Fotbalisté Barcelony legendární Nou Camp za novou arénu nevymění. Výkonný výbor španělského klubu v pondělí rozhodl, že dá přednost rekonstrukci tradičního stadionu, na němž hraje od roku 1957. Modernizace a rozšíření největšího fotbalového stadionu v Evropě má stát 600 milionů eur (16,5 miliardy korun). Návrh ještě musejí v dubnu schválit členové klubu.

Kapacita Nou Campu se má zvýšit z 98 tisíc míst na 105 tisíc, což zajistí Barceloně vyšší příjmy ze vstupného. Přibudou i nové restaurace s výhledem na hřiště a luxusní lóže. Součástí projektu je i výstavba nové basketbalové haly a dalších zařízení.

Stavební práce mají začít v roce 2017 a potrvají čtyři roky, během kterých budou úřadující španělští šampioni na Nou Campu stále hrát. Barcelona má v plánu vzít si bankovní půjčku ve výši 200 milionů eur, dalších 150 milionů chce získat z prodeje názvu stadionu a zbytek nákladů pokryje z peněz, kterými disponuje.

"Bylo to obtížné rozhodnutí. Oba projekty byly velmi atraktivní. Nou Camp je součástí naší kolektivní paměti, je to největší stadion v Evropě a je ikonou města," řekl prezident Barcelony Sandro Rosell na tiskové konferenci.

"Možnost postavit nový stadion na jiném místě byla zamítnuta, protože jeho konečná cena by mohla zatížit klub a jeho členy dluhem, čímž by mělo budoucí vedení klubu svázané ruce," dodal Rosell.

Současný Nou Camp je největším fotbalovým stadionem v Evropě a třináctým největším na světě. Jeho podobu vyprojektovali architekti Francesc Mitjans-Miró, Lorenzo García Barbon a Josep Soteras Mauri, podle jejichž nábrhu byl v letech 1954-57 postaven. V letech 1995 a 2008 pak na stadionu proběhly zásadnější rekonstrukce.

Související