk ve skupině G.

Výsledky zápasů Evropské ligy:

Skupina A:

Kubaň Krasnodar - St. Gallen 4:0 (1:0)
Branky: 3. a 71. Melgarejo, 54. Ignaťjev, 90. Kaboré. Rozhodčí: Kakos (Řec.).

Swansea - Valencie 0:1 (0:1)
Branka: 20. Parejo. Rozhodčí: Banti (It.).

1. Valencie 5 4 0 1 11:6 12
2. Swansea 5 2 2 1 6:3 8
3. Kubaň Krasnodar 5 1 2 2 6:6 5
4. St. Gallen 5 1 0 4 5:13 3

Skupina B:

Oděsa - Dinamo Záhřeb 2:1 (0:1)
Branky: 78. Antonov, 90.+1 Didenko - 20. Bečiraj. Rozhodčí: Zwayer (Něm.).

Ludogorec Razgrad - PSV Eindhoven 2:0 (1:0)
Branky: 38. a 79. Bezjak. Rozhodčí: Rizzoli (It.). ČK: 55. Bruma (PSV).

1. Ludogorec Razgrad 5 4 1 0 9:1 13
2. PSV Eindhoven 5 2 1 2 4:4 7
3. Oděsa 5 2 1 2 5:6 7
4. Dinamo Záhřeb 5 0 1 4 2:9 1

Skupina C:

Elfsborg - Salcburk 0:1 (0:1)
Branka: 39. Meilinger. Rozhodčí: Tohver (Est.).

Esbjerg - Standard Lutych 2:1 (1:0)
Branky: 18. a 79. Van Buren - 53. De Camargo. Rozhodčí: Balaj (Rum.).

1. Salcburk 5 5 0 0 12:3 15
2. Esbjerg 5 4 0 1 8:5 12
3. Standard Lutych 5 0 1 4 5:10 1
4. Elfsborg 5 0 1 4 2:9 1

Skupina D:

Kazaň - Maribor 1:1 (1:0)
Branky: 43. Natcho - 86. Mezga. Rozhodčí: Kružliak (SR).

Wigan - Waregem 1:2 (1:1)
Branky: 7. Barnett - 37. Hazard, 88. Malanda. Rozhodčí: Buquet (Fr.).

Rozhodčí: Šemeulevič (Izr.).

Dněpropetrovsk - Pandurii Targu Jiu 4:1 (1:0)
Branky: 12. Kalinič, 56. Zozulja, 86. Šachov, 89. Kravčenko - 70. Eric Pereira z pen. Rozhodčí: Trattu (Kypr).

Rozhodčí: Vad (Maď.).

Bordeaux - Eintracht Frankfurt 0:1 (0:0)
Branka: 83. Lanig. Rozhodčí: Undiano Mallenco (Šp.).

1. Eintracht Frankfurt 5 4 0 1 11:4 12
2. Maccabi Tel Aviv 5 2 2 1 6:5 8
3. APOEL Nikósie 5 1 2 2 3:6 5
4. Bordeaux 5 1 0 4 4:9 3

Skupina G:

Rapid Vídeň - Thun 2:1 (1:0)
Branka: 17. Boyd, 64. Boškovič - 62. Sadik. Rozhodčí: Gil (Pol.).

Genk - Dynamo Kyjev 3:1 (3:1)
Branka: 17. Vossen z pen., 37. Kumordzi, 40. De Ceulaer - 9. Jarmolenko. Rozhodčí: Gomes (Portug.).

1. Genk 5 3 2 0 9:5 11
2. Dynamo Kyjev 5 2 1 2 8:6 7
3. Rapid Vídeň 5 1 3 1 7:7 6
4. Thun 5 1 0 4 3:9 3

Skupina H:

FC Sevilla - Estoril 1:1 (1:0)
Branka: 7. Gameiro - 90. Rúben. Rozhodčí: Sidiropulos (Řec.).

Sestava Estorilu: Vagner - Mano, Tavares, Rúben, Babanco - F. Goncalves (62. Galvao), Goncalo - Carlitos, Evandro (76. Balboa), Sebá (83. Bruno) - Leal. Trenér: Silva.

Lyon - Betis Sevilla 1:0 (0:0)
Branka: 66. Gomis. Rozhodčí: Marriner (Angl.).

1. Lyon 5 2 3 0 4:2 9
2. Betis Sevilla 5 2 2 1 3:2 8
3. Guimaraes 5 1 2 2 5:3 5
4. Rijeka 5 0 3 2 2:7 3

Skupina J:

Legia Varšava - Lazio 0:2 (0:1)
Branky: 24. Perea, 57. F. Anderson. Rozhodčí: Blom (Niz.).

Trabzonspor - Apollon Limassol 4:2 (2:0)
Branky: 23., 61. a 83. Olcan Adin, 25. Aydogdu - 68. Abraham, 80. Sangoy z pen. Rozhodčí: Gräfe (Něm.).

1. Trabzonspor 5 4 1 0 13:6 13
2. Lazio 5 3 2 0 8:4 11
3. Apollon Limassol 5 1 1 3 5:8 4
4. Legia Varšava 5 0 0 5 0:8 0

Skupina K:

Machačkala - Šeriff Tiraspol 1:1 (0:0)
Branky: 58. Epureanu - 52. Isa. Rozhodčí: L. Kovařík (ČR). ČK: 90.+3 Ricardinho (Šeriff).

Tromsö - Tottenham 0:2 (0:0)
Branky: 63. vlastní Čauševič, 76. Dembélé. Rozhodčí: Aranovskij (Ukr.).

1. Tottenham 5 5 0 0 11:1 15
2. Machačkala 5 2 2 1 3:3 8
3. Šeriff Tiraspol 5 0 3 2 3:6 3
4. Tromsö 5 0 1 4 1:8 1