Český hokejista Martin Erat pečetil ve třetím utkání úvodního kola play-off NHL gólem z trestného střílení vítězství Nashvillu 4:1 nad Chicagem, po němž se Predators ujali v sérii vedení 2:1 na zápasy.

Erat má v Nashvillu primát

Osmadvacetiletý útočník dostal v poslední třetině možnost jet nájezd poté, kdy ho ve vyložené šanci fauloval Dustin Byfuglien. Erat střelou na lapačku zaznamenal čtvrtou branku týmu a stal se prvním hráčem klubové historie Nashvillu, který se v play-off prosadil z této herní situace.

U zbývajících tří zásahů byl David Legwand, který je v týmu od jeho vstupu do NHL v roce 1998. Od té doby Nashville v sérii play-off nikdy nevyhrál víc než dva zápasy a z vedení 2:1 se může těšit vůbec poprvé. "Tomu nevěnujeme pozornost. Nejvíc nás zajímá naše hra. A ta byla dnes velmi dobrá. Od prvního do posledního hráče jsme přesně dodržovali stanovený plán, každý má tom stavu zásluhu," uvedl útočník Steve Sullivan.

Podívejte se na Eratův gól:

Hokejisté Ottawy zatím nenašli způsob, jak zastavit Sidneyho Crosbyho, který ve čtyřech zápasech série nasbíral už jedenáct bodů. Tentokrát se kapitán Pittsburghu podílel dvěma brankami a stejným počtem asistencí na výhře týmu 7:4. Obhájce Stanley Cupu hlavně díky jeho produktivitě vede v sérii už 3:1 a od postupu do dalšího kola ho dělí jedna výhra.

"Stále si ale myslím, že můžeme hrát lépe a druhá třetina toho byla dobrým příkladem," uvedl Crosby. Prostřední třetina připomínala hokej z osmdesátých let. Penguins, kteří po první části vedli 1:0, vstřelili ve druhé třetině pět branek a inkasovali tři. "V úvodu druhé třetiny se nám povedlo několika povedenými akcemi zvýšit vedení a to nás ukolébalo. To si nesmíme nikdy dovolit bez ohledu na stav. Zbytečně jsme jim dali možnost vrátit se do zápasu," komentoval přestřelku Crosby.

Trenéra Ottawy Coryho Cloustona mrzela lehkovážnost hráčů, kteří svými chybami soupeři góly darovali. "Měli jsme příliš mnoho ztrát, které takový tým umí potrestat," uvedl kouč.

Eliáš: Nedáváme moc gólů

V komplikované situaci jsou i hokejisté New Jersey, kteří podlehli ve Philadelphii 1:4 a v sérii prohrávají 1:3 na zápasy. "Hlavní problém je, že nedáváme víc branek a neumíme dovést utkání do vítězného konce, ani když se dostaneme do vedení," hledal Patrik Eliáš příčinu nezdarů Devils, kteří do série vstupovali ze druhého místa Východní konference.

New Jersey v obou utkáních ve Philadelphii dalo první gól zápasu, celkově se ale nakonec prosadilo v součtu obou duelů jen třikrát. Tentokrát Devils vedli brankou Ilji Kovalčuka po první třetině, v dalších dvou ale vždy shodně dvakrát kapitulovali. Největší podíl na výhře Flyers měl Jeff Carter, který zaznamenal dva zásahy a přidal asistenci. "Úplně jsme ztratili po první třetině disciplínu. Do té doby jsme byli podle mého lepší. Jen musíme střílet góly," uvedl kouč New Jersey Jacques Lemaire.

Devils v historii otočili pouze jednu z osmi sérií, v nichž prohrávali 1:3. Před deseti lety obrátili vývoj finále Východní konference právě proti Philadelphii, za kterou už tehdy chytal Brian Boucher.

"Je těžké na to nemyslet, ale doufám, že tentokrát bude scénář jiný," prohlásil Boucher, pro něhož to tehdy v roce 2000 byla nováčkovská sezona. "Je to už deset a člověk neustále získává zkušenosti, ať už dobré nebo špatné. Jednu věc vím od té doby ale jistě. Není konec, dokud nevyhrajete poslední zápas. Zvlášť když mají v brance světového gólmana, který je schopný jim vychytat kdykoliv výhru," podotkl na adresu Martina Brodeura.

Detroit vyrovnal sérii

Zbývající dvě série jsou vyrovnané 2:2. Detroit zdolal Phoenix 3:0 a brankář Jimmy Howard alespoň na chvíli umlčel kritiky, kteří v minulých utkáních zpochybňovali jeho výkony. Dva góly dal Henrik Zetterberg, třetí přidal Pavel Dacjuk.

Souboje Colorada se San Jose jsou sice konfrontací osmého a prvního týmu Západní konference, ale na výsledcích to není znát. Úvodní střetnutí rozhodli hráči Avalanche v poslední minutě, v dalších třech zápasech utkání dospělo do prodloužení. V posledním z nich se radovalo San Jose, které zvítězilo 2:1 a vyrovnalo stav série. Klíčovým hráčem Sharks se stává útočník Joe Pavelski, který dal rozdílový gól ve dvou prodlouženích. Coloradu chyběl Milan Hejduk, který předchozí zápas nedohrál.

Úterní zápasy 1. kola play-off NHL:

Východní konference - 4. zápasy:

Ottawa - Pittsburgh 4:7 (0:1, 3:5, 1:1)
Branky: 28. Neil, 31. Alfredsson, 34. Cullen, 48. Spezza - 24. a 27. Crosby, 12. Malkin, 24. Cooke, 33. Talbot, 39. Kunitz, 53. J. Staal. Střely na branku: 30:42. Diváci: 20.014. Stav série: 1:3.

Philadelphia - New Jersey 4:1 (0:1, 2:0, 2:0)
Branky: 30. a 50. J. Carter, 38. Briere, 45. Carcillo - 13. Kovalčuk. Střely na branku: 28:31. Diváci: 19.709. Stav série: 3:1.

Západní konference - 3. zápas:

Nashville - Chicago 4:1 (1:1, 2:0, 1:0)
Branky: 13. J. Ward, 24. Legwand, 30. Weber, 55. Erat z tr. střílení - 18. Kopecký. Střely na branku: 35:27. Diváci: 16.075. Stav série: 2:1.

Západní konference - 4. zápasy:

Detroit - Phoenix 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)
Branky: 36. a 57. Zetterberg, 56. Dacjuk. Střely na branku: 35:29. Diváci: 20.066. Stav série: 2:2.

Colorado - San Jose 1:2 v prodl. (0:1, 1:0, 0:0 - 0:1)
Branky: 24. Stastny - 2. D. Boyle, 71. Pavelski. Střely na branku: 34:45. Diváci: 18.007. Stav série: 2:2.