Alexandr Ovečkin by už pomalu mohl mít ze čtyřiadvacetiletého slovenského brankáře komplex. Ruský ostrostřelec si vylámal na Halákovi zuby na olympijských hrách ve Vancouveru a nepochodil ani v 1. kole Stanley Cupu.

Ovečkin dal v základní části 50 gólů a Washington byl vůbec nejlepe střílejícím týmem NHL, ale Halákovo kouzlo zlomit nedokázal. „Chytal skvěle. Víte nevím moc co o něm dalšího říci. Jsme zklamaní,“ hlesl Ovečkin po sedmém zápase. Montreal v něm vyhrál 2:1 a jako první tým nasazený z osmé pozice v historii novodobého play-off dokázal proti lídrovi základní části otočit ze stavu 1:3 na zápasy.

Washington měl v základní části úspěšnost v přesilovkách 25%. V play-off se ale prosadili hráči Capitals jen jednou z 33 možností. Halák v posledních třech zápase pochytal 131 střel, inkasoval jen 3 góly. V rozhodujícím zápase si Halák připsal 42 úspěšný zákroků. Jen Ovečkin na něj vystřelil v posledních třech zápasech čtyřiadvacet ran. Uspěl jen jednou. Asi nejvíc zoufalí byli střelci Washingtonu z Haláka v 6. zápase, kdy kryl 53 střel.

Ruský kanonýr si tak připomněl nedávnou olympiádu ve Vancouveru. Tam Rusko ve skupině se Slováky 1:2 po samostatných nájezdech. Tři penalty jel v únoru proti Halákovi i Ovečkin a slovenský brankář ruskou hvězdu dvakrát vychytal. „Olympiáda byla pro mě obrovská zkušenost. Mohl jsem hrát s nejlepšími hráči, pomohlo mi to dostat se do formy. Snažil jsem si pohodu z turnaje přenést do NHL a co nejvíce pomoci týmu, citoval Haláka kanadský server TSN. Slovenský brankář draftovaný v roce 2003 jako číslo 271 prožívá teď v NHL velkou satisfakci.

Související