Udělal jsem chybu, ponesu následky. Šéf fotbalového Bayernu Uli Hoeness přijal trest za daňové úniky a nastoupí do vězení, kam ho soud ve čtvrtek poslal na tři a půl roku. Ke krácení daně se mocný funkcionář v loňském roce sám přiznal a po vynesení rozsudku rezignoval na funkce prezidenta i předsedy dozorčí rady Bayernu.

Legendární hráč, bývalý mistr světa a Evropy byl potrestán za daňové úniky ve výši 27,2 milionu eur (745 milionů korun). Proti čtvrtečnímu verdiktu mnichovského soudu se ještě může odvolat státní zástupce, který navrhoval pro Hoenesse pět a půl roku vězení, přičemž mohl žádat až desetiletý trest.

Hoeness se k celé věci postavil, jak se říká po chlapsku, a rozsudek se po poradě s rodinou rozhodl akceptovat. "Pověřil jsem své právní zástupce, aby se neodvolávali. Krácení daní bylo mojí životní chybou a následky této chyby ponesu já," sdělil dvaašedesátiletý funkcionář s tím, že nechce poškozovat Bayern. V jeho vedení působil od roku 1982 a prezidentem se stal před pěti lety. Fanouškům poděkoval z celého srdce za podporu.

S Bayernem spojil téměř celou hráčskou kariéru a následně v něm zůstal i jako funkcionář. Coby útočník pomohl klubu třikrát vyhrát Bundesligu i Pohár mistrů evropských zemí. V poslední době se svými spolupracovníky vybudoval z Bayernu nejlepší klub světa. Loni v lednu se ale sám udal za daňové podvody.

Současný kouč týmu Pep Guardiola, kterého Hoeness zlanařil k angažmá v Bayernu, se prezidentově práci pro klub klaní. "Jsem tu teprve devět měsíců, ale už jsem poznal, jak důležitý Uli pro tenhle klub je. Je to nejlepší klub na světě, což je z velké části zásluha Uliho Hoenesse. Je to můj přítel a přítelem zůstane. Musíme jít dál a pokračovat v tom, co jsme se od něj naučili," řekl Guardiola před sobotním duelem proti Leverkusenu.

Z vězení Hoeness svůj Bayern neuvidí

Do vězení by měl Hoeness nastoupit v dohledné době. Podle agentury SID si bude odpykávat trest zřejmě ve věznici v Landsbergu, který leží zhruba 55 kilometrů od Mnichova. Státní pokladně momentálně kvůli daňovému úniku, pokutě a dalším poplatkům dluží zhruba 50 milionů eur.

Za mřížemi zřejmě Hoeness nebude moct sledovat další tažení Bayernu za obhajobou titulu v Lize mistrů. "Televizi si do cely vězni mohou přinést nebo vypůjčit, o programové nabídce rozhoduje vedení ústavu a placené kanály, na kterých je možné sledovat Ligu mistrů, nejsou povoleny," řekl agentuře DPA šéf německého svazu pracovníků vězeňské služby Anton Bachl.

Hoeness se nejspíš bude muset ve vězení také zapojit do práce, od které by mohl být osvobozen jen ze zdravotních či věkových důvodů. "Má továrnu na párky, tak by mohl najít uplatnění v kuchyni nebo jako řezník," nastínil Bachl.

Valná hromada zvolí nového šéfa

Daňových úniků se Hoeness dopustil v letech 2003 až 2009, kdy obchodoval s rizikovými akciemi. Přestože podle svých slov na obchodech nakonec prodělal několik milionů eur, dočasně dosahoval i zisků, které nepřiznal ke zdanění. Peníze měl na tajných kontech ve Švýcarsku.

Do funkce předsedy dozorčí rady byl v pátek zvolen Herbert Hainer, šéf firmy Adidas, která má v Bayernu menšinový podíl. O tom, kdo nahradí Hoenesse v roli prezidenta klubu, se rozhodne na valné hromadě, která bude svolána do čtyř týdnů. Do té doby bude mnichovský celek řídit první viceprezident Karl Hopfner.

Související