Uprostřed horkého léta, v červenci a vyprodat zimní stadion, to není právě obvyklá situace. V Litvínově ano. Ale nebylo divu. Na stadionu Ivana Hlinky byla k vidění nebývalá hokejová "sešlost“. Jaromír Jágr, Martin Straka, Martin Ručinský a dalších sedm zlatých z olympijského Nagana. Mezi nimi i dva, kvůli nimž se celá ta paráda uskutečnila. Jiří "Guma“ Šlégr a Robert "Albi“ Reichel se loučili s aktivním hokejem. Za nimi zůstala v historii českého hokej hodně viditelná stopa...

Celkem oba dohromady odehráli 272 reprezentačních zápasů, 915 ligových utkání, 1564 zápasů v zámořské NHL. Jejich hokejové cesty se mnohokrát rozdělily, ale také častokrát protnuly.

Oba totiž vstoupili do ligového hokeje ve stejné sezoně - v roce 1987, sešli se v jednom týmu na olympijských hrách v Naganu v roce 1998 a vybojovali památné zlato. "Věta takhle pálí Guma,“ se stala jedním z památných výroků po trefě Šlégra do sítě Kanady v semifinále olympijského turnaje. Oba se ve stejném roce 2004 vrátili do Litvínova a oba v roce 2010 uzavřeli svou bohatou kariéru.

Proti sobě se postavily týmu dvou legend

Reichel si připsal ještě tři tituly mistra světa, Šlégr se dočkal jediného až v roce 2005, ale navíc se radoval i ze zisku Stanley Cupu s Detroitem v roce 2002. A stal se tak členem prestižního "Gold Clubu“ pro hráče, kteří během své kariéry vyhráli olympijské hry, mistrovství světa a Stanley Cup.

Na závěr sezony se utkali proti sobě - v zápase "Albi“ týmu proti "Guma“ týmu. A jak jinak, na ledě svého domovského klubu v Litvínově. "Uvažovali jsme o tom, že bychom udělali exhibici v Praze, ale když vidím plné tribuny a tu skvělou atmosféru, je jasné, že jsme se rozhodli správně,“ vítal před utkáním diváky Jiří Šlégr.

Dlouho to vypadalo, že vyhrají žlutí, tedy tým Roberta Reichla, který do poslední třetiny hrál v jednom útoku se svým bratrem Martine a dvanáctiletým synem Kristiánem. A ten byl při chuti. Dal dva góly a nejspíš nic nevěděl o tom, že, jak se v kuloárech proslýchalo, byla předem dohodnutá remíza.

Po druhém gólu si ho vzal pod ruku Jaromír Jágr a domlouval mu. "Říkal jsem mu, aby už přestal, že takhle to nejde. A jestli nepřestane, tak na něj pošlu Gumu,“ smál se Jágr.

Dvanáctiletý Kristián neskrýval nadšení, že si mohl zahrát vedle táty, který syna dokonce jednou pomstil, když ho poněkud nešetrněji odstavil od puku obránce Kamil Prachař. "To bylo fajn. Ta třetina mi ale bohatě stačila, bylo to na mě hodně rychlý,“ přiznal mladý Reichel.

Přestože ještě necelé dvě minuty před koncem zvyšoval právě Kristián na 11:8, Guma tým ještě stačil srovnat na 11:11. Pomohla jim k tomu i nečekaná taktická varianta soupeře, který při třígólovém vedení odvolal brankáře. Nejvíc se na gólech podílel právě Šlégr, který dal celkem pět gólů a tak trochu zastínil vyhlášeného kanonýra Reichla. Ostatně, úspěšnější byl Šlégr i při samostatných nájezdech, které Guma tým vyhrál 3:2.

Pak už přišlo loučení, hodně emotivní. Reichel a Šlégr na závěr rozezněly zvon pod stropem stadionu Ivana Hlinky s přáním, že jednou tu ligu Litvínov stejně vyhraje. A potom už byl konec jedné výjimečné hokejové pohádky. "Ta exhibice byla skvělá. Oba si to zasloužili, oba byli skvělí hráči. Doufám, že já ještě budu chvíli hrát. Zatím si nedovedu představit, že bych dneska hrál, rozloučil a zítra už nic,“ okomentoval povedené hokejové představení Jaromír Jágr.

Albi team - Guma team 11:11 (4:1, 2:4, 5:6)

Branky: 45. a 59. K. Reichel, 13. Nikolov, 14. R. Reichel, 15. Patera, 19. Vlasák, 25. Chára, 39. Procházka, 44. Lukeš, 44. Lála, 48. Pálffy - 30., 39., 45., 60. a 60. Šlégr, 58. a 60. Prorok, 11. Dejdar, 22. F. Kaberle, 31. Beránek, 55. Ručinský. Rozhodčí: Turčan. Bez vyloučení. Diváci: 7000 (vyprodáno). Nájezdy: Albi team - Guma team 2:3 (Pálffy, R. Reichel - Šlégr 2, Jágr).

Albi team: Franěk (30. Hübl ml.) - Chára, T. Kaberle, Pilař, Musil, Škoula, Karagavrilidis, Mrázek, Nikolov - Lála, R. Reichel, Pálffy - Vlasák, Patera, Procházka - Lukeš, Dopita, Prospal - M. Reichel, Hübl st., Kysela - K. Reichel. Trenéři: Lener, Augusta, Černý.

Guma team: Orct (30. Pinc) - Šlégr, Prachař, Bubla, F. Kaberle, Kroupa, Hranáč, Vopat, Weissmann - Jágr, Straka, Ručinský - Dejdar, Beránek, Kašťák - Jeřábek, Výborný, Prorok - Rosol, Kučera, Zíma. Trenéři: Beránek st., Ručinský st., Kokrment.

Související