Hokejová Slavia zvítězila v dnešním druhém čtvrtfinálovém zápase ve Zlíně 2:0 a vyrovnala stav série na 1:1. Pražané rozhodli o svém triumfu během 44 vteřin první části, kdy vstřelili obě své branky. Zlínští gól nedali, vzdor své drtivé střelecké převaze v poslední třetině.

Trenér hostů Vladimír Růžička vsadil stejně jako včera na brankáře Slipčenka, kterému se včera příliš nevedlo. Hru svého týmu rozproudil slávistický kouč točením tří útočných formací. Slávistům se aktivita vyplatila, dostali domácí pod tlak. Naproti tomu Zlín působil hodně bezradně, vázla mu souhra, z útlumu nedokázala tým vytáhnout ani jindy produktivní Leškova útočná řada. Domácí hokejisté se v protiútocích jen zřídka dostali až k zakončení, většina jejich akcí končila ve středním pásmu.

Drtivý tlak také Slavia zužitkovala. V 7. minutě zajel obránce Kadlec k zadnímu mantinelu a Čermák z bezprostřední blízkosti poslal kotouč do sítě. A za 44 minut přišel druhý slávistický úder. Po Červenkově přihrávce nestačil zareagovat brankář Sedláček na Kůrkovu střelu a kotouč mu nad vyrážečkou doplachtil do sítě.

Berani zintenzivnili svou snahu až v závěrečné třetině, ale jejich úsilí však ke gólu nevedlo. Slávisté pozorně bránili a domácí zakončovali své akce často střelami od obránců. Zlínu se ještě nabídla v závěru po vyloučení Červenky poslední možnost ke zvratu, ke kterému však nevedla ani téměř minutová power play.

Zdeněk Venera (Zlín): "Rozhodla první třetina, kdy nás Slavia jasně přehrávala, byla jasně lepší a dala dva góly. Nemohli jsme se vůbec prosadit, jako kdybychom si štěstí vybrali už ve čtvrtek. Řekli jsme si sice, že Slavia bude chtít nastoupit jinak než v prvním utkání, přesto se nám nepodařilo nápor soupeře zachytit. Důležitý pro uklidnění byl první gól. Když prohráváme, tak je pochopitelně náš výkon nervóznější. Vždycky je to dáno tím, co dovolí soupeř. Slavia nám toho mnoho nedovolila. Snad jen ve druhé třetině nájezd Důrase, který jsme neproměnili. Tento hokej nás stál hodně sil."

Jiří Čelanský (Slavia): "Do utkání jsme vstoupili se záměrem, který nám vyšel. Hra se pro nás odvíjela příznivě, protože jsme byli aktivní a dali v úvodu rychlé dva góly. Po zbylé dvě třetiny jsme hráli velice takticky ve středním pásmu a až na malé výjimky jsme nedali Zlínu šanci otočit průběh utkání. Jsme rádi, že jsme sérii před zápasy v Praze srovnali."

Plzeň jako jediná vyhrála oba úvodní zápasy

Hokejisté Plzně mají po dnešku nejblíže ze všech čtvrtfinalistů k postupu mezi nejlepší kvarteto extraligy. Západočeši jako jediní zvládli na svém ledě vyhrát oba úvodní zápasy série, když v druhém duelu porazili i díky dvěma trefám během 51 vteřin v polovině první třetiny Liberec 4:1 a v sérii vedou 2:0.

Domácí neponechali nic náhodě a už v 11. minutě šli díky využité přesilovce do vedení. Hanzlík vypálil od modré čáry, Bomersback puk na hranici brankoviště tečoval a Plzeň vedla. O 51 sekund později předvedli parádní souhru ve dvojičce Vampola s Adamským a Vampola zakončil po rychlé výměně puku do prázdné branky. Liberečtí si poté vzali oddechový čas a vyměnili brankáře, Leinonena vystřídal Pinc.

Hosté se trochu oklepali a za zvýšenou aktivitu byli odměněni ve druhé části, kdy vstřelili svůj první a zároveň zatím také poslední gól v sérii. Obránce Jareš získal puk, ujel společně s Klimentou a naservíroval mu přihrávku před prázdnou branku, liberecký Klimenta měl pak jednoduchou pozici.

Odpor Liberce zlomila Plzeň ve třetí třetine. Ve 48. minutě se beckhendovou střelou prosadil Kovář a skóre uzavřel v poslední minutě zápasu v přesilové hře Padělek.

Milan Razým (Plzeň): "Pro nás to bylo určitě těžší utkání než to včerejší. Přestože jsme v první třetině šli do dvoubrankového vedení, Liberec ve druhé třetině přidal na důrazu i na pohybu, ta třetina patřila jemu a dal i kontaktní branku. Vše se tak rozhodovalo ve třetí třetině, kdy jsme odskočili na rozdíl dvou branek a v závěru jsme v přesilovce přidali i čtvrtý gól. Opticky to při výsledku 4:1 vypadá na velký rozdíl, ale výsledek neodpovídá stavu na ledě. Liberec byl velmi vyrovnaným soupeřem."

