Loučení "sešívaného" kapitána Karola Kisela a houževnatý pokus o únik z poslední příčky ligové tabulky, takové byly motivy závěrečného utkání ligového podzimu. Fotbalisté Slavie zvládli v pondělní dohrávce úspěšně oba úkoly. Hosty z Liberce udolali 2:1, i když skóre museli obracet, kapitán Kisel pak naposledy zamával prořídlým tribunám a ukončil aktivní kariéru.

V čele tabulky tak přezimuje Sparta s pětibodovým náskokem před Viktorií Plzeň. Na bodovém odstupu nic nezměnilo ani poslední kolo, kdy Sparta se štěstím urvala výhru v Jablonci, zatímco Plzeň naplno bodovala s Příbramí. Třetí zůstávají Teplice, ačkoli v závěru podzimu už letošní překvapení pořádně ztrácelo dech. Poslední jsou Bohemians 1905 a ostravský Baník.

Slavia utekla ze dna a loučila se s Kiselem

Fotbalisté Slavie nestráví zimní přestávku na posledním místě ligové tabulky. Po výhře 2:1 v 16. kole nad Libercem "sešívaní" poskočili až na 11. pozici, mají však jen minimální odstup od sestupového pásma. Slavia se v lize dočkala výhry po třech zápasech a nenechala se rozhodit ani vedoucí brankou hostujícího Rabušice. Skóre ve prospěch domácích otočil dvěma trefami univerzál Juhar. Liberec posledních šest duelů nedokázal zvítězit a zůstal na šestém místě.

Slavia Praha - Slovan Liberec 2:1 (1:1)

Branky: 25. a 63. Juhar - 9. Rabušic. Rozhodčí: Jílek - Filípek, Vlasjuk. ŽK: Rybalka, Šural (oba Liberec). Diváci: 4023.

Slavia: Rakovan - Dostál, Škoda, Dobrotka, Neves - Lička (68. Gecov), Petrák - Nitrianský (42. Koreš), Kisel (86. Prošek), Zmrhal - Juhar. Trenér: Koubek.

Liberec: Kovář - Coufal (77. Kušnír), Kováč, Karišik, Fleišman - Sackey (68. Kolár) - Šural, Rybalka (80. Pimpara), Pavelka, Frýdek - Rabušic. Trenér: Šilhavý.

Plzeň přezimuje druhá

Fotbalisté Plzně přezimují s pětibodovou ztrátou na lídra první ligy Spartu. Obhájci titulu v duelu 16. kola doma porazili Příbram 2:0 a připsali si čtvrtou ligovou výhru za sebou. Domácí poslal do vedení hlavou kapitán Pavel Horváth, který připravil také druhý gól pro Milana Petrželu. Příbram naopak zakončila podzim 12. venkovním utkáním v řadě bez vítězství a na hřištích soupeřů nedala už 417 minut gól a je jediný bod nad sestupovými příčkami.

Viktoria Plzeň - 1. FK Příbram 2:0 (2:0)

Branky: 21. Horváth, 30. Petržela. Rozhodčí: Lerch - Jiřík, Černý. ŽK: T. Pilík (Příbram). Diváci: 9510.

Plzeň: Kozáčik - Rajtoral, Čišovský, Procházka, Limberský - Hořava, Horváth - Petržela, Kolář (85. Bakoš), Ďuriš (62. Kovařík) - Tecl (72. Wágner). Trenér: Vrba.

Příbram: Hruška - Zápotočný, Hájovský, Mišůn, Pleško - Danoski (71. Krameš), Tarczal (80. Švancara), Krbeček, T. Pilík - Stratil (57. Mašán), Řezníček. Trenér: Čuhel.

V Ďolíčku muselo být přerušeno utkání

Fotbalisté Bohemians Praha 1905 v závěrečném podzimním 16. kole první ligy remizovali 1:1 s Brnem a poosmé za sebou nezvítězili. Utkání v Ďolíčku bylo v druhém poločase na sedm minut přerušeno kvůli výtržnostem fanoušků.

Zbrojovka vedla díky brance Tomáše Janotky z 31. minuty, ale po hodině hry vyrovnal z penalty Josef Jindřišek. Brno se tak opět nedočkalo venkovní výhry: tu marně vyhlíží od loňského srpna a série se natáhla na 21 utkání.

