Dva dny po vítězství nad Duklou se fotbalová Slavia otrásla v základech. Vedení klubu nečekaně odvolalo kouče Miroslava Koubka i asistenty, novým trenérem se stane Nizozemec Alex Pastoor. Slavia má od pondělí nové vedení sportovního úseku. Sportovního ředitele Karola Kisela doplnil poradce Igor Kornějev, o kterém se mluví jako o zástupci dosud neznámého ruského investora.

"Trenérovi Koubkovi děkujeme za odvedenou práci pro Slavii, kterou vykonával s velkou mírou profesionality a nasazením. Mužstvo převzal ve velice těžké době, během svého působení odvedl obrovský kus práce. Poděkování samozřejmě patří také celému realizačnímu týmu," uvedl předseda představenstva klubu Adam Řebíček.

Sedmačtyřicetiletý Pastoor povede v úterý první trénink týmu. "Šlo o společné rozhodnutí nového sportovního úseku a vedení. Chceme změnit sportovní směřování klubu, jeho celkový projev a způsob myšlení," uvedl sportovní ředitel a člen představenstva Karol Kisel. Spolu s Kiselem a Kornějevem bude Pastoor členem sportovního vedení klubu.

Pastoor prožil většinu hráčské kariéry v nizozemském Volendamu, dále hrál za Heerenveen, belgický KRC Harelbeke a rakouskou Austrii Lustenau. S hraním skončil v roce 2001. Jako trenér pracoval v letech 2006 až 2008 v roli asistenta Gerthana Verbeeka v Heerenveenu, v létě 2009 se stal hlavním koučem Excelsioru, s nímž překvapivě postoupil do nejvyšší nizozemské soutěže. Po působení v Excelsioru vedl dva roky Nijmegen, kde mezi jeho svěřence patřil také český obránce Pavel Čmovš.

Angažování Kornějeva by mohlo souviset s možným chystaným příchodem ruského investora, i když Slavia jeho vstup neoznámila. Bývalý ruský reprezentant hrával za CSKA Moskva, Barcelonu či Feyenoord Rotterdam. V poslední době dělal sportovního ředitele Zenitu Petrohrad.

Dvaašedesátiletý Koubek vedl Slavii v deseti ligových zápasech. Tři vyhrál, čtyři prohrál a ve třech remizoval. Červenobílí jsou po 18 kolech v tabulce desátí s náskokem čtyř bodů na sestupové příčky. Koubek se nedávno vzdal místa u reprezentační devatenáctky, aby se mohl naplno věnovat práci ve Slavii. Teď ho klub hodil přes palubu.

V českém fotbalu zatím zahraniční trenéři velkou díru do světa neudělali. Kromě Slováků vedli dosud prvoligové celky jen dva cizinci, Massimo Morales v Příbrami a Jürgen Sundermann ve Spartě. Morales, rodák z jihoitalské Caserty, byl sice sympatický fanouškům, ale výsledky měl v sezoně 2008/09 špatné, Sundermann představoval na Letné v polovině 90. let spíš udržovacího trenéra.

Související