Klub "Olejářů" se tak odměnil hráči, který mu pomohl vyhrát pět ze svých šesti Stanleyových pohárů a který díky Messierovi, Waynu Gretzkému a dalším legendám vládl dlouhou dobu zámořské NHL.

Fotogalerie: Pocta Marku Messierovi

"Chtěl bych poděkovat vám všem za vaši podporu. Oilers jsou ve světě sportu pojmem," řekl Messier poté, co objel na bruslích se Stanleyovým pohárem kluziště. Druhý nejlepší střelec v historii NHL obkroužil kluziště se Stanleye Cupem v slzách. Diváci připravili hráči bouřlivé ovace, které ještě zesílily, když do náručí Messierovi skočil jeho tříletý syn v replice jeho dresu.

Během ceremoniálu před úterním utkání proti Phoenixu aplaudoval Messierovi vedle vyprodané haly Rexall Place i Gretzky, který momentálně působí ve funkci trenéra Coyotes. "Dnešní večer by to bez Waynea (Gretzkého) nebylo ono. On byl tehdy náš lídr a naše inspirace. On byl ten, kdo nás vždycky táhnul a byl naší skutečnou oporou, aniž by se nad kohokoli povyšoval."

V edmontonské hale visí také repliky dresů Gretzkého, Granta Fuhra, Jariho Kurriho, Paula Coffeyho a Ala Hamiltona. "Jeden z důvodů, proč je to pro mne dnes mimořádná událost, je že jsem se tady narodil a vyrůstal. Stát tady při takové poctě je úžasný zážitek," uvedl šestačtyřicetiletý hokejista. Poté se k němu v průběhu 40minutové ceremoniálu na ledě přidali přátelé a rodina.

Druhý nejproduktivnější hráč historie NHL (1887 bodů) oficiálně oznámil konec kariéry 12. září 2005, předtím však kvůli výluce soutěže rok nehrál. Messier vyhrál celkem šestkrát Stanley Cup, z toho pětkrát právě s Oilers. Kromě toho získal dvakrát Hart Trophy pro nejužitečnějšího hráče NHL v sezóně a jednou Conn Smythe Trophy pro nejlepšího hráče play off.

Poslední dobou se objevily zprávy, že by se legendární útočník rád vrátil do NHL, ne jako hráč, ale na postu generálního manažera a nejraději rovnou v New Yorku Rangers, kde by ve funkci vystřídal Glena Sathera. V týmu působil Messier deset sezon, v roce 1994 jej dovedl ke Stanleyově poháru a zakončil tam i svou hráčskou kariéru.

Související