Strašák finančního fair play opět visí nad špičkovým evropským fotbalem. Londýnská Chelsea zakončila finanční rok 2013 ztrátou 49,4 milionu liber (přes 1,6 miliardy korun), přesto pořád věří, že bez problémů splní pravidla finanční fair play UEFA (FFP) a nebude vyloučena z evropských soutěží. FFP stanoví, že kluby nesmějí hospodařit s deficitem vyšším než 37 milionů liber v prvním sledovaném období (2011-2013).

Podle mluvčího klubu Steva Atkinse činí skutečná ztráta Chelsea po zaúčtování dalších položek podle složitých pravidel přibližně 34 milionů liber. UEFA totiž klubům umožňuje odepsat investice do infrastruktury a mládeže v neomezené výši a Chelsea uplatní částku přibližně 15 milionů liber.

Pravidlo FFP zavedla UEFA ve snaze zabránit nekontrolovanému utrácení, kvůli kterému se kluby následně ocitaly ve vážných finančních problémech. Motiv opatření je jasný, kluby nesmějí utratit víc, než kolik vydělají. "Chceme finančně zdravý fotbal. Není možné, aby někdo vyhrával tituly na dluh," prohlásil v roce 2009 sekretář UEFA Gianni Infantino.

Z velkých evropských klubů už měly potíže kvůli naplňování pravidla třeba Atlético Madrid, Rubin Kazaň nebo Sporting Lisabon. Turecké Fenerbahce sice schytalo "flastr" v podobě zamezení účasti v evropských pohárech za korupční aféru, s FFP však mělo potíže rovněž.

Chelsea zprvu problémy neměla. Po finančním roce 2012, který zakončila poprvé od příchodu ruského miliardáře Romana Abramoviče v roce 2003 ziskem 1,4 milionu liber, ale klub reprezentačního gólmana Petra Čecha spadl zpět do červených čísel. "Poslední finanční výsledky společně se ziskem 1,4 milionu z předchozího roku znamenají, že za první monitorované období FFP bez potíží naplníme daná kritéria," uvedl klub.

Chelsea za triumf v Evropské lize inkasovala méně než o rok dříve za výhru v Lize mistrů. Přitom ale klub zaznamenal rekordní obrat 255,8 milionu liber a podle svých ekonomických šéfů je na správné cestě. "Zvýšení obchodních příjmů o 19 procent z 67 milionů na 79,6 milionu liber je jasným signálem, že jde Chelsea správným směrem ve smyslu obchodního růstu," uvedl klub.

Související