Hokejový brankář Roman Turek se nečekaně rozhodl ukončit aktivní kariéru. Čtyřicetiletý hráč, který chytal extraligu v Českých Budějovicích, se v roce 1996 stal mistrem světa a o tři roky později v dresu Dallasu získal Stanleyův pohár.

Do České republiky se rodák z Písku vrátil v roce 2004 a pomohl Českým Budějovicím k postupu zpět do extraligy. V následujících pěti sezonách byl jedničkou v brance jihočeského celku a v sezoně 2007/08 mu pomohl vyhrát základní část extraligy a postoupit do semifinále play off.

V českobudějovickém klubu bude Turek působit dál, stane se viceprezidentem občanského sdružení mládežnické organizace. "Romana zcela chápu. Odchod z vlastní vůle je ten nejtěžší, v hokejové kariéře je to nejsložitější krok," konstatoval sportovní manažer klubu Josef Zajíc.

Vedení klubu přiznalo, že je Turkovo rozhodnutí zaskočilo. Brankář se totiž s týmem připravoval na nadcházející sezonu. "Je to rána z čistého nebe, neměli jsme o ničem tušení," uvedl generální manažer František Joun pro hokej.cz.

O nečekaném rozhodnutí zkušeného gólmana se dozvěděl už ve středu večer. "Pokoušel jsem se ho přemluvit, probírali jsme to. Ale na druhou stranu ho svým způsobem chápu. Tímhle si prošel každý, kdo někdy dělal vrcholový hokej," uznal Joun.

Jedničkou v brance českobudějovického týmu se tak nyní stal dvaadvacetiletý Jakub Kovář, druhým gólmanem je o tři roky mladší Šimon Hrubec. Podle Jouna však bude klub hledat zkušeného brankáře, aby předešel možným problémům v případě, že by se Kovář zranil.

Turek se tak stal dalším ze starších hráčů, kteří ukončili aktivní kariéru. Po sezoně se rozhodli dále nepokračovat například i olympijští vítězové Robert Reichel, Jiří Šlégr a Josef Beránek.

Související