Golf se bude muset vedle ekonomické recese těžce vyrovnávat s absencí tváře, na které v posledním desetiletí postavil svůj úspěšný růst a pozitivní image. Nejlepší golfista současnosti a nejlépe placený sportovec světa Tiger Woods oznámil, že na neurčitou dobu přerušuje kariéru.

Obří skandál, který začal 27. listopadu Woodsovou autonehodou po zřejmé rozepři s manželkou a pokračoval odhaleními několika nemanželských vztahů golfisty, vyvrcholil po dvou týdnech dočasným odchodem hráče z turnajů a golfového světa.

"Po velkém sebezpytování jsem se rozhodl pro časově neomezenou přestávku od profesionálního golfu. Potřebuji soustředit svou pozornost na to, abych byl lepší manžel, otec a člověk," uvedl Woods v prohlášení na své internetové stránce, kde poprvé použil termín nevěra. Golfista, který se od nehody neobjevil na veřejnosti a omezil se na tři prohlášení na svém webu, dosud mluvil jen o "selhání".

"Jsem si hluboce vědom zklamání a ran, které moje nevěra způsobila mnoha lidem, hlavně mé ženě a dětem. Chci se znovu všem omluvit a žádat o odpuštění. Možná nebude možné napravit škodu, kterou jsem udělal, ale pokusím se o to ze všech sil," dodal Woods a požádal fanoušky, obchodní partnery, spoluhráče i profesionální tour o pochopení a poskytnutí soukromí.

Příští rok tak v golfu začne stejně jako ten letošní - bez Woodse, který za čtrnáct let kariéry vyhrál 82 turnajů po celém světě, z toho 14 kategorie major, kde útočil na rekord 18 titulů krajana Jacka Nicklause.

Zatímco v únoru se Woods vracel po osmi měsících přestávky, způsobené těžkým zraněním kolene, a naplnil dychtivá očekávání, když v sezoně vyhrál sedm turnajů a přivedl diváky zpět ke golfu, tentokrát jsou jeho další návrat a forma po aférách hodně diskutabilní. Některé úvahy jdou dokonce tak daleko, že Woods by se ke golfu nemusel vrátit vůbec. Absence přitom pro samotného hráče i celý sport nemohla přijít v horší době.

Těžká rána pro sezonu 2010

Třiatřicetiletý Američan, momentálně na vrcholu sil, tak jako každý rok i letos získal přes sto milionů dolarů od sponzorů. Podle magazínu Forbes se stal prvním sportovcem, který v kariéře vydělal miliardu dolarů. Nyní jsou jeho kontrakty ohroženy.

Pouze firmy Nike a Electronic Arts (videohry) prohlásily, že obchodní strategii s Woodsem nezmění. Společnost Accenture včera oznámila, že s Woodsem ukončuje spolupráci. Gatorade přestane vyrábět nápoj s Woodsovou tváří a jménem, byť se o tom prý rozhodlo ještě před aférou. Golfistovy portréty z kampaní stahují Gillette a Tag Heuer. Další spolupráci zvažuje AT&T, mimo jiné sponzor Woodsova turnaje. Od 29. listopadu je americká televize bez jakýchkoli reklam s Woodsem.

Turnaje major, podle nichž se hodnotí golfistova kariéra, se příští rok konají v místech, která v minulosti patřila Woodsovi. Kromě dubnového Masters s dějištěm v americké Augustě, kde Tiger vyhrál čtyřikrát, se červnové US Open koná v Pebble Beach (zvítězil tu v roce 2000 o rekordních 15 ran) a červencové British Open v St. Andrews (vyhrál zde dvakrát, v součtu o třináct ran).

Ne každý to vidí tak, že by si dal Woods pauzu jen na začátku roku, kdy v golfu ještě o moc nejde, a objevil se 8. dubna na Masters.

"To, že by Woods hrál Masters, není pravděpodobné. A když vynechá Masters, může se stát, že nebude ani na British Open a vynechá celou sezonu," řekl pro BBC bývalý vítěz Masters Skot Sandy Lyle a dodal: "Woods může opustit golf, je zajištěný, ale na druhou stranu ho motivuje snaha překonat Nicklausův rekord. Golf nemá žádného jiného Tigera Woodse v záloze."

Při Woodsově zdravotní pauze klesla sledovanost přenosů z golfu na polovinu. Masters, která vyhrál, byla sledována o 20 procent víc než ta, kde vypadl ze hry o titul. Americkou PGA Tour čekají debaty se sponzory, které je třeba udržet či nově získat pro turnaje, a také jednání o nové televizní smlouvě.

Ta současná přinesla dotaci letošních turnajů ve výši 275 milionů dolarů, kdežto roku 1996, kdy Woods do profigolfu vstupoval, to bylo 65 milionů. Právě nevyčíslitelná cena Woodse, který byl s výjimkou 32 týdnů světovou jedničkou po celé desetiletí, pomohla vyšroubovat peníze za televizní práva a výši prize money.

Muž, který změnil golf

"Woods změnil golf, jako se to nepovedlo nikomu v žádném sportu," uznal Australan Geoff Ogilvy. Poslední dva týdny ale zase změnily pohled na Woodse i sport. "To, co se přihodilo, golfu rozhodně ublížilo," řekl Australan Greg Norman, největší hráč generace před Woodsem. "Rodiče dětí, které si idolizovaly Tigera, se mě ptají: Jak jim to máme vysvětlit?"

Sami golfisté přitom doufají, že Woods - i když je hojně porážel - se vrátí co nejdříve. Ku prospěchu jejich i celého sportu. I když všichni vědí, že nic už nebude tak jako dřív. "Tiger udělal neskutečnou práci pro naši tour i celý golf. I když teď se stane vyhrávání turnajů bez něho snazším, potřebujeme ho rychle zpátky," řekl Američan Mark Calcavecchia.

Kde přitom Woods momentálně je a co dělá, to nikdo netuší. Doma ve Windermere na Floridě nebyl vidět od osudné nehody. V sobotu se jen potvrdilo, že jeho švédská manželka se stala majitelkou domu na ostrově u Stockholmu v ceně 2,2 milionu dolarů, i když jednání o koupi prý probíhala od srpna, kdy se nemovitost objevila na trhu. A Woodsova jachta Privacy (Soukromí) kotví opuštěná v doku North Palm Beach na Floridě.

Soukromí od médií přitom Woods čekat nemůže. Již včera byl především britský tisk plný dalších podrobností o Woodsových vztazích a přinesl spekulace, že během několika dnů lze čekat ze strany jeho manželky podnět k rozvodu. Woodsova sága pokračuje i bez Woodse.


Autor je šéfredaktorem magazínu Golf Digest C&S