Nový trenér slávistických fotbalistů Alex Pastoor nabídku z Čech rozhodně nečekal, bere ji ale jako velkou motivaci. Nizozemský kouč chce hrát útočný fotbal, posunout se v tabulce co nejvýš a vyhrál domácí pohár, z nějž vede cesta do předkola Evropské ligy. Poradce sportovního úseku Igor Kornějev bude zase pomáhat u ligového týmu a působit jako skaut.

Když Pastoora před dvěma týdny Slavia oslovila, byl velmi překvapený. "Nabídku ze Slavie, vůbec i z Česka jsem opravdu neočekával. Byl jsem dlouho doma, řadu nabídek jsem odmítl. Rozhodlo, že Slavia je klub s historií a nedávnými úspěchy. Viděl jsem i nějaké zápasy. Je to pro mě velká motivace," řekl novinářům Pastoor.

Nejstarší český klub si od něj slibuje hlavně zlepšení ofenzivy. S 15 vstřelenými góly leto

s patří mezi tři nejhůře střílející týmy v lize. "Holandská liga je známá útočným fotbalem. I já rád útočím, ale nesmí to být ruská ruleta," poznamenal Pastoor, kromě slovenských koučů teprve třetí zahraniční trenér v samostatné české lize.

V nizozemském Excelsioru dokázal s odloženými fotbalisty postoupit do první ligy. "To je jedna z mých dovedností, rozvinout potenciál hráčů. Feyenoord o některých fotbalistech říkal, že nejsou moc dobří. A nakonec hráli v reprezentaci," řekl Pastoor. "Je dobře, že asistentem je Martin Poustka, má o mladých hráčích velký přehled," dodal.

Pro jaro má jasné cíle. "Být co nejvýš v tabulce, vyhrát domácí pohár. Ale nejdůležitější je, aby hráči chtěli pracovat, chtěli hrát ofenzivně. Musíme vylepšit kontrolu nad zápasem, někdy mi to přišlo jako nudné běhání z obrany do útoku a zase naopak," řekl Pastoor. Premiéra ho čeká v pondělí v Teplicích. "Je dobře, že hrajeme až v pondělí, takže v pátek, sobotu a neděli budu moci vidět českou ligu naživo," uvedl s úsměvem.

Kornějev vidí talenty, jen s nimi pracovat

Druhý z cizinců ve vedení Slavie, nový poradce Kornějev, už kolem klubu krouží delší čas. V zimě například spolupracoval na příchodech Keegana Ritchieho a Damiena Boudjemaay, teď chce v Edenu vidět vyprodaný stadion. Přestože ho veřejnost považuje za zástupce nového investora, klub zatím vstup ruského partnera neoznámil.

Kornějev se bude podílet na chodu A-týmu, mládeže a bude pracovat jako skaut. "Česko i Slavia mají hodně talentů, se kterými je potřeba dobře pracovat," řekl bývalý ruský reprezentant, který hrával za CSKA Moskva, FC Barcelona či Feyenoord Rotterdam. V letech 2006 až 2010 byl asistentem u ruské reprezentace, naposledy působil jako funkcionář v Zenitu Petrohrad.

Ruského experta uchvátila slávistická děkovačka

V kontaktu se Slavií už je od října. "Oslovil mě předseda představenstva Adam Řebíček s možností spolupráce a dlouho jsme o tom diskutovali. Měl jsem zájem se Slavií spolupracovat. Klub má velkou historii, úspěchy a skvělé fanoušky. Byla ale otázka, co zlepšit po sportovní stránce. Kde jsou výsledky, vše funguje," řekl Kornějev.

Slavii viděl v akci už na podzim. "Nehráli jsme tehdy dobře. Klíčový pro mě byl okamžik, kdy šli hráči po zápase na děkovačku ke kotli. Chvíli si to s fanoušky vyříkávali, ale ti po minutě opět fandili. Nikdy v životě jsem neviděl takový elán ze strany diváků. To hrálo při mém rozhodování velkou roli. Můj sen je jednou vidět plný stadion," přeje si Kornějev.

Související