Bohemians Praha 1905 - Zbrojovka Brno 1:1 (0:1)

Branka: 62. Jindřišek z pen. - 31. Janotka. Rozhodčí: Hrubeš - Gallo, Kříž. ŽK: Šmíd, Bartek - Skalák. Diváci: 3754.

Bohemians: Berkovec - J. Štochl, Cseh, Šmíd, Růžička - Jindřišek - Moravec, Nerad (46. Budínský), Rada, Bartek (86. M. Štochl) - Hora (46. Klavík). Trenér: Weber.

Brno: Hladký - Janotka, Pernica, Košťál, Buchta - Pašek (85. Markovič), Fischer, Zavadil, Skalák (90. Glaser), Lutonský (83. Hyčka) - Kroupa. Trenér: Kotal.

Boleslav rozstřílela Baník

Fotbalisté Mladé Boleslavi v 16. kole první ligy přerušili sérii tří zápasů bez vítězství a na domácím hřišti uštědřili v závěru podzimní části debakl Ostravě 4:0. Dvěma góly se blýskl útočník Nešpor, jednou se trefili Chramosta a Štohanzl. Boleslav je na pátém místě tabulky a ztrácí dva body na třetí Teplice. Baník naopak čeká na výhru už sedm zápasů a drží se jen bod nad sestupovým pásmem, kde si ještě ale může polepšit Slavia.

FK Mladá Boleslav - Baník Ostrava 4:0 (3:0)

Branky: 12. a 54. Nešpor, 39. Štohanzl, 42. Chramosta. Rozhodčí: Marek - Urban, Blažej. ŽK: Baránek (Ostrava). Diváci: 3177.

Boleslav: Diviš - Kysela, Johana, Smejkal, Bořil - Ščuk, Štajner - Zahustel, Chramosta (89. Štípek), Štohanzl (78. Vraštil) - Nešpor (56. Šultes). Trenér: Minář.

Ostrava: Pavlenka - Zawada (45. Vomáčka), Frydrych, Baránek, Vengřinek - Hable, Droppa - Fantiš, Kukec (78. Lukeš), Holzer (46. Milosavljev) - Kraut. Trenér: Svědík.

Sparta zvrátila duel v Jablonci

Fotbalisté Sparty zakončili úspěšnou podzimní ligovou sezonu výhrou 3:2 v Jablonci. Letenští v 16. kole rychle vedli po trefě exjabloneckého Lafaty, domácím pak otočili skóre díky Kubistovi s Vaňkem, jenže po změně stran předvedli obrat zase Pražané.

Vítěznou trefu obstaral po minutě na trávníku střídající Matějovský. Sparta udržela neporazitelnost v této ligové sezoně a navýšila náskok v čele tabulky na Plzeň na osm bodů. Západočeši se ale mohou zpět přiblížit na pět bodů, když v neděli zvítězí nad Příbramí.

Baumit Jablonec – Sparta Praha 2:3 (2:1)

Branky: 15. Kubista, 25. Vaněk - 4. Lafata, 58. Krejčí, 78. Matějovský. Rozhodčí: Příhoda - T. Kovařík, Arnošt. ŽK: Beneš - Costa, Vácha. ČK: 86. Beneš. Diváci: 3553.

Jablonec: Valeš - Zoubele, Beneš, Rossi, Čížek - Kubista, Loučka - Vaněk (88. Vukadinovič), Piták (76. Kopic), Novák (85. Třešňák) - Hubník. Trenér: Skuhravý.

Sparta: Vaclík - Kadeřábek, Holek, Brabec, Costa - Vácha, Mareček (57. Bednář) - Dočkal, Hušbauer (77. Matějovský), Krejčí (89. Přikryl) - Lafata. Trenér: Lavička.

Znojmo zaskočilo Teplice

Fotbalisté Teplic v této sezoně poprvé prohráli na svém hřišti. V 16. kole překvapivě podlehli 1:3 nováčkovi ze Znojma a z posledních čtyř zápasů získali jen dva body. Přesto by měli přezimovat na třetím místě. Znojmo se naopak povedeným závěrem podzimu, když v posledních sedmi zápasech získalo 14 bodů, vyšvihlo nad sestupové příčky.

Zatímco v době nejlepších výsledků přišla do Teplic na utkání s Plzní skoro šestnáctitisícová návštěva, proti Znojmu dorazila desetina.

