Fanoušci ve vyprodané Joe Luis Areně sledovali, jak Red Wings vymazali nejlepší útočnou řadu Pittsburghu Hossa - Crosby - Dupuis a neprosadil se ani Petr Sýkora ve dvojici s nejproduktivnějším hráčem Pittsburghu Malkinem. Vyznamenal se brankář Detroitu Chris Osgood, který zlikvidoval všech 19 střel a podruhé v letošním play off udržel čisté konto.

První třetina patřila Penguins

Ten se činil především v první třetině, kdy zneškodnil hned 12 střel hostujících hokejistů. Nepřišel si na něj ani Marián Hossa, který se v 10. minutě zůstal před detroitským gólmanem zcela sám, ale Haškův náhradník jeho pokus vyrazil rukojetí hole.

Do největšího zápřahu se dostal Osgood v následujících chvílích, kdy hrál dvě přesilové hry po sobě. Největší práci měl s dorážkou kapitána Pinguins Sidneyho Crosbyho ze vzduchu, ale bravurním zásahem lapačkou si s ní poradil.

Když Red Wings obě vyloučení ustáli, sami udeřili. V 16. minutě vystřelil z levého kruhu kapitán domácích Nicklas Lidström a trefil se přesně do růžku Fleuryho brány. Rozhodčí však gól neuznali, protože Holmström brankáře Penguins nedovoleně atakoval. Místo radosti z gólu tak museli domácí diváci sledovat, jak švédský útočník odjíždí na trestnou lavici.

Čtěte více:

Red Wings pak svého soupeře přejeli

Tato "křivda" nastartovala Detroit ve druhé třetině do vyšších obrátek. Ve druhé třetině svého soupeře přestříleli v poměru 16:4. Hned ve 22. minutě dorážel Draper puk vyražený Fleurym, z bezprostřední blízkosti však trefil jen tyč.

Ve 34. minutě se už mohli diváci radovat naplno. Mikael Samuelsson obkroužil branku a bekendem zasunul puk mezi levou tyč a Fleuryho beton.

I třetí třetinu začali Red Wings náporem. Třetí útočná formace domácích donutila k chybě Malkina, ten vyhodil puk k Samuelssonovi, který si střelou ze tří metrů připsal už druhý zásah.

Závěr už si Detroit zkušeně kontroloval

Detroit pak zápas kontroloval, jedinou příležitost Penguins si vypracoval Hossa, který hned po vyhraném vhazování trefil levou Osgoodovu tyč.

V závěrečných minutách zápasu dostal Pittsburgh příležitost přesilové hry. Místo zdramatizování zápasu však sami inkasovali. Cleary v 58. minutě dojel vyhozený puk a bekhendovou střelou překonal Fleuryho potřetí.

Definitivní tečku za utkáním udělal dvanáct sekund před koncem třetí třetiny Henrik Zetterberg, který přesnou střelou nad Fleuryho lapačku zakončil pohlednou kombinaci v přesilové hře.

Detroit tak důležité první utkání zvládl. O tom, kdo se přiblíží vytouženému cíli ještě víc, se rozhodne v pondělí znovu v Detroitu.

Finále NHL - 1. zápas:

Detroit - Pittsburgh 4:0 (0:0, 1:0, 3:0)

Branky a nahrávky: 34. a 43. Samuelsson, 58. Cleary (Stuart), 60. Zetterberg (Holmström, Lidström). Rozhodčí: Devorski, O'Halloran - Sharrers, Heyer. Vyloučení: 5:6. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Střely na branku: 36:19. Diváci: 20.066. Stav série: 1:0.

Detroit: Osgood - Rafalski, Lidström, Kronwall, Stuart, Lilja, Lebda - Dacjuk, Zetterberg, Holmström - Cleary, Filppula, Hudler - Drake, Draper, Samuelsson - McCarty, Helm, Maltby.

Pittsburgh: Fleury - Gončar, Orpik, Gill, Scuderi, Whitney, Letang - Marián Hossa, Crosby, Dupuis - Sýkora, Malkin, Malone - Kennedy, J. Staal, J. Ruutu - Laraque, Talbot, Hall.