Dlouho připravovaná stavba nového fotbalového stadionu v Hradci Králové nabere další zpoždění, zřejmě v řádu měsíců. Německá firma ECE totiž projekt stavby arény a obchodního centra za celkem 3,75 miliardy korun opouští a chce jej přenechat konkurenční firmě HB Reavis. Partnerem projektu je město, které bude nyní s právníky řešit, zda je vůbec možné, aby do projektu vstoupil nový subjekt.

"Není to vůbec jednoduchá situace. ECE nás v tom hodně vypeklo," řekl primátor Zdeněk Fink (HDK). Projekt začal v roce 2008, kdy ECE vyhrála soutěž města na využití lukrativních městských pozemků v areálu současného stadionu "Pod Lízátky". ECE původně tvrdila, že aréna bude hotová v roce 2011 a celý areál o rok později. Projekt zdržela příprava smluv a také komplikace vyvolané odpůrci projektu při získání územního rozhodnutí.

Podle primátora není jednoznačné, zda může nový subjekt do projektu vstoupit bez soutěže. "Právníci musejí vyhodnotit nejvhodnější postup, aby to nebylo napadnutelné," řekl Fink. Projekt v polovině listopadu získal pravomocné územní rozhodnutí. Projektanti nyní pracují na projektové dokumentaci pro stavební povolení.

HB Reavis i ECE tento týden při jednáních na magistrátu deklarovaly snahu zachovat celkovou filozofii právních vztahů s ECE, které se týkají například převodu peněz za pozemky, financování fotbalového klubu a vybudování infrastruktury a parkovacích míst. Město tvrdí, že novou arénu potřebuje, a převzetí projektu novým developerem označuje za nejjednodušší možnost řešení situace.

Ve hře je i varianta, že město stadion postaví bez partnera. "Pokud nedopadne projekt s ECE či další společností, mělo by město postavit fotbalový stadion ve vlastní režii bez obchodního centra," řekl náměstek primátora Martin Soukup (ODS).

Stadion by v tom případě byl podle něj zřejmě menší a s nižší diváckou kapacitou. Stávající plány počítaly s arénou pro 12 000 diváků. Z vlastních zdrojů je město podle Soukupa schopné postavit stadion za zhruba 300 milionů korun. Současné plány počítají s investicí do stadionu ve výši přes půl miliardy korun.Projekt nového stadionu FC Hradec Králové

Princip stávajícího projektu spočívá v tom, že ECE od města za 259 milionů korun koupí pozemky pro své nákupní centrum Arkády. Město si pak samo postaví nový stadion, ECE bude stavět Arkády. ECE se také zavázala, že fotbalovému klubu během deseti let dá 176 milionů korun a zaplatí asi 115 milionů korun za infrastrukturu, dopravní napojení a demolici stadionu.

ECE hradecký projekt opouští kvůli změně své firemní strategie v České republice. Firma se v budoucnu hodlá zaměřit zejména na správu a nákup stávajících center. Samotná HB Reavis v Hradci několik let chystá vlastní projekt nákupní galerie Aupark za téměř dvě miliardy korun v lokalitě u Koruny.

Související