Prodlouží si sezonu v pohárové Evropě fotbalisté Liberce, nebo se bude radovat bundesligový Freiburg? A bude ve vzájemném duelu o postup úspěšnější tradiční Eindhoven nebo nevyzpytatelná ukrajinská Oděsa? O posledních šesti postupujících do jarních fáze Evropské ligy rozhodne čtvrteční závěrečné kolo základních skupin.

Freiburg s českými hráči Vladimírem Daridou, Václavem Pilařem a Pavlem Krmašem má ve skupině H shodně s Libercem šest bodů. Díky poslední výhře 2:1 ze severu Čech má ale lepší vzájemné zápasy, takže mu stačí získat stejně bodů jako Slovan na hřišti Estorilu.

Svěřenci trenéra Christiana Streicha chtějí napravit trápení z bundesligy, kde naposled v neděli doma podlehli 0:3 Wolfsburgu a patří jim až šestnáctá příčka tabulky. "Čeká nás něco jako finále, což pro nás musí být dostatečná motivace," prohlásil brankář Freiburgu Oliver Baumann. "Není pochyb o tom, že je Sevilla favoritem, ale je pěkné hrát na závěr takový zápas," doplnil Baumann.

Pro Sevillu je motivací udržet první místo. "Jednoduše musíme být v této skupině první a s tímto záměrem také pojedeme do Německa," upozornil obránce Cala. "Pojedeme tam pro výhru, ale remíza by nám také stačila," doplnil útočník či záložník José Antonio Reyes. Jejich tým vede skupinu s devíti body. Poslední tři utkání remizoval 1:1, ale Freiburg už doma dokázal porazit 2:0.

Eindhoven se s Oděsou ve skupině B utká v přímém souboji o play off. Obě mužstva mají na kontě sedm bodů, ale PSV stačí na vlastním stadionu remíza vzhledem k předchozí venkovní výhře 2:0. Další ukrajinský zástupce Dynamo Kyjev čeká rozhodující duel s Rapidem Vídeň. Dynamo ze skupiny G rovněž půjde dál i v případě domácí remízy.

Na dálku si to o postup rozdají ve skupině A Swansea a Krasnodar. Velšskému mužstvu, kterému bude chybět zraněný exsparťan Bony Wilfried, stačí bod v St. Gallenu. Kubaň potřebuje výhru ve Valencii a porážku Swansea. Ve skupině D postoupí buď Waragem, nebo Wigan a ve skupině F Maccabi Tel Aviv, či APOEL Nikósie. Ten se představí ve Frankfurtu, který vzhledem k jisté kvalifikaci možná bude šetřit nejlepšího týmového střelce Kadlece.

Tottenham a Salcburk budou usilovat o šestou výhrou v sezoně Evropské ligy. Londýnský tým ve skupině K přivítá Machačkalu, Rakušané zase v posledním utkání skupiny C Esbjerg.

Před posledním duelem má jistý postup 18 účastníků: Frankfurt s Václavem Kadlecem, PAOK Soluň s Tomášem Necidem, Dněpropetrovsk, kde působí Jan Laštůvka a Ondřej Mazuch, FC Sevilla, Alkmaar, Betis Sevilla, Esbjerg, Fiorentina, Genk, Kazaň, Lazio, Lyon, Machačkala, Razgrad, Salcburk, Trabzonspor, Tottenham a Valencie.

Související