Téměř po sedmi letech se hokejisté Česka radovali z vítězství na turnaji Euro Hockey Tour.

V rozhodující bitvě o prvenství na Českých hokejových hrách jim k tomu po dvou výhrách nad Finskem a Švédskem stačil bod v normální hrací době v duelu s Ruskem.

Ten Česko urvalo díky ostrými "nabitému" Jiřímu Hudlerovi, který se postaral o všechny góly českého týmu. V normální hrací době skončil zápas 2:2. Výhru zajistil právě Hudler až v sedmé sérii nájezdů. Česko vyhrálo 3:2 a na turnaji nepoznalo porážku.

Čeští hokejisté ukončili v Karlových Varech dlouhé čekání na vítězství na turnaji evropské série. Naposledy vyhráli v Moskvě v prosinci 2002.

Vzpomínka na triumf na domácím ledě je ještě vousatější. Je ještě ze Zlína z roku 1999. A Rusko porazil český výběr poprvé od únorových Švédských her před rokem a půl.

Růžička: Bylo to od nás hodně chaotické

V prestižním souboji před zaplněným hledištěm karlovarské KV Areny přitom svěřenci Vladimíra Růžičky dlouho tahali za kratší konec.

Rusové s třinácti mistry světa z posledních dvou šampionátů nasadili strhující tempo a čeští beci dvě třetiny viděli většinu útočníků soupeře pouze zezadu. Především ve druhé třetině šel z místy drtivého tlaku sborné mráz po zádech.

"Těch přečíslení bylo moc. Bylo to od nás hodně chaotické," popsal kritický úsek zápasu trenér Růžička. Výsledkem byl ale jen jeden gól v síti Mensatora.

Vedení výběru trenéra Bykova 2:1 po dvou třetinách bylo z pohledu českého týmu hodně milosrdné.

Mensator: Byl to můj nejtěžší zápas v reprezentaci

Trenér Růžička ale měl dva trumfy – brankáře Lukáše Mensatora, který sice dvakrát inkasoval, ale jinak držel ruské střelce v šachu a zlikvidoval řadu vyložených gólových šancí.

"Byl to můj nejtěžší zápas v reprezentaci. Měl jsem toho plné zuby. Jako výhru jsem bral už remízu v normální hrací době," přiznal Mensator, který držel české akcie na výhru vysoko i při nájezdech – ze sedmi kapituloval jen jednou.

Druhým trumfem českého týmu byl Jiří Hudler. Na 1:1 vyrovnával ekvilibristickou tečí a dvě minuty a 39 vteřin před koncem korunoval snahu domácích o vyrovnání a zisk kýženého bodu parádní trefou pod víko.

Hudler: Vítězství je super. Čekalo se na něj hodně dlouho

Svému novému zaměstnavateli, moskevskému Dynamu, předložil skvělou vizitku – ve třech zápasech dal čtyři góly a další dva z nájezdů. Ten druhý byl vítězný. A proměnil ho stylově, tzv. ruským blafákem, tedy dělovkou z několika metrů.

"Teď bych si ze všeho nejradši dal pořádný steak s bramborem," byla první slova Hudlera pro novináře chvíli po zápase.

"Vítězství je super. Čekalo se na něj hodně dlouho. Největší dík patří Lukáši Mensatorovi. Chytal super. Rusové měli moře šancí hlavně v prvních deseti minutách druhé třetiny, ale dali jen jeden gól," poznamenal Hudler.

České hokejové hry

Česká republika - Rusko 3:2 po sam. nájezdech (1:1, 0:1, 1:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 18. Hudler (Kumstát, Klepiš), 58. Hudler (Kumstát), rozhodující nájezd Hudler - 6. Ščastlivyj (Kornějev, Kuljaš), 27. Kuljaš (Mozjakin, Kornějev). Rozhodčí: Johansson, Persson (oba Švéd.) - Barvíř, Blümel (oba ČR). Vyloučení: 6:6. Využití: 0:1. Diváci: 5680 (vyprodáno).

Česká republika: Mensator - Rachůnek, Čáslava, Němec, Blaťák, Kutlák, Melichar, Krstev, Čutta - Brendl, Hudler, Klepiš - Bednář, Červenka, Rolinek - Kumstát, Vašíček, Hubáček - Kůrka, Novotný, Vampola. Trenér: Vladimír Růžička, Josef Jandač a Ondřej Weissmann.

Švédsko - Finsko 3:8 (1:4, 1:0, 1:4)

Branky a nahrávky: 17. Axelsson, 35. Axelsson (Pettersson, Tärnström), 53. M. Tjärnqvist - 5. Viuhkola (Latvala, Erkinjuntti), 8. Erkinjuntti (Viuhkola), 9. Kemppainen (Puustinen), 16. Anttila (Kiiskinen, Seikola), 45. Ilvonen (Kemppainen), 46. Anttila, 47. Seikola, 52. Mäntymaa. Rozhodčí: Šindler, Šír - Gebauer, Lederer (všichni ČR). Vyloučení: 6:6. Využití: 1:2. Diváci: 1351.