Hokejisté Slavie dnes v Litvínově odvrátili hrozbu konce sezony, když ve čtvrtém utkání předkola play off zvítězili na ledě Severočechů 5:3 a vyrovnali stav série na 2:2. O postupujícím do čtvrtfinále tak rozhodne až nedělní pátý zápas v Praze.

Utkání rozhodla nedisciplinovanost Litvínova, domácí dostali jedenáct dvouminutových trestů a dva desetiminutové, navíc Švarný byl vyloučen do konce zápasu. Slavia toho využila a v přesilovkách vstřelila tři góly a navíc ještě nevyužila dvě početní výhody pěti proti třem.

Slavia vedla v polovině utkání už 3:0, domácí pak na začátku třetí třetiny snížili už na 2:3 a odstartovali brankovou přetahovanou. Vzápětí totiž zvýšil Vondrka na 4:2, aby za další minutu Reichel přiblížil Litvínov znovu na jednu branku. Definitivní rozdíl učinil za minutu slávista Havel, který dal výsledku v 45. minutě konečnou podobu 5:3 pro hosty.

Jiří Kučera (Litvínov): "My jsme už tu první třetinu nebyli až tak aktivní, jako jsme byli včera. Byli jsme hodně vylučovaní a ten paradox byl, že minutu a půl před koncem druhé třetiny byl poměr vyloučení 7:1, což je špatný, to je prostě moc. Teď se musíme připravit na poslední zápas, tam to bude rozhodující."

Jiří Čelanský (Slavia Praha): "Jsme rádi, že jsme domácím oplatili tím samým skórem včerejší porážku. Myslím, že o tom utkání rozhodla stejně jako včera disciplína. Dnes jsme udrželi nervy na uzdě a domácí byli ti, kteří byli vylučovaní. Zápas se jednoznačně rozhodoval v přesilových hrách jako dosud všechna utkání a asi to nebude jiné ani v tom posledním zápase. Jsme rádi, že to vezeme zpátky do Prahy, poslední zápas rozhodne."

Liberec neudržel vedení 5:2

České Budějovice dokázaly odvrátit i druhý mečbol Liberce, když dnes doma zvítězily 6:5 po samostatných nájezdech. I na severu Čech se pátý duel odehraje v neděli.

Liberečtí přitom kráčeli za postupem, ve 37. minutě zvyšoval Víšek už na 5:2. Domácí však ještě před druhou přestávkou snížili a ve třetí třetině zásluhou Gřegořka a Gulaše vyrovnali na 5:5. Desetiminutové prodloužení vítěze neurčilo, a tak rozhodly až samostatné nájezdy. Zatímco liberečtí Nedorost a Nedvěd nedali, domácí zásluhou Pletky a Veselého proměnili oba nájezdy a vyrovnali stav série na 2:2.

František Výborný (České Budějovice): "Bylo to pro lidi hodně dobré utkání, které mělo náboj. Vstoupili jsme do zápasu nešťastně, hned v první minutě jsme inkasovali a Liberec hrál velice aktivně, s čímž jsme se těžko srovnávali. Pak jsme hru vyrovnali, ale vždycky jsme udělali nějakou individuální chybu, kterou Liberec okamžitě potrestal a odskakoval nám o dva góly. Cením si toho nasazení, které ze sebe dokázali hráči po stažení sestavy dostat. Výsledek je velice lichotivý. Podobně jsme třeba ztratili my druhé utkání v Liberci. Je vidět, že se hraje hokej do posledních sekund."

Jiří Kalous (Liberec): "Myslím si, že to bylo atraktivní utkání pro diváky, protože padlo hodně branek. Měli jsme to dobře rozehrané, bohužel jsme dali soupeři šanci tím, že na závěr druhé třetiny nešťastně vyhodili kotouč a domácí tým snížil při přesilovce na rozdíl dvou branek. Samozřejmě pak hrál vabank, dostal se do hry a z enormního tlaku, který si vytvořil, se mu podařilo srovnat skóre. Bohužel jsme utkání nezvládli výsledkově, což nás vzhledem k tomu vývoji velmi mrzí a uvidíme se se soupeřem v neděli."

Kladno už není poslední

Druhým kolem také pokračovala skupina o udržení v extralize. Kladno porazilo Mladou Boleslav a poslalo ji na poslední místo, které znamená baráž s vítězem I. hokejové ligy. Ve druhém utkání zvítězila Kometa Brno v Karlových Varech v prodloužení. Skupina čtyř posledních týmů je velmi vyrovnaná, jedenácté Karlovy Vary dělí od poslední Mladé Boleslavi pouhé čtyři body.

Předkolo play off hokejové extraligy - 4. zápas:

Benzina Litvínov - Slavia Praha 3:5 (0:1, 1:2, 2:2)
Branky a nahrávky: 32. Punčochář (Švarný, Lukeš), 41. Lukeš (Švarný, Reichel), 44. Reichel (Jánský) - 5. Kůrka (Kadlec), 24. Kadlec (Červenka), 29. Campbell (Holec, T. Svoboda), 43. Vondrka, 45. Havel (Vašíček). Rozhodčí: Hribik, Šír - Čech, Bryška. Vyloučení: 11:4, navíc Vopat 10 min., Švarný (oba Litvínov) 10 min. a do konce utkání. Využití: 1:3. Diváci: 5883. Stav série: 2:2.

