Co je za nečekaným rozhodnutím Romana Turka ukončit ve čtyřiceti letech uprostřed letní přípravy na novou sezonu úspěšnou hokejovou kariéru? Odpověď je málo senzační - ztracená radost ze hry. Ve středu proto přišel Tirek na trénink českobudějovického týmu s tím, že dál chytat nebude.

Kovář už má zkušenosti

"Cítil jsem, že se do hokeje musím moc nutit, neměl jsem ze hry radost. Radostné pocity ze hry vyšuměly. To byl důvod, proč jsem se rozhodl tak, jak jsem se rozhodl," objasnil své rozhdnutí na klubovému webu Turek, jenž však nechce poskytovat médiím rozhovory.

Připustil, že ho divný pocit provázel už po přípravě na suchu. "Vždycky jsem se hrozně těšil na led, ale letos to bylo jiné. Ty dva týdny, které jsme byli na ledě, jsem zkoušel ten pocit zlomit. Ale prostě nastala chvíle, kdy jsem pochopil, že je to všechno, co jsem hokeji mohl dát," uvedl Turek.

Okamžiky, kdy měl pocit, že by s hokejem nejradši skončil, už několikrát prožil, ale vždy je brzy zahnal. "Samozřejmě jsem měl v sezoně mnohokrát chvíli, kdy jsem si říkal, že bych se na to nejraději vybodl, ale vždycky jsem zároveň cítil chuť a odhodlání tenhle pocit zlomit. Teď už jsem ho najít nedokázal," přiznal Turek. "Nemohl jsem dát hokeji maximum a mít z něj radost, proto jsem se rozhodl přenechat místo mladším," dodal mistr světa z roku 1996.

Na mysli měl především Jakuba Kováře. Talentovaný dvaadvacetiletý brankář trpělivě čekal na svou šanci, nyní by mohl dostat důvěru jako jednička v týmu. "Kuba odchytal výborné zápasy, nasbíral už nějaké zkušenosti. Myslím si, že je psychicky nesmírně silný," ocenil Turek.

Přemlouvání nepřipustil

Věří, že vedení klubu nijak výrazně nezkomplikoval situaci. "Navíc přišel z juniorky Šimon Hrubec. Nejsem si jistý, jaké bude mít vedení další plány, ale Šimon je rozhodně schopný zaskočit. Má velkou budoucnost. Po téhle stránce nemám obavy," prohlásil vítěz Stanleyova poháru s Dallasem z roku 1999.

Svým rozhodnutím všechny natolik zaskočil. "Když jsem Kubovi svoje rozhodnutí oznámil, tak mu padla brada a nebyl ze sebe schopný dostat slovo," řekl Turek. "Pro něj to byl šok, asi jako pro všechny kolem."

Přemlouvání nepřipustil ani ze strany zástupců klubu. "Já je k tomu ani nepustil. Vysvětlil jsem jim svoje důvody, oni je pochopili a přijali. Byl jsem rozhodnutý skončit. Hodně emotivní to pro mě bylo, když jsem konec kariéry oznamoval klukům v kabině. Ale i to jsem zvládl," vzpomínal Turek.

Do branky už ne

Jeho rozhodnutí prý nemohla uvěřit ani rodina. "Manželce jsem řekl ve středu ráno, že jdu na trénink a po něm to ukončím. Ona mi moc nevěřila, ale když jsem přišel domů a řekl, že to mám za sebou, tak na mě koukala a říkala, jestli to myslím vážně. Jestli jsem si to přeci jen nerozmyslel," uvedl Turek, který překvapil i svého syna. "Od chvíle, co se narodil, tak mě znal jen jako hokejistu, pro něj to bylo hodně zvláštní," připustil.

Slavný gólman ví, že na dny bez hokeje si bude muset teprve zvyknout. "Asi mi pár dní potrvá, než ten humbuk kolem mě utichne a než se s tím já sám sžiju. Počítám s pár dny naprostého volna a pak teprve začnu přemýšlet, co budu dělat dál, aby mě něco nutilo vylézt z baráku," přemítal Turek. Domnívá se, že brankářskou výstroj už neobleče. "Ani nějaké exhibice by mě nelákaly. Když už bych měl jít si zahrát na led, tak spíš jako hráč než jako brankář," prohlásil.

Související