O tom, že Lyon doma s českými týmy neprohrává, se přesvědčili fotbalisté Plzně. V úvodním zápase osmifinále Evropské ligy prohráli na hřišti Olympiku vysoko 1:4 a jejich postupové šance jsou před domácí odvetou hodně malé. Viktoria přitom rychle vedla gólem Hořavy, domácí však brzy vyrovnali a po změně stran třemi góly rozhodli. Dvakrát se trefil Fofana, góly dali i Lacazette a Mvuemba.

Plzeň v pohárech na hřištích soupeřů výrazněji prohrála ve své historii jen s Bayernem. Potvrdilo se tak, že francouzský fotbal českým týmům příliš nesedí; od roku 2007 žádný český tým proti francouzskému nevyhrál. Plzeň musí v odvetě vyhrát minimálně o tři góly, což se jí v hlavní fázi evropských pohárů povedlo jen dvakrát v minulé sezoně doma proti Hapoelu Tel Aviv a v Neapoli.

Střelci Evropské ligy

7 - Soriano (Salcburk),

6 - Bezjak (Razgrad),

5 - Adin (Trabzonspor), Defoe (Tottenham),

4 - Alan, Mane (oba Salcburk), Boyd (Rapid Vídeň), Floccari (Lazio), Gameiro (Sevilla), Konopljanka (Dněpropetrovsk), Meier (Frankfurt), Jarmolenko (Dynamo Kyjev),

3 - mj. RABUŠIC,

2 - mj. ŠURAL (oba Liberec), KADLEC (Frankfurt),

1 - mj. Kalitvincev, Budnik, KOVÁČ, PAVELKA, Rybalka (všichni Liberec), DARIDA (Freiburg), ONDRÁŠEK (Tromsö), TECL, KOLÁŘ, PETRŽELA, HOŘAVA (všichni Plzeň).

Trenér Plzně Uhrin se rozhodl pro změny v sestavě a z obvyklé jarní jedenáctky vyřadil Řezníka s Ďurišem, na jejich místa poslal Hubníka s Kovaříkem. A právě tah s nasazením Kovaříka se mu vyplatil hned v úvodu, kdy levý záložník ukázal svou silnou zbraň v podobě kvalitních centrů. Našel ve vápně nepokrytého Hořavu a ten měl dostatek času, aby hlavou usměrnil míč do protipohybu brankáře.

Plzeň zužitkovala vydařený vstup do zápasu, kdy v úvodních dvou minutách soupeři téměř nepůjčila míč. Inkasovaný gól však donutil Lyon ke zvýšené aktivitě. V 11. minutě ještě Bolek vychytal střelu Malbranquea, jenže hned z následujícího rohu přišlo vyrovnání. Na přední tyči hned dva plzeňští hráči nedoskočili na míč, ten propadl až k Fofanovi, který ho šťastně tečoval k tyči.

Právě Fofana přitom laboroval se zraněním a nebylo jisté, zda se stihne na zápas připravit. Gólem napravil chybu při prvním gólu, kdy neubránil Hořavu.

Hned vzápětí se pokusil vrátit Plzni vedení aktivní Tecl, který se prokličkoval až ke střele, ale ta brankáře Lopese nepřekvapila. Pak už měl ze hry více Lyon, dostal se k několika závarům, ale bez výrazného ohrožení branky.

K němu se naopak po půlhodině hry dostal znovu Tecl, který při presinku obral o míč stopera Biševace a ze strany postupoval sám na brankáře. Místo přihrávky na nabíhající spoluhráče se rozhodl pro technický obstřel, ale minul branku. V závěru poločasu pak Plzeň i díky třem rohům získala mírnou převahu a Limberského rána donutila Lopese k těžkému zákroku.

Klíčový okamžik přišel v 53. minutě, kdy Lyon po nákopu vybojoval důrazem míč, Malbranque našel v dobré pozici Lacazetteho a ten potvrdil pověst nejlepšího střelce Lyonu. Střelou k tyči nedal Bolkovi šanci. Odpovědět se snažil Petržela, ale po patičce Tecla vystřelil nad.

V 60. minutě pak Lyon zužitkoval brejk po standardní situaci Plzně. Zkušený Malbranque druhou asistencí v zápase krásně uvolnil Mvuembu, který si zpracoval míč na prsa a propálil Bolka.

A když o 10 minut později plzeňská obrana zapomněla na Fofanu, který z hranice vápna mohl v klidu přidat čtvrtý gól, nad postupovými šancemi Plzně se zatáhla mračna.

Olympique Lyon - Viktoria Plzeň 4:1 (1:1)

Branky: 12. a 70. Fofana, 53. Lacazette, 60. Mvuemba - 3. Hořava. Rozhodčí: Mateu Lahoz - Devis, A. Rodríguez (všichni Šp.). ŽK: Biševac, Gonalons - Kolář, Hubník, Kovařík. Diváci: 28.000.

Lyon: A. Lopes - M. Lopes, Biševac, Untiti, Dabo (85. B. Koné) - Mvuemba, Gonalons, Fofana - Malbranque (69. Tolisso) - Lacazette (83. Gomis), Briand. Trenér: Garde.

Plzeň: Bolek - Hubník, Čišovský, Procházka, Limberský - Hořava, Horváth (73. Hejda) - Petržela (81. Ďuriš), Kolář (71. Bakoš), Kovařík - Tecl. Trenér: Uhrin ml.

Výsledky Evropské ligy:

Basilej - Salcburk 0:0
Rozhodčí: Hategan (Rum.).

Ludogorec Razgrad - Valencie 0:3 (0:2)
Branky: 5. Barragán, 33. Cartabia, 59. Senderos. Rozhodčí: Turpin (Fr.). ČK: 80. Quixadá - 24. S. Keita.

Porto - Neapol 1:0 (0:0)
Branka: 57. Martínez. Rozhodčí: Královec (ČR).

Alkmaar - Machačkala 1:0 (1:0)
Branka: 30. Jóhansson z pen. Rozhodčí: Orsato (It.).

FC Sevilla - Betis Sevilla 0:2 (0:1)
Branky: 15. Baptistao, 77. Sevilla. Rozhodčí: Cakir (Tur.).

Tottenham - Benfica 1:3 (0:1)
Branky: 64. Eriksen - 58. a 84. Luisao, 30. Rodrigo. Rozhodčí: Eriksson (Švéd.).

Juventus - Fiorentina 1:1 (1:0)
Branky: 3. Vidal - 79. Gómez. Rozhodčí: Kuipers (Niz.).