Pardubice slaví popáté

Největší úspěchy: 5x mistr ligy (1972/73, 1986/87, 1988/89, 2004/05 a 2009/10); 2. místo v Poháru mistrů evropských zemí (1974/75)

Umístění po základní části: 3. místo (96 bodů)

Play off: čtvrtfinále s Třincem 4:1, semifinále s Libercem 4:0, finále s Vítkovicemi 4:0

Loňské umístění: 5. místo (ve čtvrtfinálové sérii Pardubice prohrály s Plzní 3:4 na zápasy)

Nejproduktivnější hráč zákl. části: Petr Sýkora 42 (27+15)

Nejproduktivnější hráč play off: Petr Sýkora 16 (12+4)

Hašek nejstarším vítězem extraligy

V pětačtyřiceti letech se Domink Hašek stal nejstarším hráčem, který vyyhrál českou extraligu. Překonal tak Josefa Řezníčka, kteráý loni s Karlovými Vary získal titul ve věku 42 let.

Vítězný gól vstřelil ve 42. sekundě prodloužení Radovan Somík. Základním stavebním kamenem finálového úspěchu Pardubic pak byl bezpochyby brankář Dominik Hašek, 45letá žijící legenda světového hokeje. I jeho zásluhou vyhráli Pardubičtí 12 zápasů play off v řadě a nezadržitelně dokráčeli k mistrovskému titulu.

Skóre otevřel Rákos, tresty dostali oba gólmani

I čtvrtý finálový duel v Ostravě začali náporem, umožnil jim ho svým vyloučením Barinka. A přesilovku už ve 2. minutě využil Rákos, když tečoval Nakládalovu střelu od modré. První třetina pokračovala v nervózním duchu, dvouminutové tresty "vyfasovali" nezvykle i oba gólmani, jak domácí Štěpánek, tak Hašek, na kterého v brankovišti drze dorážel vítkovický mladík Šedivý.

Vyrovnání zařídil v bleskové přesilovce Sičák

V polovině druhé části hry došlo na ledě k několika potyčkám. Sudí vyloučli dva vítkovické hráče a tři hokejisty Pardubic. V přesilovce domácích pak ale Hašek vyrazil Burgrovu ránu a poradil si i s pokusem Vrány, který se objevil přímo před ním.
Když brzy nato dostali hosté výhodu přesilové hry pěti proti třem, ocitl se ve vyložené šanci pardubický kapitán Koukal, jenže to zaskočilo i jeho samotného.
Tím, kdo skóroval z přesilovky byli ale na konci druhé třetiny domácí. Vyloučení Pineaulta potrestal už po devíti sekundách přesilové hry tvrdou ranou z pravého kruhu Sičák.

Arénu rozjásal druhým gólem Vítkovic Barinka

Domácí to nabudilo i pro začátek třetí třetiny. Nejprve sice Haškův beton zastavil Svačinův průnik, pak se ale podruhé v utkání rozvlnila síť za jeho zády. Při Nakládalově vyloučení rozjásal ostravskou arénu Barinka.

Ujčík nedal trestné střílení, vyrovnal Píša

Obrovskou příležitost vstřelit třetí domácí gól pak dostal dostal zkušený střelec Ujčík. Trestné střílení nařízené za faul Kočího na Svačinu ale v souboji s Haškem neproměnil.
Ani Pardubičtí však nesložili zbraně. Zkusili hru bez brankáře, šest na pět - a Píša svou přesnou střelou poslal zápas do prodloužení.

Somíkův bleskový šach mat

To trvalo pouhých 42 sekund. Slovenský hokejista Radovan Somík prostřelil domácího gólmana Štěpánka a na vítkovickém ledě vytryskla nespoustaná pardubická radost. Východočeský klub získal už pátý titul ve své historii. Potřetí byl u toho brankář Dominik Hašek. "Svůj první titul jsem s týmem taky získal v prodloužení, ale to už je hrozně dávno," smál se po zápase.

Vítkovice Steel - Eaton Pardubice 2:3 v prodl. (0:1, 1:0, 1:1 - 0:1)

Branky a nahrávky: 40. Sičák (Kvapil, Barinka), 52. Barinka - 2. Rákos (Nakládal, Kolář I), 59. Píša (Pineault), 61. Somík. Rozhodčí: Hradil, Hribik - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 11:10. Využití: 2:1. Diváci: 9496 (vyprodáno). Konečný stav série 0:4.

Vítkovice: Štěpánek - Jurečka, Barinka, Sičák, Kuboš, Voráček, Trnka, Rehák - Klimek, Burger, Strapáč - Kvapil, Vrána, Treille - Ujčík, R. Hruška, Svačina - Šedivý, Štefanka, Krenželok. Trenéři: Hadamczik a Konečný.

Pardubice: Hašek - Nakládal, Havíř, Jillson, MacKenzie, Píša, Kočí, Kolář II - Kolář I, Koukal, Rákos - Pineault, Špirko, Somík - P. Sýkora, Zohorna, Pivko - Cetkovský, Kousal, Buchtele. Trenéři: V. Sýkora a Votruba.

Konečné pořadí hokejové extraligy v sezoně 2009/10: 1. HC Eaton Pardubice, 2. HC Vítkovice Steel, 3. HC Slavia Praha, 4. Bílí Tygři Liberec, 5. HC Plzeň 1929, 6. PSG Zlín, 7. HC Sparta Praha, 8. HC Oceláři Třinec, 9. HC Mountfield České Budějovice, 10. HC Benzina Litvínov, 11. HC Kometa Brno, 12. HC Geus Okna Kladno, 13. HC Energie Karlovy Vary, 14. BK Mladá Boleslav (klub se udržel v baráži).