Český tým teď musí ze zápasů s Lotyšskem a Kanadou vydolovat minimálně čtyři body, aby se vůbec kvalifikoval do čtvrtfinále turnaje, kde od zavedení systému play-off nikdy nechyběl.

Norové tak mohou při určitém vývoji ostatních výsledků stále věřit v senzační postup do čtvrtfinále. Právě duel Čechů s Lotyši od 20:15 může o dalším vývoji ve skupině hodně napovědět.

Seveřané rozhodli o své výhře skvělým nástupem do zápasu. Na konci sedmé minuty totiž vedli už 2:0. Vzápětí sice dotlačil puk do branky Monnet, jenže tahoun Norů Zuccarello Aasen v závěru úvodní části zvýšil po parádní přihrávce Tollefsena na 3:1.

Švýcaři, jejichž postup již nemohla porážka ohrozit, sice vyhráli první třetinu na střely vysoko 19:5, v celém utkání pak dokonce 45:15, ale tato převaha vyšla zcela naprázdno. Snížení se totiž dosavadní suverén skupiny dočkal až v 58. minutě a neuspěl ani v závěrečné power play.

Slováci si to rozdají o postup s Německem

Hokejisté Slovenska prohráli na mistrovství světa v Německu s Finskem 2:5. Seveřané si tak v osmifinálové skupině E zajistili postup do čtvrtfinále, zatímco Slováci, kteří nastoupili už i s hvězdným Šatanem, se o postup do vyřazovacích bojů utkají v úterý v přímém souboji s domácím Německem.

Po bezbrankové první třetině rozhodlo zápas druhé dějství. S blížící se polovinou základní hrací doby totiž otevřel skóre Kontiola, když se k němu odrazil kotouč a finský forvard se stihl rychle obtočit kolem branky. Uběhlo jen 53 vteřin a veterán Nummelin si sjel od modré čáry mezi kruhy, odkud přesnou trefou zvýšil.

Černou čtyřminutovku Slováků navíc uzavřel Jokinen, který jel sám na Budaje a s přehledem svou šanci proměnil. Ještě před přestávkou měli Slováci příležitost vykřesat naději na bodový zisk, velký závar při přesilovce ale ve snížení přetavit nedokázali.

Do závěrečné části nastoupil ve slovenské brance Staňa místo Budaje. S končící 42. minutou Tatar snížil a ještě více mohl Slováky přiblížit na dostřel Čiernik, jenže v obrovské šanci nedokázal přehodit Rinneho lapačku položenou na brankové čáře.

V další velké šanci poté neuspěl Dravecký, a tak přišel trest z holí Seveřanů - Jokinen svým druhým gólem zvýšil v 57. minutě na 4:1 a definitivně ztvrdil finský postup. Mihálik sice na začátku 59. minuty ještě snížil, ale ze strany Slovenska už to byla jen labutí píseň. Prázdnou klec při slovenské power play poté navíc trefil Aaltonen.

Osmifinálová skupina F (Mannheim):
Norsko - Švýcarsko 3:2 (3:1, 0:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 4. Bastiansen (M. Olimb, L. E. Spets), 7. L. E. Spets (Bastiansen, M. Olimb), 19. Zuccarello Aasen (Tollefsen, Fredriksen) - 8. Monnet (Brünner, Ambühl), 58. Vauclair (Seger). Rozhodčí: Konc (SR), Olenin - Gorděnko (oba Rus.), Kowert (Něm.). Vyloučení: 2:2. Bez využití. Diváci: 1896.

Osmifinálová skupina E (Kolín):
Finsko - Slovensko 5:2 (0:0, 3:0, 2:2)
Branky a nahrávky: 30. Kontiola (Jaakola, Kapanen), 31. Nummelin (Hahl), 34. Jokinen (Nummelin, Puistola), 57. Jokinen (Nummelin, Miettinen), 59. Aaltonen (Niskala, Rinne) - 42. Tatar (Starosta), 59. Mihálik (Starosta, Bartovič). Rozhodčí: Minář (ČR), Savage (Kan.) - Kaspar (Rak.), Wehrli (Švýc.). Vyloučení: 3:4. Využití: 1:0. Diváci: 3474.