Český brankář Ondřej Pavelec se v úterý v NHL podílel třiceti úspěšnými zásahy na vítězství Atlanty 6:1 nad Ottawou. Dvaadvacetiletý gólman si navíc připsal i asistenci na posledním gólu Thrashers a byl vyhlášen první hvězdou utkání. Mezi střelce Atlanty se zapsal obránce Pavel Kubina, který v závěru první třetiny dal druhý gól týmu.

"Bylo to pro mě velký zápas. Jsem rád, potřebujeme hodně body," citovala českého gólmana stránka nhl.com. Pavelec se v zápase blýskl několika neuvěřitelnými zákroky proti nájezdům hráčů Ottawy.

Pavelec se z výhry radoval téměř po měsíci. Poslední vítězství si připsal 17. prosince v prodloužení proti Dallasu. V následujících šesti startech kladenský odchovanec Atlantu k výhře nedovedl, ve dvou případech dokonce předčasně v první třetině střídal. Domácím k bodům pomohla i velká marodka Ottawy, na které jsou i nejlepší český střelec v soutěži Milan Michálek a obránce Filip Kuba.

Festival zákroků předvedli gólmani Henrik Lundqvist a Martin Brodeur v souboji mezi New Yorkem Rangers a New Jersey. Společně pochytali za 65 minut hrací doby všech 96 střel a jejich souboj musel za bezbrankového stavu rozhodnout až penaltový rozstřel.

V něm se prosadil až v pořadí osmý střelec, když ve čtvrté sérii český útočník Patrik Eliáš střelou zápěstím zajistil Devils výhru 1:0. Do sestavy Rangers se po sedmizápasové absenci zaviněné artroskopickou operací kolena vrátil Václav Prospal.

Eliáš potvrdil, že proti Ludqvistovi se mu daří, a proměnil proti němu již třetí ze čtyř nájezdů. "Chtěl jsem to vystřelit nahoru. Najížděl jsem z pravé strany a snažil se ho trochu nechat v rozpacích, co vymyslím. A pak jsem puk rychle vystřelil," popsal svoji strategii kapitán českého týmu pro nadcházející olympijské hry.

Podle švédského gólmana Eliášova taktika zabrala. "Myslel jsem, že půjde do kličky a šel jsem pomalu na led. Trochu jsem zaváhal a on poslal puk nahoru. Byla to sice zvláštní střela, ale on je dobrý hokejista," uvedl Lundqvist.

Jeho protějšek Brodeur zlikvidoval vedle 51 střel i další čtyři pokusy Rangers v rozstřelu včetně zakončení Aleše Kotalíka. Kanadský brankář si připsal již 107. nulu v NHL.

Jen jednu třetinu vydržel v brance Washingtonu Michal Neuvirth. Jednadvacetiletý gólman během úvodních dvaceti minut na ledě Tampy Bay inkasoval čtyřikrát a vystřídal ho Jose Theodor. Radim Vrbata byl jediným střelcem Phoenixu, který prohrál 1:3 se San Jose.

Nečekaně vysokou porážku utrpěl Detroit na ledě New Yorku Islanders, kde loňský finalista prohrál 0:6. Dva góly vstřelil Robert Schremp a zřejmě jednu z nejsnadněji vychytaných nul si připsal brankář Dwayne Roloson, na něhož hráči Red Wings vyslali jen 15 střel.

Úterní zápasy NHL:

Toronto - Carolina 2:4 (1:1, 1:1, 0:2) Branky: 17. Stempniak, 21. Kuljomin - 11. E. Staal, 27. Sutter, 56. Dwyer (Tlustý), 60. Ray Whitney. Střely na branku: 40:18. Diváci: 19.120.

NY Islanders - Detroit 6:0 (2:0, 2:0, 2:0) Branky: 16. a 29. Schremp, 2. Moulson, 37. Streit, 50. Okposo, 57. Gervais. Střely na branku: 31:16. Diváci: 12.254.

NY Rangers - New Jersey 0:1 po sam. nájezdech (0:0, 0:0, 0:0 - 0:0) Rozhodující nájezd Eliáš. Střely na branku: 51:45. Diváci: 18:200.

Philadelphia - Dallas 6:3 (1:0, 4:1, 1:2) Branky: 7. Hartnell, 23. Powe, 28. Timonen, 33. Giroux, 33. Laperriere, 51. Gagne - 53. a 57. Ott, 21. J. Neal. Střely na branku: 28:30. Diváci: 19.133.

Atlanta - Ottawa 6:1 (3:1, 2:0, 1:0) Branky: 4. Boulton, 18. Kubina, 19. Kovalčuk, 23. T. White, 30. Enström, 41. Little (Pavelec) - 13. Regin. Střely na branku: 28:31. Brankář Atlanty Ondřej Pavelec odchytal celé utkání, inkasoval jeden gól z 31 střel a úspěšnost zásahů měl 96,77 procenta. Diváci: 10.017.

Tampa Bay - Washington 7:4 (4:1, 1:3, 2:0) Branky: 13. a 18. Stamkos, 7. Lecavalier, 19. Veilleux, 38. St. Louis, 44. Foster, 50. Halpern - 22. a 33. M. Green, 15. Sjomin (Fleischmann), 28. Fehr. Střely na branku: 36:36. Brankář Michal Neuvirth odchytal za Washington dvacet minut, inkasoval čtyři góly z 15 střel a úspěšnost zásahů měl 73,33 procenta. Diváci: 13.891.

St. Louis - Columbus 4:1 (3:0, 0:1, 1:0) Branky: 17. a 60. Steen, 2. Crombeen, 17. McClement - 26. Tjutin. Střely na branku: 23:27. Diváci: 17.900.

Edmonton - Nashville 3:5 (0:3, 0:1, 3:1) Branky: 48. Jacques, 55. Potulny, 60. Penner - 5. Weber, 6. Goc, 20. Dumont, 27. Hornqvist, 57. Jones. Střely na branku: 41:28. Diváci: 16.839.

Phoenix - San Jose 1:3 (0:2, 0:1, 1:0) Branky: 52. Vrbata (Průcha) - 12. a 19. Marleau, 33. Heatley. Střely na branku: 33:32. Diváci: 9.248.