Litvínov: J. Hübl - Punčochář, Kubát, J. Gula, Černošek, Kousalík, Švarný, od 30. navíc Šlégr - Kubinčák, V. Hübl, Jenáček - Majdan, Reichel, Lukeš - Trávníček, Vopat, Dragoun - Jánský, Gerhát, Bojer. Trenéři: Kučera a Šlégr.
Slavia: Slipčenko - Kadlec, Vašíček, Roth, Žižka, Campbell, Kolařík - Kůrka, Červenka, Vondrka - Endál, P. Jelínek, M. Čermák - Havel, V. Růžička ml., Sklenář - T. Svoboda, Holec, Doležal. Trenéři: V. Růžička st. a Čelanský.

Mountfield České Budějovice - Bílí Tygři Liberec 6:5 po sam. nájezdech (1:2, 2:3, 2:0 - 0:0)
Branky a nahrávky: 11. Vak (Veselý), 28. Pletka (Veselý), 39. Melichárek (Snopek, Gulaš), 46. Gřegořek (Gulaš, Sailer), 56. Gulaš, rozhodující sam. nájezd Pletka - 1. Podkonický, 17. Nedorost (Klimenta), 22. Bartovič (Matějovský, Podkonický), 30. Špaček, 37. Víšek (Špaček, Kašpařík). Proměněné nájezdy: Pletka, Veselý (oba České Budějovice). Neproměněné nájezdy: Nedorost, Nedvěd (oba Liberec). Rozhodčí: Minář, Hradil - Bláha, Kostka. Vyloučení: 4:7, navíc Mikeska (České Budějovice) 10 min. Využití: 2:1. Diváci: 4936. Stav série: 2:2.

České Budějovice: Turek - Ptáček, Macháček, Snopek, Gřegořek, L. Poživil, Melichar, Kotaška - Gulaš, Mikeska, L. Květoň - Veselý, Vak, Pletka - M. Hudec, Šimánek, Melichárek - Micka, Sailer, Kotrla. Trenéři: F. Výborný, Kupka a Gula.
Liberec: Pinc (na nájezdy Leinonen) - Hunkes, Výtisk, Čakajík, Jareš, Rýgl, Derner, Holub - Klimenta, Nedvěd, Nedorost - Bartovič, Podkonický, Matějovský - Plodek, Kašpařík, Víšek - Ondřej, Blatný, Špaček - Kica. Trenéři: Kalous, Pešán a Kapoun.

2. kolo skupiny o udržení v hokejové extralize:

HC Energie Karlovy Vary - HC Kometa Brno 3:4 v prodl. (1:0, 0:2, 2:1 - 0:1)
Branky a nahrávky: 6. Hřebejk (Skuhravý), 42. Balázs (Loginov), 51. Čutta (Skladaný, Nosek) - 36. Hubáček (Mojžíš, Richter), 40. Divíšek, 60. Richter (Bičánek, Divíšek), 62. Bičánek. Rozhodčí: Polák, Mikula - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 7:10, navíc Mensator 10 min. - Houdek 10 min., Erat 10 min. a do konce utkání. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 2697.

Karlovy Vary:
Mensator - Loginov, Čutta, Parýzek, Němec, Dobroň, Nosek, Mucha, Prošek - Kumstát, Skuhravý, Hřebejk - Dej, Melenovský, Skladaný - Hluchý, Pech, Balázs - Zucker, Čachotský, Kuběna. Trenéři: Paleček, Baďouček, Kněžický a Řezníček.
Brno: Hovi - Bičánek, Houdek, Richter, J. Novák, Ovčačík, Mojžíš, Kempný, Ostrčil - Erat, Dopita, R. Dlouhý - Meidl, Brabenec, Huml - Hubáček, Divíšek, Šindel - Ludvík, R. Procházka. Trenéři: V. Jeřábek, Lubina a Trličík.

HC Geus Okna Kladno - BK Mladá Boleslav 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 7. Kalla (Valský), 35. Valský (J. Mrázek, Toman), 60. Patera (Kaberle) - 27. Jindra (Gajovský). Rozhodčí: Homola, Husička - Rittich, Guth. Vyloučení: 9:7. Využití: 2:0. Diváci: 2291.

Kladno:
Cikánek - Kameš, Kaberle, Toman, J. Mrázek, Trončinský, Šmach, L. Procházka, J. Dlouhý - Eberle, Patera, Diviš - Valský, Kalla, Bílek - Bělohlav, Stieler, Kuchler - Melka, Gengel, Frolík. Trenéři: Vejvoda a P. Kasík.
Mladá Boleslav: Schwarz - J. Kasík, Frolo, Žabka, Kubeš, Lehikoinen, Duben, Šterbák, Jindra - Bahenský, T. Sýkora, Boháč - Nouza, Král, Handlovský - Fabuš, L. Pabiška, Macho - Gajovský, Vrbata, Sup. Trenéři: Tlačil a Šejba.

1. HC Energie Karlovy Vary 54 17 3 10 24 139:158 67
2. HC Kometa Brno 54 16 7 5 26 129:154 67
3. HC Geus Okna Kladno 54 17 4 5 28 138:159 64
4. BK Mladá Boleslav 54 12 10 7 25 137:153 63

Neděle 14. března:
17:00 HC Kometa Brno - HC Geus Okna Kladno,
17:30 BK Mladá Boleslav - HC Energie Karlovy Vary.
18:10 Slavia Praha - Benzina Litvínov (stav série 2:2), Bílí Tygři Liberec - Mountfield České Budějovice (stav série 2:2).