FK Teplice – 1. SC Znojmo 1:3 (0:2)

Branky: 74. Litsingi z pen. - 21. Crnkič, 41. Vašíček, 76. Hrošovský. Rozhodčí: Proske - Moláček, Pochylý. ŽK: Ljevakovič - Lacko, Okleštěk, Crnkič, Odehnal. Diváci: 2250.

Teplice: Slavík - Matula, Jablonský, Klein, Hošek (33. Jindráček) - Litsingi, Ljevakovič, Táborský, Vachoušek (58. Krátký), Nivaldo - Salami. Trenér: Ščasný.

Znojmo: Hrubý - Hnaníček, Odehnal, Helísek, Mudra - Hrošovský, Nepožitek, Lacko (85. Buchta), Crnkič (71. Tomeček) - Vašíček (90.+2 Simerský), Okleštěk. Trenér: Kalvoda.

Dukla veze z Olomouce tři body

Fotbalisté Dukly Praha završili vydařený podzim vítězstvím 2:1 na hřišti Sigmy Olomouc. Vyhráli tak čtvrtý z posledních pěti zápasů a z posledních 12 zápasů je porazila jen vedoucí Sparta. Dostali se tak v tabulce na čtvrté místo před Liberec, který však má zápas k dobru. Na třetí Teplice navíc ztrácejí jediný bod. To Sigma nevyhrála už pošesté za sebou. Vítězný gól Dukly dal Marek Hlinka v 77. minutě.

Sigma Olomouc – Dukla Praha 1:2 (1:1)

Branky: 23. Doležal - 21. Néstor, 77. Pospěch. Rozhodčí: Orel - Peřina, Pilný. ŽK: Navrátil, Varadi, Škerle - Romera, Štetina. Diváci: 3462.

Olomouc: Zlámal - Varadi, Škerle, Šindelář, Javůrek - Wijlaars, Houska - Schulmeister (57. Vepřek), Ordoš, Navrátil (78. Karaš) - Doležal (70. Lietava). Trenér: Psotka.

Dukla: Rada - Romera, Štetina, Vorel, Vrzal - Hlinka, Gedeon - Mareš (71. Kalouda), Marek Hanousek (90. Božič), Néstor - Pospěch (85. Marek). Trenér: Kozel.

Vítězná premiéra kouče Rady

Trenér Petr Rada prožil vítěznou premiéru na lavičce fotbalistů Jihlavy, na které v týdnu vystřídal Františka Komňackého. Vysočina v předehrávce 16. kola první ligy doma porazila Slovácko 2:1 a dostala se z posledního místa tabulky. Na něj minimálně do pondělí spadla pražská Slavia. Výhru Jihlavě vystřelili v první půli Marek s Tlustým, Slovácko ve druhé půli už jen snížilo zásluhou Valenty.

"Jsem rád, že to vyšlo, protože jsme všichni věděli, v jaké situaci jsme," řekl po utkání Rada, který s týmem stihl jen tři tréninky. "To byla tak krátká doba na to, něco měnit, že jsme museli vsadit na zodpovědný přístup a nasazení. Z tohoto pohledu nemůžu klukům nic vytknout," dodal.

Vysočina Jihlava – 1. FC Slovácko 2:1 (2:0)

Branky: 36. T. Marek, 39. Tlustý - 72. Valenta. Rozhodčí: Bílek - Wilczek, Paták. ŽK: Josl - Košút, Mezlík, Valenta. Diváci: 2975.

Jihlava: Blažek - Mikula, Tlustý, Krejčí, Josl - Jungr (86. Karlík), Jánoš (90. Přeučil), Koloušek, T. Marek, Vaculík (72. Kosak) - Harba. Trenér: Rada.

Slovácko: Melichárek - Šimko (86. Haša), Mezlík, Košút, Kuncl - Petr, Daníček (69. Rada), Valenta, Šumulikoski, Volešák (69. Havlík) - Kerbr. Trenér: Habanec.

1. Sparta 16 13 3 0 41:11 42
2. Plzeň 16 11 4 1 37:12 37
3. Teplice 16 8 4 4 35:19 28
4. Dukla 16 7 6 3 19:13 27
5. Mladá Boleslav 16 7 5 4 32:19 26
6. Liberec 16 7 4 5 16:19 25