Jiří Kalous (Liberec): "Myslím, že jsme dnes odvedli slušný výkon. Možná jsme byli blíže úspěchu než ve včerejším zápasu, ale šanci na úspěch nám možná vzala třetí branka, kterou jsme inkasovali. Protože do té doby jsme měli hru ve své moci, dostávali domácí pod tlak a byla šance, že se nám třeba podaří skórovat. Třetí branka nás trošinku zlomila a pak už jsme to nedotáhli. Je to škoda."

Boleslav zůstává poslední

Za záchranou v extralize míří hokejisté Komety Brno, kteří dnes zvítězili nad Karlovými Vary 2:1 a na poslední místo mají po pěti kolech z dvanácti náskok deset bodů. Naopak loňští šampióny z Karlových Varů se dostávají do svízelné situace, v play out hrají mizerně, získali v něm pouhý jeden bod a jsou jen bod před poslední Mladou Boleslaví. Ta také neoplývá dobrou formou, což potvrdila dnešní domácí porážkou s Kladnem 1:2.

Čtvrtfinále play off hokejové extraligy - 2. zápasy:

PSG Zlín - Slavia Praha 0:2 (0:2, 0:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 7. M. Čermák (Kadlec, V. Růžička ml.), 8. Kůrka (Červenka). Rozhodčí: Šindel, Hradil - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 3:8, navíc Červenka (Slavia) 10 min. Bez využití. Diváci: 6142. Stav série: 1:1.

Zlín: Sedláček - Linhart, Lučka, Švrček, Galvas, Míka, Bořuta, Kučný - Balaštík, Leška, Köhler - Důras, Kristek, Záhorovský - Kubiš, Balán, Sivák - J. Ondráček, Mokrejš, Rachůnek - od 21. navíc F. Čech. Trenéři: Venera, Vlach st. a Hrazdíra.
Slavia: Slipčenko - Kadlec, Vašíček, Roth, Žižka, Campbell, Kolařík, Sloboda - Kůrka, Červenka, Vondrka - T. Svoboda, Holec, Doležal - Endál, V. Růžička ml., M. Čermák - Sklenář, Clarke, Jelínek. Trenéři: V. Růžička st. a Čelanský.

Plzeň 1929 - Bílí Tygři Liberec 4:1 (2:0, 0:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 11. Bomersback (Jiří Hanzlík, Vlasák), 12. Vampola (Adamský), 48. Jan Kovář (Tvrdík), 60. I. Padělek (Hvila, Vampola) - 28. Klimenta (Jareš, Nedvěd). Rozhodčí: Minář, Šír - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 5:7, navíc Matějovský (Liberec) 10 min. Využití: 2:0. Diváci: 8055. Stav série: 2:0.

Plzeň: Pöpperle - Benák, Jiří Hanzlík, Benda, Modrý, Dresler, O'Brien, Malena - Bomersback, Straka, Vlasák - Hvila, Vampola, Adamský - I. Padělek, Jan Kovář, Tvrdík - Stránský, Heřman, Dvořák - Vostřák. Trenéři: M. Jelínek, Razým a Pejchar.
Liberec: Leinonen (12. Pinc) - Hunkes, Výtisk, Čakajík, Jareš, Rýgl, Derner, Holub - Klimenta, Nedvěd, Nedorost - Podkonický, Matějovský, Bartovič - Ondřej, Blatný, Dušek - Špaček, Kašpařík, Víšek - od 50. navíc Kica. Trenéři: Kalous, Pešán a Kapoun.

5. kolo skupiny o udržení v hokejové extralize:

HC Kometa Brno - HC Energie Karlovy Vary 2:1 (1:0, 1:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 20. Richter (Brabenec), 33. Dopita (Erat) - 47. Košťál (Pech). Rozhodčí: Blecha, Mikula - Chytil, Poruba. Vyloučení: 7:8. Využití: 1:0. Diváci: 7123.

BK Mladá Boleslav - HC Geus Okna Kladno 1:2 (0:1, 0:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 58. Jindra (Žabka) - 9. Patera, 21. Kalla (J. Mrázek, Bílek). Rozhodčí: Hodek, Hrubý - Bejček, Lhotský. Vyloučení: 6:8. Využití: 1:0. Diváci: 2230.

1. HC Kometa Brno 57 19 7 5 26 137:158 76
2. HC Geus Okna Kladno 57 19 4 5 29 146:164 70
3. HC Energie Karlovy Vary 57 17 3 10 27 142:167 67
4. BK Mladá Boleslav 57 13 10 7 27 142:159 66