Čeští hokejisté prohráli ve svém druhém vystoupení na Švédských hrách s Finskem 1:4 a ztratili naději na triumf jak na turnaji ve Stockholmu, tak i v celé Euro Hockey Tour. Před nedělním posledním zápasem s Ruskem, který se hraje opět v poledne, ztrácí tým kouče Vladimíra Růžičky na třetím místě právě na Suomi v celkové tabulce evropské tour už šest bodů. Finové dnes rozhodli třemi góly v třetí třetině.

Čeští hokejisté nastoupili v brance s Vokounem a bez zraněného útočníka Kvapila i odpočívajícího Čáslavy, poprvé na turnaji se tak zařadil do sestavy bek Krstev. V úvodu se hrálo dlouho bez šancí, ty přineslo až v páté minutě Kuukkovo vyloučení.

Voráčkův gól posvětil videorozhodčí

Nejdříve vyzkoušel v oslabení českou jedničku pro mistrovství světa Pihlström, ale po 50 vteřinách početní výhody se radovali Češi. I když si museli ještě dlouhou chvíli počkat, než švédští sudí Lärking se Sjöbergem gól po poradě s videorozhodčím uznali.

Směr Rachůnkovy střely změnila mezi kruhy nejdříve Gřegořkova teč a před brankou usměrnil puk za Säteriho záda Voráček nohou, ale neúmyslně. Posila z Columbusu si připsala při druhém reprezentačním startu premiérovou branku.

Finové měli vzápětí možnosti k vyrovnání, ale Hytönen ani Lehterä na Vokouna nevyzráli. V osmé minutě Koukal uvolnil Hubáčka, ale ten Säteriho neprostřelil. Nepovedlo se to ani po samostatné akci bekhendem Markovi.

Český tým v závěru úvodní části nepustil hráče Suomi do šance při vyloučeních Klepiše i následně Červenky. Vokoun pak na začátku druhé části vykryl i nebezpečné pokusy Finů při Nakládalově trestu. Při Kuukkově vyloučení dostal po Voráčkově průniku Červenka přihrávku už mimo střeleckou pozici. Pak už při plném počtu hráčů na ledě prověřil Säteriho z úhlu Hubáček.

Finové vyrovnali ve 34. minutě

Finové se ale dostávali do tlaku. Aaltonen a Niskala ještě neuspěli, ale v 34. minutě už se Jalonenův tým radoval z vyrovnání. Po vhazování v útočném pásmu českého týmu unikl osmnáctiletý Granlund Barinkovi a přihrál rozjetému Hartikainenovi, který byl při blafáku do bekhendu sice faulovaný Nakládalem, přesto protlačil puk za Vokounova záda.

Následně gólman Floridy podržel svůj tým po Aaltonenově střele a Kapanenově dorážce. Po vyloučení Voráčka a Barinky hráli Seveřané 34 vteřin v pěti proti třem, ale Aaltonen z mezikruží nezamířil přesně a už při klasické přesilovce pomohla českému týmu levá tyč po ráně Vatanena, dalšího osmnáctiletého talentu ve finské sestavě.

Rozhodnutí ve třetí třetině

S koncem druhého dějství se strhla potyčka za finskou brankou, po které byl potrestaný jen Fin Kuukka a připsal si i třetí vyloučení Suomi v zápase na své konto. Vstup do třetí části na chvíli zdržel problém s ledem. Češi následně uzamkli soupeře v obranném pásmu, ale Säteriho nepřekonali. V 46. minutě nebezpečně pálil Klepiš.

Obratu skóre se dočkali v 48. minutě Finové, když se jim podařilo po boji u mantinelu udržet útočné pásmo a obránce Salmela zacílil přesně od modré čáry.

Při Pihlströmově trestu minul branku Voráček a Finové v 53. minutě pojistili vedení. Těsně po Gřegořkově návratu z trestné lavice překonal přesouvajícího se českého gólmana po kombinaci Kontiola. Za tři a půl minuty vrátil Kontiola ideální přihrávku Kapanenovi, který uzavřel skóre. Stav 1:4 už nezměnila Kovářova šance při Santalově trestu.

Švédské hokejové hry, čtvrtý turnaj Euro Hockey Tour ve Stockholmu:

Česká republika - Finsko 1:4 (1:0, 0:1, 0:3)
Branky a nahrávky: 6. Voráček (Gřegořek, Rachůnek) - 34. Hartikainen (Mikael Granlund, Lehterä), 48. Salmela (Kuukka, Aaltonen), 53. Kontiola (S. Kapanen, Hytönen), 57. S. Kapanen (Kontiola, Aaltonen). Rozhodčí: Lärking, Sjöberg - Käck, Sabelström (všichni Švéd.). Vyloučení: 6:5. Využití: 1:0. Diváci: 3000.

Česká republika: Vokoun - K. Rachůnek, Gřegořek, Němec, Blaťák, Nakládal, Barinka, Krstev, Mojžíš - Voráček, Červenka, Klepiš - Jan Kovář, Marek, Rolinek - Kašpar, Vampola, Novotný - M. Růžička, Koukal, Hubáček. Trenéři: Vladimír Růžička, Josef Jandač a Ondřej Weissmann.

Finsko: Säteri - Jaakola, Puistola, Vatanen, Niskala, Hietanen, Kukkonen, Kuukka, Salmela - Mikael Granlund, Lehterä, Hartikainen - Aaltonen, Kontiola, S. Kapanen - Hahl, Santala, Pihlström - Louhivaara, Hytönen, Komarov. Trenéři: Jukka Jalonen, Timo Lehkonen a Risto Dufva.